Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gyventojai meldžia mero pagalbos, o verslas šiems grasina teismais

Kretingos gyventojai maldaute maldauja mero Antano Kalniaus suvaldyti įmonės „Scandagra“ grūdų elevatoriaus keliamą triukšmą, bet rajono vadovas sako padaręs viską, ką galėjęs, o įmonės atstovas Steponas Baltuonis piktinasi gyventojų trukdžiais verslui ir kone grasina jiems teismais. Ir tvirtina, kad apskritai jie patys kalti, nes kažkada nusipirkę pigų sklypą.

Kenčia ir triukšmą, ir karštį

Penktadienį „Švyturio“ redakcija sulaukė Giedrės Meškauskienės laiško.

Moteris žurnalistams persiuntė tą patį laišką, kuriuo ji kreipiasi į rajono vadovus dėl „Scandagra“ vykdomos veiklos, kuri kenkianti jos, o svarbiausia, ir jos vaikų, sveikatai. Mat gyventojai negali išsimiegoti ne tik dėl triukšmo, bet ir dėl nepakeliamo karščio, nes paprasčiausiai negali atsidaryti langų.

“Mere, atsakykite, prašau, kas bus atsakingas už mūsų vaikų sveikatai padarytą žalą? Kaip Jūs atsakytumėte į mažamečio vaiko klausimą: kodėl naktį už lango taip triukšmauja ir mes, kai taip karšta lauke, negalime atsidaryti langų, ir ramiai naktį išsimiegoti? Žinoma, galime atsidaryti langus, nes juos gi turime, bet tada triukšmo lygis bus kaip ir lauke, o nakties poilsis nekokybiškas”, – rajono vadovo klausia G. Meškauskienė.

Visą skaitytojos laišką skaitykite straipsnyje “Mere, ką padarėte, kad suvaldytumėte grūdų elevatoriaus keliamą triukšmą?”

Meras nieko nebedarys

„Švyturio“ paprašytas atsakyti į esminį kretingiškės klausimą – ką iki šiol padaręs minimai problemai išspręsti ir ką planuojąs dar padaryti – meras A. Kalnius atsakė, kad šis skaudulys Kretingai žinomas jau ne pirmus metus.

„Pernai buvome susitikę ir su gyventojais, ir su šios įmonės atstovais. Buvome davę nurodymą Visuomenės sveikatos biurui atlikti tyrimus dėl įmonės keliamo triukšmo. Viskas, kas buvo Savivaldybės kompetencijoje, yra padaryta. Įmonės veikla yra oficiali, legali. Jie turi uždėję visas apsaugines sieneles. Savivalda negali uždrausti verslo vien dėl to, kad kažkam nepatinka keliamas triukšmas. Beje, iš tiesų Kretingoje yra ir daugiau triukšmo šaltinių“.

Aukštesnė tvora kainuoja

UAB „Scandagra“ grūdų elevatoriaus vadovas Steponas Baltuonis neslėpė pasipiktinimo, kodėl, anot jo, nesupratingi gyventojai trukdo verslui.

„Mus šiomis dienomis patikrino ir aplinkosauga, ir Maisto ir veterinarijos tarnyba. Pažadėjo patikrinti ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Kai kurių tyrimų rezultatų sulauksime galbūt jau ir pirmadienį. Užuot dirbęs turiu užsiimti įvairių dokumentų pildymu“, – kalbėjo S. Baltuonis.

Paprašytas paaiškinti, kodėl apsauginė sienelė kai kur, kaip tvirtina gyventoja, esant sumažinta, pašnekovas nusijuokė: „Ta sienelė yra parengta pagal projektą. Žmonės prisigalvoja. Gal jie norėtų, kad sienelė būtų iki debesų? Žmonių fantazija, tiek tegaliu pasakyti. Projektas parengtas pagal garso, triukšmo matavimus, todėl yra nevienodo aukščio – nei per daug, nei per mažai. Sienelė atrodo laiptuota, nes ir triukšmas nevienodai pasiskirstęs. Vietomis jos aukštis siekia 6 metrus o kitus – gal ir 4 metrus. Juk negalime jos įrengti visur vienodai aukštos, nes kainuoja pinigus“.

