Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip gyvensime po gegužės 3 dienos

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad nuo gegužės 3-iosios bus svarstoma apie papildomas galimybes imunitetą Covid-19 arba neigiamą koronaviruso testo atsakymą turintiems asmenims. Premjerė teigia, kad neigiamą testą turintiems asmenims būtų leidžiama, pavyzdžiui, pavakarieniauti restorano viduje.

Penktadienį ministrė pirmininkė I. Šimonytė vyksta susitikti su kelių rajonų savivaldybių merais ir aptarti vakcinavimo proceso, kylančių iššūkių. Pirmiausia premjerė lankėsi vakcinavimo centre Nemenčinės poliklinikoje, ten susitiko su Vilniaus rajono mere M. Rekst.

Šimonytė džiaugiasi įsivažiavusiu vakcinavimo procesu Po vizito surengtoje spaudos konferencijoje premjerė I. Šimonytė teigė, kad Vilniaus rajone ir kitose savivaldybėse, kur penktadienį planuoja lankytis, yra pastebimas vakcinavimo tempų suaktyvėjimas.

„Turiu pagirti Vilniaus rajoną ir kitas vietas, kurias lankysiu. Matome suaktyvėjimą skiepijimo tempo, planų, veiksmų, kai ką patys pasistengėm padaryti, siūlome pagalbą. <…> Savivaldybės irgi dirba, jaučia dėmesį, visuomenės spaudimą“, – spaudos konferencijoje teigė premjerė. Paklausta, kada žadami konkretūs sprendimai dėl imuniteto arba galimybių paso, I. Šimonytė sako, kad greičiausiai daugiau paaiškės nuo gegužės 3 d.

„Imunitetas yra aiškus dalykas, įgijamas persirgus arba baigus vakcinavimo programą. Žmonės, kurie turi imunitetą, jie galėtų aktyviau bendrauti, vienas pas kitą lanktys, galėtų kai kuriomis kitomis veiklomis užsiimti kartu ir nekelti sau rizikos. Yra dvi kategorijos žmonių: baigę vakcinavimo procesą arba persirgę tam tikrą dienų skaičių po diagnozės fiksavimo. Tai, apie ką kalbama papildomai, yra ne imuniteto pasas, tai yra patikra žmogaus, kad jis šiuo metu neserga ir galbūt turėdamas neigiamą testą ar dalinį vakcinavimą, galėtų kažkokias veiklas papildomai daryti. Kalbama apie laikotarpį po gegužės 3 d., kada turėtų įsigalioti sprendimai, kuriuos priėmėme vakar“ – spaudos konferencijoje kalbėjo I. Šimonytė.

Paklausta, kada bus leista dirbti turgavietėms ir kioskeliams, premjerė teigė, kad viskas priklausys nuo epidemiologinės situacijos ir to, kokius siūlymus pateiks patys turgaviečių atstovai.

„Vakar Vyriausybė priėmė sprendimus, išdėliojo viską į logišką seką.Eina kalba ne apie kioskelius ar atskirus prekybininkus, bet apie pačias turgavietes ir tą veiklą, kuri yra šiuo metu ribojama. Tai yra nemažai žmonių, visi turi pasitestuoti prieš pradėdami darbą, visas laisvinimų planas buvo išdėliotas į dvi savaites.

Buvo sutarta, kad jeigu asociacijos atstovai su epidemiologais sutars kažkokį papildomą ar griežtesnį epidemiologinės kontrolės principų planą, galbūt galėtume svarstyti ir anksčiau, tačiau bet kuriuo atveju, tai priklauso ir nuo mūsų galimybių tuos žmones ištestuoti. Testuojant po 20 tūkst. žmonių tikrai papildomas tūkstantis ar keli yra jau nemažas iššūkis“, – teigė I. Šimonytė.

Rajone dalis neįgaliųjų bus skiepijami namuose

Po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje Vilniaus rajono merė M. Rekst sakė, kad ilgai rajone vamgiai vykęs skiepijimo procesas pagaliau įgavo pagreitį. „Skiepijimas rajone pajudėjo, žmonės labai į tai vangiai žiūrėjo, ne tik seneliai, bet ir jaunimas. Dabar jau galime pasakyti, kad gana neblogai mūsų savivaldybė visomis jėgomis kalbasi, ieško galimybių, kaip įtikinti žmones. Žinome kad žmogus gali atsisakyti, bet kalbame, teikiame gerus pavyzdžius, remiamės pavyzdžiais, kai žmonės, kurie pasiskiepijo, nemiršta“, – spaudos konferencijoje situaciją Vilniaus rajone aptarė merė M. Rekst.

