Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pokalbis apie smiginį su vienu iš Varėnos smiginio lygos įkūrėju Raimundu Garbumi

Varėnos sporto centras ir toliau tęsią supažindinimą su Varėnos kraštą garsinančiais sportininkais bei organizatoriais, vienas iš jų – Raimundas Garbus, kuris ne tik pats žaidžia smiginį, tačiau ir yra įkūręs Varėnos smiginio lygą, kurioje dalyvauja būrys varėniškių ir svečių iš gretimų miestų bei miestelių.

Kiek laiko pats domiesi smiginiu ir kaip juo susidomėjai?

Smiginiu domiuosi bemaž jau ketveri metai. Pirma pažintis su smiginiu buvo darbe, kada vadovas darbo vietoje pakabino smiginio taikinį. Taikinys buvo pakabintas tam, kad laisvu nuo darbo metu, kolegos turėtų vietą, kurioje galėtų atsipalaiduoti ir pabendrauti neformalioje aplinkoje, taip tikintis, kad kolektyvas dar labiau susilipdys ir taps darnesniu. Iš pradžių tokie metodai kėlė šypseną ne vienam, tačiau laikui bėgant norinčių išbandyti save prie taikinio atsirasdavo vis daugiau. Iki tol, kol smiginis neatsirado darbo vietoje apie šį žaidimą žinojau tik tiek, kiek buvau matęs per televiziją, bet nejučia pradėjus juo domėtis vis labiau, pasirodė, kad smiginio bendruomenė Lietuvoje nėra jau tokia maža. Ir štai jau ketveri metai, kaip pats žaidžiu šį žaidimą, bei raginu ir drąsinu visus išbandyti save šioje sporto šakoje.

Kokios yra pagrindinės smiginio taisyklės, kurias turėtų žinoti visi pradedantys?

Populiariausias žaidimo formatas yra 501, tačiau yra žaidžiama ir 301, kažkur esu skaitęs, kad kai kuriose šalyse žaidžiama ir 701, tačiau toks formatas yra taikomas labiau mėgėjų porinėse varžybose. Tai kaipgi vyksta pačios varžybos, kiekvienas žaidėjas, kiekvieno žaidimo pradžioje, turi 501 tašką ir jų tikslas, mėtant strėlytes į taikinį kuo greičiau surinkti tuos taškus, kad liktų 0. Tiesa, žaidimas privalo būti baigiamas pataikant į dvigubą sektorių. Kiekvieno priėjimo metu žaidėjas meta tris strėlytes, didžiausias įmanomas skaičius, kurį galima surinkti trimis strėlytėmis – 180. Greičiausiai žaidimą baigti galima 9 strėlytėmis, jas visas pataikant idealiai į visus norimus sektorius. Didžiausias įmanomas skaičius, kurį galima „uždaryti“ trimis strėlytėmis – 170. Lietuvos smiginio federacijos organizuojamuose turnyruose grupių ir atkrintamųjų etapuose yra žaidžiamas formatas 501, paguodos turnyre – 301, tiesa žaidžiant šiuo formatu žaidimas yra pradedamas ir baigimas dvigubu sektoriumi.

Ar esate dalyvavęs kokiose nors didesnėse varžybose?

Didžiausios varžybos, kuriose tekę dalyvauti yra Lietuvos smiginio federacijos organizuojamos varžybos. Varžybose užsienyje nėra tekę dalyvauti, tačiau planuose tokios varžybos tikrai yra ir atsiradus galimybei tikrai išbandysiu savo jėgas ir užsieny.

Kaip kilo mintis suvienyti visus Varėnos smiginio mėgėjus ir sukurti lygą?

