Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuva jau gali matyti pirmuosius skiepijimo rezultatus

Paaiškėjo, kaip Lietuvoje vyks masinė gyventojų vakcinacija. Sveiktos apsaugos ministerija kiekvienos gegužės mėnesio savaitės pradžioje leis savivaldybėms skiepyti vis jaunesnius gyventojus. Taip gegužės 31-oji taps pirmąja masinio gyventojų vakcinavimo diena šalyje.

Tiesa, dalyje regionų masinė vakcinacija prasideda anksčiau. Savivaldybių merai nori greičiau panaudoti mažiau populiarias „AstraZeneca“ vakcinas. Vakcinas nuo Covid-19 greitai galės gauti visi Lietuvos gyventojai. Nuo kitos savaitės visose Lietuvos savivaldybėse pradedama mažinti amžiaus kartelė. Anot sveikatos apsaugos ministerijos, gegužės pabaigoje galės prasidėti masinė gyventojų vakcinacija.

Nuo gegužės 10 dienos planuojama visoje šalyje leisti skiepytis 55-erių ir vyresniems, nuo gegužės 17-osios – 45-erių ir vyresniems, nuo gegužės 24-osios – 35-erių ir vyresniems žmonėms. O nuo gegužės 31-osios oficialiai prasidės masinė vakcinacija, registruotis skiepui nuo COVID-19 galės visi 16-os metų ir vyresni gyventojai.

„Nuo gegužės 10-os dienos mes jau startuotume su plačiosios visuomenės vakcinacija ir kiekvieną savaitę skiepijimas būtų atveriamas vis naujai amžiaus grupei“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Štai, ką mano gyventojai: „Labai puikios naujienos, kuo greičiau visi pasiskiepysim, visi saugiai gyvensim, kiek įmanoma" „Dukra laukia. 20 metų, laukia, nori skiepytis ir skiepysis." „Žinutės dar negavau. Gausiu, pasižiūrėsiu. Reiks pirma pažiūrėti, ar imunitetą gal turiu. Jeigu turi, tai jau nebereikia.“ „Tos vakcinos, ar ten jos tikrai yra ištirtos iki galo, nežinau, matysim.

Labai greitai tų vakcinų atsirado tiesiog, ar jos tikrai yra patikimos, ar jos nepakenks vėliau sveikatai.“ „Nesakau, kad nieko gero, bet ne. Dar dabar ne.“ „Žinant, kad jaunesnius skiepija vėliau, tai laukiu.“ Gegužės 17-ąją visoje Lietuvoje bus įvesta ir centralizuota vakcinavimo registracija. Panašios sistemos šiuo metu veikia Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Nors kiekvienoje Lietuvos savivaldybėse vakcinuotų žmonių dalys skiriasi, Vyriausybė viliasi, kad skirtumus tarp regionų pavyks sumažinti.

„Mes norėtumėm, kad labai didelių skirtumų nebūtų. Masinio vakcinavimo sistema, registracijos sistema ji turėtų veikti kaip įmanoma universaliau ir neturėtų sudaryti paskatų kitų savivaldybių gyventojams registruotis vakcinuotis ne savo savivaldybėje, todėl, kad ten yra kažkoks kitas rėžimas, kažkokios kitos sąlygos“, – pasakoja Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Sveikatos apsaugos ministerija masinio skiepijimo datą paskelbė po susitikimo su savivaldybių merais, kurie aiškina, kad sandėliuose kaupiasi „AstraZeneca“ vakcinos atsargos. Vilniaus meras Remigijus Šimašius akcentuoja: dalis savivaldybių jau masiškai skiepija savo gyventojus.

„De fakto beveik visur žmonės vyresni nei 18-os metų yra kviečiami skiepytis „AstraZeneca", kai kur yra tyliai, kai kur garsiai. Mes Vilniuje viską darome garsiai, dėl to ir linksniuojami esame“, – teigia Vilniaus meras Remigijus Šimašius. „Mes turim rimtų iššūkių siūlydami, įkalbindami gyventojus pasiskiepyti būtent vieno gamintojo visiems žinomo vakcina, ji tikrai nepopuliari, nepriklausomai ar organizuojamos gyvos eilės, ar kitaip“, – kalbėjo Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius. Anot Šimašiaus, Vilniui kaip ir kitoms savivaldybėms, sunku panaudoti visas šiuo metu turimas „AstraZeneca“ vakcinas.

Dėl to jau nuo rytojaus sostinėje planuoja nukrypti nuo sveikatos apsaugos ministerijos šviežiai pristatyto grafiko ir kviečia anksčiau skiepytis 35-erių ir vyresnius gyventojus. „Daug užsiregistravo, daug paskiepyta, bet vis dar daugiau nei 9000 turim laisvų, tikrai galima konstatuoti, kad visos nebus išnaudotos pagal dinamiką.

Ar palikti vakcinas nepanaudotas, ar ankstinti antros vakcinos revakcinavimo laiką, ar leistis amžiaus kategorija žemyn“, – sako R. Šimašius. Tiesa, vis dažniau improvizuojančių ir jaunesnius gyventojus į vakcinavimo centrus kviečiančių savivaldybių Vyriausybė bausti neplanuoja.

„Yra tam tikrų atvejų su konkrečiomis vakcinomis, kur savivaldybės sako, kad mes jau patikrinom prioritetų eilę, kažkurios vakcinos žmonės nesirenka vakcinuotis. Labai gaila dėl to, bet ar mes galime judėti toliau. Taip, ta teise judėti toliau prioritetų eile buvo suteikta savivaldybėms ir tame aš nematau nieko blogo“, – pasakoja I. Šimonytė.

Kol savivaldybės ieško būdų, kaip į vakcinavimo centrus pakviesti daugiau gyventojų, Vyriausybei ir prezidentūrai patariantys ekspertai aiškina, kad skiepijimo efektas Lietuvoje jau jaučiamas. „Jau visą savaitę, praktiškai nuo praėjusios savaitės pirmosios pusės.

Lietuvoje stabiliai mažėja žmonių gydomų COVID-19 pacientų reanimacijose. Praeitos savaitės balandžio 28-ą dieną buvo 145 pacientai. Šio ryto duomenys rodo, kad yra 116. Tą balandžio 28 dieną buvo imunitetą įgijusių žmonių virš 30 procentų“, – teigia sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas. Šiuo metu bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę Lietuvoje gavo beveik 725-i tūkstančiai, arba 1 iš 4 šalies gyventojų.

Rekomenduojami video