Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Parodos rengėjų planus jaukia koronavirusas

Lietuvoje daugėjant koronaviruso atvejų, vis daugiau bendrovių abejoja dėl savo dalyvavimo didžiausioje Baltijos šalyse tarptautinėje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi... 2020“, kuri rengiama balandžio 2–4 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje. Kai kurios jų jau pranešė nedalyvausiančios, o kitos – dar neapsisprendusios.

Apsisprendė nevykti

AB „Lietuvos veislininkystė“ direktorius Gediminas Valiulis „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad jie jau yra tvirtai apsisprendę parodoje „Ką pasėsi... 2020“ nebedalyvauti. „Nevyksime į parodą, nes norime apsisaugoti nuo koronaviruso“, – paaiškino G.Valiulis.

Sprendimą nedalyvauti parodoje jie priėmė nelaukdami didesnio susirgusių žmonių skaičiaus ar koronaviruso epidemijos šalyje. Dalyvavimą sustabdė iš anksto. Minėjo, kad apsisprendimui įtakos turėjo ir asociacijos pozicija.

Nors iki kovo 12 dienos Lietuvoje koronavirusu buvo užsikrėtę tik trys asmenys, G.Valiulis skaičiavo, kad kaimyninėse Latvijoje bei Estijoje tą pačią dieną jau buvo kur kas daugiau susirgusių. Anot jo, visose aplinkinėse valstybėse koronaviruso sukeltais negalavimais besiskundžiančių skaičius didėja. Pasak G.Valiulio, pasaulyje žmonės neizoliuoti, laisvi, žmonių judėjimas vyksta, o kaip užtvenkti tą upę, niekas nesuranda būdų.

„Aš negaliu būti pranašu, bet manau, kad situacija su koronaviruso plitimu sunkiai kontroliuojama. Per Latviją įvažiuoja, per Rygą atskrenda – juda žmonės, važiuoja poilsiauti į svečias šalis, tai čia bus neišvengiama, tik gal mažesni užsikrėtusiųjų kiekiai. Tai duok, Dieve, kad nebūtų daugiau. Būtume laimingi, bet abejoju, ar taip bus“, – teigė AB „Lietuvos veislininkystė“ vadovas.

Anot G.Valiulio, reklama parodose niekada nepamaišo, todėl praradimas jausis. Jis minėjo, kad šiuo metu Lietuvoje yra šešios veislininkystės įmonės, bet gamyba užsiima tik viena – AB „Lietuvos veislininkystė“. Parodoje jie reklamuodavosi – atsivežę dalindavo savo reklaminę medžiagą, plačiau pristatydavo ją, susitikdavo su senais ir naujais klientais, su užsienio partneriais. Jis svarstė, kad netektis bus ir kita prasme – jie jau apmokėję už akcinei bendrovei skirtą parodos ekspozicijų plotą ir, ko gero, niekas jiems tų pinigų negrąžins.

„Bet, turbūt, dabar sveikata svarbiau net ir už tas išlaidas, kurios bus patirtos. Situacija šalyje juk bendra ir negalima šitaip ignoruoti jos, kasdien matant, kas darosi pasaulyje“, – tikino AB „Lietuvos veislininkystė“ direktorius.

Jis sakė, kad, nors į parodą nevyks, bendrovė įprastų darbų nenutraukia. Tiesa, naudoja rimtesnes apsaugos priemones. „Mūsų žmonės tebedirba visuose Lietuvos regionuose, vyksta pas klientus į nurodytą vietą. Mes reklamuojamės ir be parodos“, – aiškino G.Valiulis, pasakodamas, kad tiekiant spermą būtinai reikia nuvežti ir skystą azotą, todėl jų vadybininkai važiuoja su visomis apsaugos priemonėmis, nuvažiavę dabar stengiasi kuo mažiau bendrauti, bet turi pristatyti produkciją, nes karvės negali likti nesėklintos.

„Savo tiesioginių darbų mes nestabdome, manau, dar nėra tokio būtinumo. Bet vadybininkai aprūpinti papildomomis apsaugos priemonėmis“, – pasakojo AB „Lietuvos veislininkystė“ direktorius.

Be AB „Lietuvos veislininkystė“, parodoje „Ką pasėsi... 2020“ jau atsisakė dalyvauti ir UAB „Audrokesta“, bendrovė „Konekesko Lietuva“. Visų jų atsisakymo priežastis ta pati – koronavirusas.

Dar nereikia užsidaryti

Tarp kelių šimtų parodos dalyvių užsiregistravusi UAB „Lifrania“ (Mokolų k., Marijampolės sav.) parodoje „Ką pasėsi...“ pristatys tiesioginės sėjos į ražienas žemės ūkio techniką. Pasak šios bendrovės vadovo Vido Vadopalo, jie pasiūlys kai kurių naujovių, taip pat supažindins su šios, vis labiau populiarėjančios Lietuvoje, žemės ūkio technikos patobulinimais.