Rajono merė pranešė, kad netrukus dalis neįgaliųjų rajone turėtų būti pradėti skiepyti namuose. „Socialinis skyrius žiūri į tai kad nebūtų palikti neįgalieji, kas turi SP1, SP2 pažymą, pas neįgaliuosius važiuos į namus, skiepys juos, tuos, kurie prižiūri tuos žmones. <...> Reikia suprasti, kad vyresni žmonės namie liko vieni, ne visada turi šeimas, ne visada vaikai gali atvažiuoti“, – spaudos konferencijoje sakė M. Rekst.

Merė pabrėžė, kad rajono gyventojai ir toliau yra aktyviai skatinami vakcinuotis. „Savo pavyzdžiu kiekvienas dirbantis, atsakingas žmogus turi jausti savo atsakomybę. Raginu skyriaus vedėjus, seniūnijos darbuotojus, seniūnus perlaušti save ir įtikinti, kad be skiepų nieko nebus, kad rūpintis turime ne tik savop šeimos nariais, bet ir visais aplink esančiais žmonėmis. Mūsų sąžinei, jei žmonės mirs“, – kalbėjo M. Rekst.

Premjerės darbotvarkėje penktadienį numatyti dar du vizitai į rajonuose esančius vakcinavimo centrus – iš Nemenčinės premjerė vyks į Švenčionis, kur su meru Rimantu Klipčiumi nuotoliniu būdu susitiks su medikų, pedagogų ir policijos atstovais, taip pat apsilankys vakcinavimo centre. Iš Švenčionių I. Šimonytė vyks į Visaginą, ten numatyta tokia pati darbotvarkė, premjerė susitiks su meru Erlandu Galaguzu.

Mūsų visų tikslas per šią ir kitą savaitę paskiepyti kuo daugiau vyresnio amžiaus senjorų, kad galima būtų sparčiau pereiti į kitas vakcinavimo grupes. Džiugu, kad skiepą jau yra gavę daugiau nei pusė milijono Lietuvos gyventojų, tačiau skiepyti galime ir dar efektyviau. Vienoms savivaldybėms tai sekasi neblogai, kitoms dar reikia pasitempti. Vyriausybė mobilizuoja visas pajėgas, kad palengvintų savivaldai procesą. Kuo galima dar padėti, ir aptarsime su savivaldybių merais“, – sakė premjerė I. Šimonytė.

Karantinas pratęstas iki vasaros

Portalas tv3.lt primena, kad ketvirtadienį Vyriausybė pranešė, jog karantinas Lietuvoje yra pratęsiamas iki vasaros pradžios. Tačiau jau nuo kitos savaitės karantino sąlygos švelnės. Pranešta, kad nuo balandžio 22 d. asmenys, turintys imunitetą nuo Covid-19, galės susitikti grupėse iki 10 asmenų.

Informuojama, kad imunitetą turinčiais yra laikomi tie asmenys, kurie persirgo Covid-19, tačiau nuo teigiamo tyrimo rezultato turi būti praėję ne daugiau nei 180 dienų. Imunitetą turintys asmenys yra laikomi ir tie, kurie nuo Covid-19 yra pasiskiepiję,

Asociatyvi nuotr.

Šiems asmenims bus leista lankyti gyventojus stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose, asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

Bus leidžiamos ekskursijos atvirose erdvėse, ribojant asmenų skaičių. Imunitetą turintys asmenys galės dalyvauti ekskursijose, būti transporte ir viešose vietose, palaikyti artimus kontaktus ir rengti asmenines šventes.

Taip pat asmenines šventes bus leidžiama rengti viešose ir privačiose uždarose erdvėse, tačiau jose galės dalyvauti tik viena šeima ar vienas namų ūkis, arba ne daugiau nei 10 imunitetą turinčių asmenų. Atvirose erdvėse galės dalyvauti ne daugiau nei dvi šeimos ar du namų ūkiai, arba ne daugiau nei 10 imunitetą turinčių asmenų.