Tokią idėją, steigti smiginio klubą Varėnoje pasiūlė Vilniaus legiono klubo prezidentas Erikas Mačiūnas. Į tokią idėją iš pat pradžių buvo žiūrima labai skeptiškai, mąstant apie varžybas Varėnoje labiausiai buvo bijoma, kad tiesiog nebus kam žaisti. Bėgant laikui, kalbantis su žmonėmis pasirodė, kad norinčių bent kartą per savaitę susirinkti ir žaisti smiginį būtų ne vienas ir ne du. Pamačius, kad norinčių yra tikrai nemažai buvo pradėta rimtai svarstyti idėją iš tikrųjų organizuoti varžybas. Norint startuoti smiginio varžyboms reikėjo išspręsti nemažai problemų, tokių kaip tinkamos vietos radimas, inventoriaus įsigijimas ir panašiai. Ieškant vietos varžyboms buvo galvojama ne tik apie vietinius žaidėjus, tačiau ir apie žaidėjus iš kitų miestų, kadangi jie į varžybas važiuoja tiesiai iš darbų, todėl norėjosi jiems suteikti galimybę čia pavalgyti. Beabejo norėjosi ir tokios vietos, kurioje būtume matomi ir čia pagalbos ranką ištiesė kavinė „Šaka“, kuri ne tik leido naudotis jų patalpomis, tačiau ir savo lėšomis įrengė žaidimo zoną, pagamino apsaugines lentas taikiniams, įrengė takelius, sumontavo papildomą apšvietimą. Ne ką mažesnę pagalbą suteikė ir Varėnos sporto centras, kuris nupirko reikiamą kiekį smiginio lentų, bei sezono pabaigoje įsteigė apdovanojimus prizininkams ir geriausiai pasirodžiusiems.

Iš kairės į dešinę: Jonas Fugalis, Raimundas Garbus, Ruslan Oleinik.

Papasakokite plačiau apie praėjusį sezoną, kam geriausiai sekėsi, kas labiausiai nustebino?

Praėjusį sezoną dėl visų paruošiamųjų darbų ir jau minėtų kitų priežasčių startavome ganėtinai vėlai, pirmasis etapas įvyko tik balandžio 4 d. ir iš viso sužaidėme XXXVII etapus, vadinasi 37 pirmadienius iš eilės rinkomės žaisti smiginį. Pradžioje geriausiai sekėsi Edgarui Pigulevičiui ir Gintarui Vosyliui, tačiau vėliau Edgarui praleidus eilę etapų išryškėjo labai aiškus lyderis – Gintaras Vosylius. Tačiau sezono pabaigoje puikią formą pradėjo demonstruoti Deivis Janulevičius ir paskutiniuose etapuose turėjo labai puikius šansus aplenkti Gintarą Vosylių ir tapti nugalėtoju.

Praėjusiame sezone nustebino daug kas, labai smagu buvo, kad pavyko išlaikyti intrigą dėl pirmosios vietos iki paskutiniojo etapo. Taip pat labai nustebino dalyvių skaičius per visą sezoną, nors jau kaip ir minėjau, kad buvo baimintasi, kad gali nebūti kam žaisti, tai per visą sezoną bent kartą varžybose sudalyvavo net 42 dalyviai.

Kitas nustebinęs dalykas buvo, kokią svarbią vietą kai kurių žmonių gyvenime jau dabar užima smiginis, tam kad galėtų sudalyvauti varžybose žmonės keitėsi darbo grafikus, kad pirmadieniai jiems būtų laisvi, kiti grįždavo iš kitų miestų, tokių kaip Vilnius, Kaunas, Rukla ir panašiai, kad tik galėtų pažaisti. Nustebino ir kai kurie žaidėjai, kaip stipriai jie patobulėjo vos per vieną sezoną, tokie kaip Darius Bliznevič, Gediminas Barysas, Edvinas Antropikas ir kiti žaidėjai tapo labai stipriais varžovais ir konkurentais visiems.

Ar Varėnos smiginio lygoje žaidžia kitų miestų gyventojai?

