Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasaulio įdomybės: kodėl Nobelio taikos premija teikiama Norvegijoje

Pirmosios Nobelio premijos buvo įteiktos 1901 m. Nuo to laiko premija kasmet skiriama už pasiekimus fizikos, chemijos, medicinos ir literatūros srityse. Atskira premija teikiama už taikos sklaidą pasaulyje, o nuo 1968 m. Švedijos centrinis bankas „Sveriges Riskbank“ Alfredo Nobelio atminimui įsteigė premiją už indėlį į ekonomikos mokslą.

Galvodami apie iškilmes, rengiamas premijos laureatų garbei, daugelis įsivaizduoja Švedijos sostinę Stokholmą. Tačiau Nobelio taikos premija yra teikiama Norvegijos sostinėje Osle. Kodėl?

A. Nobelis nepaliko atsakymo į šį klausimą. Savo testamente jis tik įrašė: „Premiją už pasiekimus fizikos ir chemijos srityse turi paskirti Švedijos mokslų akademija; medicinos premiją Karolinskos institutas Stokholme, literatūros – Švedijos akademija, o taikos premiją – penkių asmenų komisija, išrinkta Norvegijos Stortingo.“ Taigi, pildant paskutinę A. Nobelio valią, iškilmės taikos premijos laureato garbei iki šiol rengiamos Osle.

Per visą Nobelio premijos gyvavimo istoriją jos buvo atsisakyta šešis kartus. Daugeliu atvejų – dėl politinių priežasčių. Atsisakyti premijos tarp kitų buvo priverstas ir rašytojas Borisas Pasternakas.

Vis dėlto du asmenys Nobelio premijos atsisakė savo sprendimu. Tai rašytojas egzistencialistas Jean-Paulis Sartre’as, 1964 m. paskelbtas literatūros premijos laureatu, ir Vietnamo revoliucionierius, diplomatas Le Duc Tho, 1973 m. įvertintas Nobelio taikos premija.

Kodėl toks svarbus P. Mašioto atminimas

Lietuvoje yra net trys mokyklos, pavadintos rašytojo Prano Mašioto vardu. Kodėl toks svarbus P. Mašioto atminimas? Nes tai buvo vaikų literatūrai, švietimui atsidavęs žmogus, sukūręs ir išvertęs apie 150 knygų.

1863 m. gimęs rašytojas baigė Maskvos universitetą ir įgijo matematikos mokytojo specialybę.  Būtent P. Mašiotui turime būti dėkingi už tai, kad jis vienas pirmųjų Lietuvoje įvedė metrinę matų sistemą, ėmė sieti matematikos mokymą su realiu gyvenimu, tekstiniuose uždaviniuose panaudodamas geografijos, istorijos, fizikos ir kitų mokomųjų dalykų žinias.

Rašytojas sukūrė daugiau kaip 30 knygų vaikams, tarp jų buvo „Augalų pasakos“, „Kai knygas draudė“, „Senio pasakos“, „Kiškiai“, „Pasikalbėjimai apie dangų ir žemę“, „Būta ir pramanyta“, parašė aštuonis vadovėlius.

Ypatingas P. Mašioto nuopelnas tas, kad lietuvių skaitytojui jis pristatė geriausius pasaulio literatūros kūrinius. Jam galime padėkoti už tai, kad  išvertė net apie 60 knygų vaikams: Jonathano Swifto „Guliverio keliones“, Danielio Defoe „Robinzonas Kruzą“, Herberto Wellso „Pirmuosius žmones Mėnulyje“, Hugh Loftingo „Daktaras Dolitlį“, Ericho Kastnerio „Emilį ir jo žvalgus“ bei daugelį kitų.

Dabar tikriausiai jau aišku, kodėl trys Lietuvos mokyklos – Kauno Prano Mašioto pradinė mokykla, Klaipėdos Prano Mašioto progimnazija ir Vilniaus Prano Mašioto pradinė mokykla – pavadintos šiuo garbingu vardu.

Kaip Radvilos tapo imperijos kunigaikščiais

1515 m. Šventosios Romos imperatorius Maksimilijonas I Habsburgas surengė suvažiavimą Vienoje, į kurį atvyko du monarchai Jogailaičiai – Čekijos ir Vengrijos karalius Vladislovas ir Lenkijos bei Lietuvos valdovas Žygimantas. Buvo sutarta dėl dvigubų Habsburgų ir Jogailaičių vedybų, kurios turėjo labiau suartinti dvi tuo metu galingiausias Europos valdovų dinastijas.

Vienas svarbiausių Žygimantą Jogailaitį atlydėjusių asmenų buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris ir Vilniaus vaivada Mikalojus Radvila. Šaltiniuose rašoma, kad jis su savimi atsivežė muzikantų kapelą bei Maskvos ir totorių belaisvius.

Radvilos politinis ir reprezentacinis pasirodymas, matyt, padarė įspūdį imperatoriaus dvare. Nepraėjus trejiems metams po Vienos suvažiavimo, 1518 m. imperatorius Maksimilijonas I paskelbė dokumentą, kuriuo Mikalojų Radvilą pakėlė imperijos kunigaikščiu Medilo ir Goniondzo valdose, kartu leisdamas „sukilninti“ Radvilų herbą – šalia tėvoninių Radvilų Trimitų atsirado kunigaikštiškas erelis.

Tai buvo pirmasis toks atvejis, kai europinį kilmingųjų titulą gavo Lietuvos didikų giminė. Šį titulą ir herbą Radvilos turi iki šių dienų.

Parengta pagal LRT RADIJO eteryje skambėjusią medžiagą.

Rekomenduojami video