Atlaisvinti ribojimai verslui

Nuo balandžio 19 dienos leidžiama veikti parduotuvėms ir prekybos vietoms, veikiančioms oro ir jūrų uostų keleivių išvykimo terminaluose bei visoms kitoms parduotuvėms, įskaitant parduotuves prekybos ir pramogų centruose, tačiau išskyrus esančias turgavietėse.

Parduotuvės prekybos centruose galės veikti tik darbo dienomis, o savaitgaliais veikti leista tik maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, optikos, gėlių, laidojimo reikmenų ir vaistų prekių parduotuvės. Prekybos vietose turės būti užtikrinamas 20 kvadratinių metrų prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo. Prekybos centruose vienu metu galinčių būti lankytojų skaičius turės būti apskaičiuojamas pagal bendrą plotą, kurio vienam lankytojui turi tekti ne mažiau kaip 50 kvadratinių metrų arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.

Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Nuo gegužės 3 dienos galės veikti visos parduotuvėms, įskaitant ir esančios prekybos centruose, išskyrus tas, kurios įsikūrusios turgavietėse.

Nuo balandžio 22 dienos leidžiama veikti viešojo maitinimo įstaigoms – restoranams, kavinėms, barams, tačiau tik nuo 7 iki 21 val. Užsisakytas maistas ir gėrimai galės būti vartojami tik prie atvirose erdvėse esančių staliukų ir tik po ne daugiau nei du asmenis, išskyrus vienos šeimos ar vieno namų ūkio narius.

Atlaisvinta ir kultūra

Nuo balandžio 19 dienos leidžiama dirbti kino teatrams, scenos meno įstaigoms, tačiau klientų srautai čia turės būti ribojami. Taip pat leidžiama rengti renginius atvirose ir uždarose erdvėse, kai ribojamas dalyvių skaičius. Kino teatrai, kino klubai, teatrai gali veikti tik žiūrovams užimant sėdimąsias vietas ir užpildant ne daugiau nei 30 proc. visų sėdimųjų vietų, o bendras žiūrovų skaičius neviršija 150. Taip pat vyresni nei 6 metų amžiaus žmonės privalės dėvėti apsaugines kaukes.

Renginiai atvirose ir uždarose erdvėse galės vykti juose dalyvaujant ne daugiau nei 150 asmenų. Vyresni nei 6 metų asmenys privalės dėvėti apsaugines veido kaukes. Be to, renginius uždarose erdvėse leidžiama organizuoti tik, kai užpildoma ne daugiau nei 30 proc. sėdimų vietų. Ir kino teatruose, ir renginiuose prekiauti maistu ir gėrimais draudžiama.

Siekiant fizinio aktyvumo, nuo balandžio 26 dienos leidžiama rengti sporto renginius, veikti sporto klubams, užtikrinant papildomas saugumo priemones. Sporto klubai privalės užtikrinti bent po 20 kv. m asmeniui bei kitas privalomas saugumo ir higienos priemones. Grupinės treniruotės galės vykti ne daugiau nei 5 asmenų grupėms.

Abiturientai grįžta į klases

Nuo gegužės 3 dienos abiturientai grįžta į klases mokytis kontaktiniu būdu. Taip pat nuo balandžio 19 dienos ir gegužės 3 dienos gyvose konsultacijose galės dalyvauti nebe 5, o 10 abiturientų. „Turėjome daug diskusijų tiek su gimnazijų asociacijos nariais, tiek su profsąjungomis, tiek su moksleivių sąjunga, nusprendėme siūlyti grąžinti abiturientus nuo gegužės 3-iosios į kontaktinį ugdymą, derinant kasdienį ugdymą su nuotoliniu ugdymu“, – posėdyje kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Klasėse bus organizuojama ne mažiau nei 50 proc. ugdymo proceso. Brandos egzaminai bus vykdomi patalpose, kur bus ne daugiau nei 10 abiturientų, išlaikant tarp jų ne mažesnį nei 2 metrų atstumą, arba 11–50 abiturientų, išlaikant tarp jų bent 2 metrų atstumą ir užtikrinant bent po 10 kv. m. asmeniui. Ministerijos žiniomis, šiuo metu apie 45 proc. abiturientų yra pasiskiepiję nuo Covid-19, paskiepyta apie 60 proc. jų mokytojų.


Rekomenduojami video