Taip, Varėnos smiginio lygoje žaidžia ne tik varėniškiai, bet ir žaidėjai iš Alytaus, Vilniaus, Elektrėnų, Trakų ir kitų miestų. Praėjusiame sezone turėjome ir svečią iš Švedijos, bei šių metų sezone turime nuolatinį dalyvį britą David Pringul, kuris šiuo metu gyvena Druskininkuose.

2019 metais labai išpopuliarėjo smiginio žaidėjas iš Lietuvos Darius Labanauskas, kaip manai ar jo sėkmė prestižinėse varžybose paskatins lietuvius dar labiau žaisti ir domėtis šia sporto šaka?

Darius Labanauskas, manau išpopuliarėjo jau metais anksčiau, kai 2018 metais debiutavo Pasaulio smiginio čempionate ir ten taip pat parodė gerą žaidimą. Jau tada buvo jaučiamas didesnis susidomėjimas smiginiu Lietuvoje. Bet žinoma po 2019 metų Pasaulio smiginio čempionato, kai pateko tarp 8 stipriausių žaidėjų pasaulyje, smiginio populiarumas smarkiai šoktelėjo į viršų. Pirmiausia yra juntamas pagyvėjimas pačių klubų treniruotėse, kadangi klubai dalijasi informacija socialiniuose tinkluose, kiek dalyvių susirenka į jų organizuojamas treniruotes, lyginant su praėjusiais metais, skaičiai kai kur yra ženkliai didesni. Kitas dalykas nuo šių metų buvo atnaujinta smiginio Mėgėjų lyga, kurią organizuoja Vilniaus legiono klubas ir vasario 27 d. startavusiame pirmame etape dalyvavo net 58 žaidėjai, kurių dauguma strėlytes į rankas paėmė kone pirmą kartą. Patys organizatoriai dar prieš startą tikėjosi sulaukti dvigubai mažiau dalyvių ir būtų laikę tai geru rezultatu. Kitas indikatorius galėtų būti pačio smiginio inventoriaus populiarumas, kiek yra tekę kalbėtis su žmonėmis, kurie prekiauja juo, tai visas reikalingas inventorius šiuo metu yra labai populiarus ir netgi galima sakyti tiesiog graibstomas. Šiuo metu belieka tik apgailestauti, kad susiklostė tokia padėtis pasaulyje ir visos treniruotės ir varžybos yra sustabdytos, bet labai tikimės ir viliamės, kad tai nepakenks smiginio populiarumui ir pasibaigus karantinui žmonės bus jo pasiilgę dar labiau ir dalyvaus smiginio veikloje dar aktyviau.

D.Labanauskas vasario 9 dieną Anglijoje įveikė ketvirtą pasaulio reitinge užimantį žaidėją Robą Crossą. Kokie faktoriai labiausiai lemia tokiose svarbiose turnyruose?

Na pirmiausia reikėtų pradėti pasakant, jog smiginis yra labai individualus sportas, kuriame viską lemi tu pats, ne varžovas. Gali būti jog varžovas ir labai silpnai atrodys tą dieną, tačiau jeigu per anksti patikėsi pergale, kad viskas jau laimėjau, už tokias mintis varžovas būtinai nubaus. Faktorių lemiančių gali būti labai daug ir kiekvienam žaidėjui skirtingi faktoriai gali lemti pergalę arba pralaimėjimą. Tačiau patys pagrindiniai faktoriai manau yra psichologiniai, žaidėjo charakteris, gebėjimas susitvarkyti su jauduliu ir įtampa lemiamais momentais, mokėjimas save nuraminti ir atsipalaiduoti, koncentracija, užsispyrimas. Jaudulys ar įtampa daro didelį poveikį žaidėjų taiklumui ir jeigu nesugebame to kontroliuoti, metant dreba rankos, žaidžiant su stipriu varžovu gero rezultato yra sunku tikėtis. Labai svarbus dalykas koncentracija, kaip mes žaidėjai sakome mūsų galvos žaidimo metu turi būti tuščios ir viskas apie ką mes galvojame, tai yra mūsų metimai. Žaidimo metu negali būti jokių pašalinių minčių, vos tik pradėjus dairytis ir žiūrėti kas dedasi aplinkui, arba pradėjus skaičiuoti varžovo taškus, kiek įmeti pats arba kiek varžovas, tai yra dar vienas kelias į pralaimėjimą. Charakteris sekantis faktorius, yra žaidėjų, kurie sužinoję varžovą jau savo galvose nusiteikia, kad pralaimės, o išėjus žaisti su tokiu nusiteikimu kito kelio ir nėra, tik pralaimėjimas. Ir visi šie faktoriai sueina į vieną dalyką – patirtį. Kad galėtume įveikti tokius varžovus kaip Robas Crossas turime labai daug treniruotis, turime būti užgrūdinti tokio lygio varžybų kovų ir tik varžybų pagalba galime išmokti save kontroliuoti, išsiugdyti stiprų charakterį ir nugalėtojo mentalitetą. Visų elitinių žaidėjų karjeros trunka dešimtmečius, kadangi tam kad pasiekti tokius rezultatus ir būti ten kur jie yra dabar, reikia nueiti labai ilgą ir sunkų kelią.

