Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Miestiečiai pietauja ant suoliukų: verslininkai nesupranta, kodėl negali dirbti lauke

Miestų suoliukai pilni valgančių bei gurkšnojančių žmonių, o lauko kavinės ir barai atsidaryti ir toliau negali. Maitinimo įstaigos tikėjosi staliukus išsinešti jau pirmadienį, tačiau valdžia ir toliau tyli. Kavinių savininkai skaičiuoja jau dešimtis tūkstančių eurų siekiančias skolas ir nesupranta, kur valdžia mato grėsmę, jei žmonės valgytų gryname ore. Pasiilgę lauko kavinių ir kultūringo maitinimosi tikina ir patys miestiečiai.

Vieno iš sostinės barų savininkas Vidmantas Čičelis laukia nesulaukia, kol galės ne tik atverti duris, bet ir pakviesti klientus prisėsti prie lauke esančių staliukų. Tačiau valdžia tokio leidimo nei kavinėms, nei barams neduoda. Neapsikentęs tokio delsimo verslininkas žada penktadienį bent jau pastatyti staliukus ir kėdes. Baras nedirbs, tačiau sėdėti žmonėms nedraudžiama, tad jis ketina pakviesti pavalgyti atsinešus savo maisto.

„Mes ne nekantraujam, o neturim, kur trauktis. Pradžioj buvo sunku, o dabar skęsti ir eini arba neini. Nieks nebeklauso tavęs, nieks nenori girdėti. Beliko kažkokias akcijas daryt, parodomieji dalykai“, – sako „Local Pub“ savininkas Vidmantas Čičelis.

Baro savininkui pikta, kad oras atšilo, o valdžia net neskelbia plano ir datos, kada leis klientus aptarnauti lauke. „Nėra jokių įrodymų, kad lauko kavinėse kažkas gali blogo nutikti, nes tai laukas – jau saugumas didelis, atstumai, kuriuos galima nustatyti. Ta vieta viena saugiausių“, – pasakoja V. Čičelis.

Baras dideliu šriftu primena sau ir praeiviams, kiek jau tęsiasi antrasis karantinas. O skaičiuoti, žinoma, tenka ir pinigus. „Mes netoli 30 tūkst. esam skolingi. Mes tuos pinigus kažkaip turim grąžint. Ir kai sako, kad atidėjom mokesčius, tai juos reikės sumokėt, jie niekur nedingo“, – teigia V. Čičelis. Nedingsta niekur ir apetitas. Kažkur pavalgyti žmonėms reikia, tad, atšilus orams, pietų metu lauko kavines atstoja paprasčiausi suoliukai. Tik toli gražu ne visi mėgaujasi tokia nauja kasdienybe: „Kaip tik neseniai kalbėjom su kolege, kad pasiilgom, ir pietų norėtume išeiti bent, lauke šiek tiek. Tikrai norėtųsi, kad atsidarytų.“

„Aišku, kvailystė čia sėdėti. Man nesmagu labai, negražu šitaip gerti, valgyti gatvėje. Tarsi benamiai visi tapo.“ „Sėdėti ir mėgautis maistu būtų gal net geresnės sąlygos negu dabar visi susigrūdę mieste.“ „Aišku, laikas. Seniai laikas, reikia gyvent su tuo, priprast prie karantino.“

Kavos išgerti ar papietauti prie staliuko, o ne ant suoliuko, pageidautų ir vėl Palangą užplūdę turistai. „Klientai labai prašo, klausia, kada bus galima sėdėti, ar galima išvis“, – kalbėjo „Fotokavos“ savininkas Artūras Andrauskas. Kavinės savininkas skaičiuoja, kad, išnešus bent lauko staliukus, ir apyvarta ūgteltų pusantro karto. „Terasose mes po kiekvieno kliento stalus valom, dezinfekuojam. O šito parkuose ir aikštėse niekas nedaro, tai situacija dar ir pagerėtų“, – sako A. Andrauskas.

Leisti atverti lauko kavines prašo ir kurorto viešbučių ir restoranų asociacija. „Tiek svečių, kurie suvažiuoja į Palangą, jie kažkur turi maitintis. Tikrai nesinori, kad sėdėtų ant suolelių mieste, kur nei atstumų reguliuojasi, kur yra vieta, ten atsisėda, ir kad valgytų iš kažkokių parduotuvių pakuočių“, – pasakoja asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė. O Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas pateikia Didžiosios Britanijos pavyzdį – ten lauko kavinės ne tik atsidarė jau pirmadienį, bet ir žino datą, kada galės klientus priimti ir viduje.

„Mes pradžioj planavome, kad kovo mėnesį atsidarysime, vėliau – kad balandžio 12 planavom, kad atsidarysime. Mes pasiruošę ir prasmės toliau laikyti uždarytus nėra. Vis tiek priemonių žmonės nebesilaiko ir mes gal net labiau padėtume kontroliuoti situaciją“, – teigia asociacijos viceprezidentas Gediminas Balnis. Pasak Gedimino Balnio, pasitarime su valdžia jis dalyvavo ir pirmadienį, tačiau naujienų nesužinojo. „Reikia žiūrėti į vakcinaciją, į priekį, negali nė viena įmonė, nė viena šalis gyventi be plano“, – kalbėjo G. Balnis.

Sostinės valdžia, kaip ir pernai, daliai lauko kavinių išdavė leidimus staliukus išdėstyti didesniame plote. Liko tik sulaukti Vyriausybės palaiminimo. Visgi Remigijus Šimašius norėtų pirmiausia užtikrinti vakcinas vyresniems kaip 55-erių metų žmonėms, kurie gyvena aktyviai, tačiau nebūtinai serga lėtinėmis ligomis, todėl nepatenka į prioritetines grupes. „Čia aš matau disbalansą ir natūralu, kad reikia pirmiausia į tai žiūrėt. O atsidarymai kavinių – aktualu ir labai aktualu, bet labai svarbu sveikatos situacija“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Beje, tikėjosi ir atsiverti ir prekybos centrai. Dabar jie jau siūlosi nedirbti savaitgaliais ir užtikrinti nebe 20, o 40 kvadratinių metų vienam pirkėjui plotą. Tačiau žinių nesulaukia ir jie. „Mes jaučiamės kaip karo belaisviai. Karas jau daugmaž aišku kada baigsis ir kuo baigsis, bet prekybos centrai laikomi kaip situacijos įkaitai. Katastrofiškai bloga, net baisu juos kalbinti ir klausti konkrečių skaičių, nes tais skaičiais galima užmušti. Sunku įsivaizduoti – milijonai eurų įšaldyti atsargose, milijonai eurų nesumokėta nuomos“, – pasakoja prekybininkų atstovė Rūta Vainienė.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija situacijos nekomentuoja. Aiškina, kad sprendimai dabar ne jos vienos rankose: „Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra pateikusi pasiūlymus laisvinti prekybą ir lauko kavines, bet tam reikia Vyriausybės pritarimo.“ Ar Vyriausybė trečiadienį posėdyje svarstys šiuos klausimus, vis dar neaišku. Beje, ministrų kabinetui patariantys sveikatos ekspertai nei dėl prekybos centrų, nei dėl lauko kavinių atsidarymo didesnių rizikų neįžvelgia.


Rekomenduojami video