„Yra nemažas susidomėjimas ja. Esame suplanavę parodoje susitikti su partneriais. Europoje tai yra gana populiarus būdas ne tik sąnaudoms sutaupyti, bet ir kaip gamtosaugos aspektas, nes mažinama dirvos erozija“, – tiesioginės sėjos privalumus vardijo jis.

V.Vadopalas tikino, kad jie vietą parodoje yra užsisakę ir į parodą vyks. Tačiau bendrovės vadovas neatmetė ir to, kad jų apsisprendimą ateityje galėtų pakeisti kitų priimti sprendimai. „Jeigu artėjant parodai dėl žmonių sveikatos, saugumo bus konkrečios rekomendacijos iš valdžios institucijų, tai reikš, kad ir mes tuos nurodymus vykdysime. O kol kas dar tikrai neplanuojame atšaukti savo dalyvavimo tarptautinėje žemės ūkio parodoje“, – minėjo V.Vadopalas.

Šios bendrovės darbuotojai, anot V.Vadopalo, žino, kad tarp dalyvių yra atsisakančių dalyvauti, bet toks kitų žingsnis jų negąsdina, nes suvalkiečiai vadovaujasi sveiku protu ir elementariu saugumu.

„Mes, aišku, irgi esame ne tik už savo, bet ir aplinkinių saugumą, todėl imamės saugumo priemonių, tačiau Lietuvoje dar nėra tokios kritinės situacijos ir tikimės, kad daugiau nieko blogo neįvyks, jeigu visi elgsis tvarkingai, bus atsakingi tiek planuodami keliones, tiek susibūrimus. Manau, kad gal Lietuvoje kaip nors nereikės imtis tokių drastiškų priemonių ir čia visai neužsidarysime“, – apie koronaviruso grėsmę mąstė V.Vadopalas.

UAB „Lifrania“ vadovo teigimu, tradicinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi...“ tikrai yra reikalinga ir gana gerai organizuota. Iš jų bendrovės parodoje dalyvaus keli asmenys. Parodoje jų laukia nemažai susitikimų su potencialiais klientais, tad jie tikisi, kad vykti bus naudinga. „Tikimės, kad viskas bus gerai, kad visi būsime sveiki ir paroda įvyks“, – teigė jis.

Kitos dalyvės, Kauno UAB „Konkordija“, siūlančios druską namų ūkiams, maisto pramonei, medicinai, žemės ūkiui, vandens minkštinimui ir pramonei, savininkas ir direktorius Audrius Globys „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad jie taip pat dalyvaus parodoje „Ką pasėsi... 2020“. Anot jo, dalyvavimo atsisakyti tektų tada, jeigu nesusidarytų reikiamas dalyvių skaičius ir neįvyktų pati paroda, kitų priežasčių jis kol kas nemato.

Būtų didelis praradimas

Keleriškių kaime (Kėdainių r.) žemės ūkio techniką gaminančios UAB „Laumetris“ komercijos direktorius ir savininkas Jonas Putna teigė, kad jie kol kas nėra tvirtai apsisprendę, nes mano, kad situacija gali bet kada pasisukti taip, kad nebepriklausys nuo jų pačių noro ir sprendimo. „Yra sudaryta komisija. Ji sprendžia, kuriuos renginius atšaukti, kurių neatšaukti. Taip kad sekame situaciją ir reaguosime taip, kaip bus nurodyta“, – atviravo J.Putna.

Jo nuomone, daugeliui dalyvių galutinis apsisprendimo laikas bus pati kovo pabaiga. „Visi matome, kas darosi. Vienose šalyse viruso įtaka didėja, kitose mažėja, tad sunku prognozuoti, kas Lietuvoje bus baigiantis kovui“, – svarstė J.Putna, pridurdamas, kad baiminamasi nebūtinai atvykstančių į parodą užsieniečių.

„Nebūtinai jų. Ir mūsų šalies ūkininkai daug keliauja, važinėja į kitas šalis“, – pabrėžė jis.

J.Putna neneigė, kad parodoje dalyvauti jų bendrovei naudinga. „Bet kuriuo atveju ir mums, ir organizatoriams tai būtų netektis. Nes yra ruošiamasi, planuojama, dalis mūsų pinigų jau ir išleista, pvz., stendams ir rodomajai medžiagai. Žinau, kad ir organizatoriai suplanavę reklamą. Tad kenčia trys pusės – ne tik dalyvis ir organizatorius, bet ir ūkininkas. Ką daugiau gali paprognozuoti? Nieko, laukiam, ką darysim. Gali būti, kad dar ir dalyvausime“, – optimistiškai pokalbį baigė J.Putna.

 

 

Rūpesčių netrūksta

 

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Žemės ūkio mokslo ir technologijų parkas šią parodą šiemet organizuoja jau 25 kartą. Pasak šio parko direktoriaus Virginijaus Venckutonio, jų nuotaikos tokios, kokios dabar yra visoje Lietuvoje.