Kokie yra tolimesni Jūsų planai susiję su smiginiu?

Šiais metais buvo planų surengti vieną Lietuvos smiginio reitingo etapą Varėnoje. Norėjosi, kad suvažiuotų žaidėjai iš visos Lietuvos ir galbūt ne tik Lietuvos į varžybas Varėnoje. Jau buvau nuveikęs ir nemažai paruošiamųjų darbų, vėlgi Varėnos Sporto centras buvo sutikęs steigti prizus šioms varžyboms, turėjome radę vietą, kurioje būtų vykusios varžybos. Vilniaus legiono klubo prezidentas buvo pažadėjęs visą reikiamą pagalbą organizuojant tokio mąsto varžybas. Iš esmės trūko tik nustatyti varžybų datą ir ją suderinti su Lietuvos smiginio federacija. Tačiau dėl susiklosčiusios situacijos varžybas tikriausiai teks nukelti į sekančius metus.

Kita siekiamybė yra įkurti oficialų smiginio klubą Varėnoje. Per šį laiką jau išryškėjo klubo branduolys ir jeigu bus norinčių tikrai bus ir oficialus klubas ir tuomet Lietuvos ir užsienio varžybose galėtume atstovauti Varėnos miestą.

Vis dar norime į savo varžybas prisikviesti Darių Labanauską, kad jis galėtų pasidalinti su mumis savo patirtimi, duoti vertingų patarimų

Artimiausi planai, kolkas, yra tokie.

Jūsų palinkėjimas mūsų skaitytojams?

Stebėdamas socialinius tinklus, bei kalbėdamas su žmonėmis tikrai matau ir girdžiu, kad Varėnoje nemažai žmonių ieško, ar smiginio strėlyčių, ar taikinio, ar kito inventoriaus, todėl galima daryti išvadą, jog žaidžiančių smiginį Varėnoje yra kur kas daugiau žmonių, nei mus aplanko pirmadieniais. Todėl pasinaudodamas proga, norėčiau padrąsinti ir palinkėti smiginį žaisti ne tik namuose, bet ir pabandyti savo jėgas Varėnos smiginio lygoje. Norėdami tobulėti turime žaisti su kitais, stipriais žaidėjas, kad mūsų pačių meistriškumas augtų. Varėnos smiginio lyga, kaip didelė šeima priimame visus norinčius žaisti, stebėti varžybas, pasidaliname savo patirtimis, padedame tobulėti, todėl atnaujinus varžybas tikrai visi galite drąsiai jungtis prie mūsų ir žaisti smiginį kartu. Na ir pabaigai, norint kuo greičiau pratęsti sezoną noriu visiems palinkėti likti savo namuose ir svarbiausia likti sveikiems.

Varėnos sporto centras/Motiejus Baublys

Rekomenduojami video