Lietuvių filologiją Vilniaus universitete studijuojanti Živilė Miežytė prieš gerą mėnesį sugrįžo iš jau beveik rudenį pasitinkančios Australijos, kur atliko Švietimo mainų paramos fondo organizuojamą profesinę praktiką. Merginai iki šiol šypseną sukelia aplinkinių nuostaba, kai jie iš pradžių niekaip negalėjo suprasti, ką lietuvių filologijos studentė darys Australijoje. „Ši praktika buvo vienas tų dalykų, dėl kurių apskritai vertėjo studijuoti lietuvių kalbą“, – nusikvatoja ketvirtakursė.
Ji praktiką atliko sekmadieninėje Melburno Baltijos lituanistinėje mokykloje. Šią mokyklą prieš keletą metų įsteigė tėvai. Vaikus moko arba patys tėvai, arba savanoriai. Daugeliui mokinių į pamokas tenka ilgai važiuoti iš užmiesčio rajonų ar net kitų miestų, bet daugumai tai yra bene vienintelė proga pabendrauti su bendraamžiais lietuviais. Mokykloje mokosi maždaug 20 vaikų, kurių lietuvių kalbos lygis labai nevienodas. Mokyklą taip pat lanko ir trečios kartos išeivių atžalos. VU studentė dirbo su septynerių–aštuonerių metų vaikais, kurie namie šneka lietuviškai.
„Dirbti su jais buvo labai įdomu, nes šie vaikai susirenka iš skirtingų aplinkų. Vieni namuose lietuviškai kalba labai daug, kiti – mažiau. Vienų tėvai labai griežtai laikosi nuostatos nešnekėti angliškai su vaiku, kiti vis įterpia angliškų žodžių arba su atžalomis bendrauja angliškai. Mokėmės iš lietuviškų vadovėlių, tik medžiagą teko gerokai pritaikyti pagal poreikius, įgūdžius, pasitelkti kūrybiškumą, išmonę, kad vaikams būtų įdomu. Per pamokas kalbėdavom tik lietuviškai“, – pasakoja Živilė.
Jai būdavo labai neįprasta savo akimis pamatyti skirtumus tarp Lietuvos ir Australijos. Tarkime, kartą vaikams iš vadovėlio skaitė apie lapkritį, kai ima kristi lapai, šalti ir kaip pamažu artinasi žiema. Tačiau lapkritis Australijoje prilygsta mūsiškei gegužei: pražysta medžiai, šiltėja oras, ilgėja dienos. „Tokie maži ir dideli nesutapimai buvo labai juokingi. Tarkime, mūsų vadovėliuose kartais rašoma, kad nereikia bijoti vorų, esą jie neša laimę. Australijoje delno dydžio vorai kažin ar gali atnešti laimę“, – juokiasi pašnekovė.
VU studentė pasakoja, kad Melburne yra didelė lietuvių bendruomenė, šiame mieste įsikūrę Lietuvių namai, yra lietuviška parapija. Tuo metu, kai Živilė atliko praktiką, kaip tik vyko Australijos lietuvių dienos, per kurias surengtos sporto, dainų, šokių šventės. Živilė pastebėjo, kad vaikai, ypač mergaitės, labai džiaugėsi tautiniais kostiumais, atvežtais iš pačios Lietuvos. „Dalyvavimas lietuviškoje veikloje, dainos, kurių žodžius gal ir ne visad supranta, šokiai, lietuviški drabužiai – man atrodo, kad daugeliui vaikų tai lyg koks ypatingas žaidimas, kuriame jie gali dalyvauti, tarsi turėtų tokią nepaprastą galią, slaptą kalbą, kažką papildomo. Smagu matyti, kaip mokykla ne tik moko kabinti nosines raides, bet ir puoselėja stiprų bendruomenės jausmą“, – džiaugiasi pašnekovė.
Živilei teko laimė susipažinti su daugybe įdomių žmonių, taip pat lietuvių, kuriems labai rūpi mūsų šalis. Ketvirtakursė kartais lankydavosi sekmadieniais Lietuvių namuose vykstančiuose pietuose, kur žmonės susirenka valgyti cepelinų ar šaltibarščių. „Vieną popietę prisėdau šalia kelių senyvo amžiaus moterų. Pradėjome šnekučiuotis. Man buvo tikra dovana klausytis jų istorijų. Deja, jau tikrai nedaug belikę tokio garbaus amžiaus žmonių, kurie gyvai atsimena savo jaunystės metus Lietuvoje ir ilgą, net gerokai keistą kelionę į kitą pasaulio kraštą“, – pažymi VU ketvirtakursė. Ji atkreipė dėmesį ir į pašnekovių kalbos gyvumą. Ši bemaž nepakito nuo tų laikų, kai moterys paliko Lietuvą: „Pavyzdžiui, kai kurie senyvo amžiaus žmonės vartoja dviskaitą ir net po šitiek metų vis dar kalba tarmiškai. Man truputį apmaudu, kad tokios istorijos lieka neužrašytos, o kartais net ir nepapasakotos. Ne visad yra kam jų klausytis.“
Nuo mokyklos laikų mergina groja trimitu Žirmūnų gimnazijos orkestre „Septima“, keletą metų dainavo folkloro ansamblyje, o nuo pat studijų pradžios įsitraukė į VU Žygeivių klubo veiklą. Vienerius metus priklausė valdybai, o kitus buvo šio klubo prezidentė. „Mano nuomone, tai viena geriausių Vilniaus universiteto organizacijų. Čia atėję žmonės jaučiasi kaip namie. Klubo veikla plati – organizuojami žygiai, kultūriniai renginiai, susitikimai. Per žygius ar vakarones visą laiką skamba dainos, tradiciškai minime kalendorines šventes. Man pačiai artima tradicinė kultūra, tad į klubo veiklas stengėmės įtraukti tradicinių veiklų, išmokti kažko naujo, pavyzdžiui, mokėmės pinti juostas. Nors dabar esu šiek tiek atitrūkusi nuo klubo, džiaugiuosi, kad galėjau į jį įsijungti, susipažinti su daug šaunių žmonių“, – atsisveikina įvairiomis veiklomis ir patirtimis savo studijas paįvairinusi Živilė.