 

„Akis išplėtę, ausis ištempę dairomės. O šiaip, tai mūsų pozicija yra tokia – kol nėra rimtų Vyriausybės sprendimų, ką uždrausti, kaip uždrausti, yra tik rekomendacijos, mes pasirengimo parodai nenutraukiame, patys nutraukti mes negalime. Dalyvių dabar yra 250, iš jų tik trys paskelbė, kad nedalyvaus (kovo 10 d. duomenys)“, – skaičius vardijo pagrindinis šios parodos organizatorius V.Venckutonis, neslėpdamas, jog kiek ramiau pasidarė, kai sužinojo, kad dvi firmos parodoje neturės svečių iš užsienio – Italijos bei Vokietijos.

 

V.Venckutonis tikino, jog šiuo metu situacija dar yra labai neapibrėžta, nes galutinai neaišku kaip ir kas bus. O jie savo iniciatyva nutraukti beveik pustrečio šimto sutarčių, kurias pasirašė abi pusės, negali. „Neturiu tam pagrindo“, – tvirtino jis.

 

Parodos kuratoriaus teigimu, pats pasiruošimas parodai vyksta sklandžiai. „Imamės visų reikiamų papildomų priemonių. Kauno rajono savivaldybės administracija mumis rūpinasi, jiems svarbu, kaip čia viskas bus. Pateikėme papildomą priemonių planą, kaip saugosimės. Visas firmas įspėjome raštu, kad savo stenduose turėtų dezinfekcinio rankų skysčio. Kad visos maitinimo paslaugas teiksiančios įmonės parodoje taip pat turėtų šio skysčio. Prie lauko tualetų pastatysime papildomų rankų plautuvių, kad žmogus galėtų ten pat nusiplauti ir dezinfekuoti rankas. Visos rekomenduojamos priemonės įgyvendinamos ruošiantis parodai“, – teigė V.Venckutonis.

 

Jis vardijo, kad planuotų darbų ir išlaidų tikrai padidėjo. Vien tik atsakinėjimas į skambučius kiek laiko atima. Mat firmų atstovai nuolat domisi, ką daryti, kaip daryti, konsultuojasi su organizatoriais.

 

„Kaip žmonės apsispręs, aš nežinau, aišku, dar yra šiek tiek laiko. Artėjant parodai prašysime tų, kurie jaučiasi negerai, sloguoja, kosėja, į parodą nevykti. Patys žmonės turės galvoti“, – minėjo parodos kuratorius, aiškindamas, jog parodos „Ką pasėsi...“ plotai uždarose patalpose sudaro 5 proc., o kiti 95 proc. yra lauke.

 

Ankstesniais metais ši paroda sutraukdavo didelį skaičių lankytojų. Šiemetė paroda jubiliejinė – 25-oji, tad buvo manyta, kad kartu su dalyviais ji galėtų pritraukti net apie 50 tūkst. lankytojų.

 

 

Įveda ribojimus

Specialiame Vyriausybės posėdyje ketvirtadienį ministrų kabinetas, siekdamas stabdyti koronaviruso plitimą Lietuvoje, nusprendė nuo kovo 13 iki kovo 27 dienos uždrausti visus renginius. Bus taikomos tik nedidelės išimtys.

Dviems savaitėms stabdoma visų ugdymo įstaigų veikla. Draudimas galios tiek atviriems, tiek uždariems sporto, kultūros, laisvalaikio, pramogų ir kitiems renginiams. Atvirose erdvėse būtų galima organizuoti tik tokius renginius, kurių dalyvių skaičius neviršija 100 asmenų ir kur bus galima užtikrinti žmonių apsaugą. Sporto renginiai galėtų būti organizuojami su sąlyga, kad nebus žiūrovų. Taip pat priimtas sprendimas dviem savaitėms riboti kultūros, laisvalaikio, sporto įstaigų lankymą ir jų veiklą.

Dar prieš tai Vilniaus miesto savivaldybė informavo, kad nuo kovo 13 d. iki šv. Velykų atostogų pabaigos, t. y. 5 savaitėms, uždaromos visos ugdymo įstaigos – darželiai, mokyklos, universitetai, atšaukiami visi renginiai, stabdoma kino teatrų, sporto klubų ir kitų poilsio ar pramogų vietų veikla.

 

 

Komentaras

 

Situaciją vertinkime blaiviai

 

Edmundas Mališauskas,

Kauno rajono savivaldybės mero patarėjas komunikacijai

 

Ne Kauno rajono savivaldybė šią parodą organizuoja. Tad kaip organizatoriai nuspręs, taip ir bus. Aišku, tai nėra gerai. Jeigu neįvyks, niekam nebus smagu. Bet mes matykime, kaip keičiasi situacija, kas darosi Italijoje. Ten jau net medikų trūksta ligoniams prižiūrėti. Pats personalas serga. Uždarytos mokyklos. Tad neįvykusi paroda Kauno rajone, palyginus su tuo, kas vyksta, nebūtų jokia tragedija. Taip, tai labai gera paroda ir mes džiaugdavomės, kad tokia vyksta Kauno rajone, didžiausia Baltijos valstybėse. Bet reikia atsižvelgti ir į situaciją, kuri dabar yra ypatinga.

 

Rekomenduojami video