S. Baltuonis patikino, kad apsauginių priemonių įrengimas įmonei kainavo apie 200 tūkst. eurų: „Ta sienelė – tik viena dalis. Žemėje turėjome gręžti 6 metrus. Didžioji projekto kaina, ko gero, yra netgi žemėje, ko gyventojai nemato“.

Ūkininkai įmonei dėkoja

„Vieniems, ūkininkams, padedame, o kitiems esame blogi. Juk Lietuvai tik geriau, kad prikūlėme 7 milijonus tonų grūdų.  O gal žmonės pavydi ūkininkams to džiaugsmo? Mes galime užsidaryti, kad ir šiandien, bet mes einame į darbą ir stengiamės dirbti su ūkininkais. Orai leidžia, jie seka meteorologines prognozes, jie skuba, o mes dirbame. Ūkininkai net atsiuntė mums padėkas!” – tęsė mintis įmonės atstovas.

S. Baltuonis įsitikinęs, kad 2-3 savaites trunkantį triukšmą gyventojai galį ir ištverti, galį pakentėti.

„O kai vyksta diskotekos, kai patys gyventojai jose dalyvauja, tada nieko. Arba kala geležinkelis  kiekvieną naktį apvalius metus – niekam nieko. Priprato visi, viskas tvarkoje“, – nelygybę įžvelgia pašnekovas.

„Reikia galvoti, iš kur mokesčiai ateis, jei nebus verslo. Žmonės pašalpose gyvens. Gal tie, kurie skundžiasi, ir yra bedarbiai. Reikia tik džiaugtis, kad ūkininkai prikulia tuos 7 milijonus grūdų. Šiek tiek ir apie Lietuvą reikia galvoti, ne tik apie savo kiemą. Suprasčiau, jei čia vyktų kokie baikerių važinėjimai,  o čia – gamyba“, – apmaudo dėl gyventojų skundų nebegalėjo nuslėpti elevatoriaus vadovas.

Steponas Baltuonis piktinasi, kad gyventojai trukdo verslui.
Patys gyventojai kalti?

Baigdamas savo mintis verslo atstovas paaiškino, kad gyventojai patys kalti, nes nusipirko žemės ūkio paskirties sklypą.

„O mes šalia pirkome pramonės ir sandėliavimo. Čia ir triukšmo lygis leidžiamas didesnis. Jie gi žinojo, kur gyvena. Jei neištveri, kelkis į Kretingą, Vilniaus g., kuri dabar atnaujinama. Arba prie Turgaus aikštės, gal girdėsi lakštingalų čiulbėjimą prie vienuolyno. O dabar nusiperka pigiai, o paskui kankina visus! Aš žinau, kur ką perku ir už ką moku. Juk ir jie žino, kad visur ten yra pramoninė žemė, kad jie gyvena žemės ūkio paskirties, o ne individualios statybos sklype. Jei jie Registrų centre įsiteisino gyvenamojo namo pamatų statybą, tada apgavo patys save. Argi pramonė turi pasitraukti dėl gyventojų? – sunkiai apmaudą valdė laikraščio pašnekovas. – Jei nusipirko papigiai, pasistatė brangų namą, o dabar nervuojasi, rašo skundus. Juk geriau čiut čiut brangesnį sklypą nusipirkti“.

S. Baltuonis pacitavo, anot jo, ir mero A. Kalniaus pasakytą mintį: „Supraskite, kad soduose gyvenate. Negalvokite, kad čia bus Nida ar Juodkrantė“.

„Mūsiškiai gali netgi pradėti reikšti pretenzijas už verslo trukdymą. Kažkada rajono vadovai labai džiaugėsi, kad šio sklypo pirkimas buvo pati didžiausia investicija Kretingoje nuo pat 1991 m.! Visi gyrė. O dabar dar klausia, ar reikia Kretingai verslo? Kretingoje apskritai žmonės pasikėlę, pikti, nieko nenori, tik daug  pinigų. Nori dantis krapštyti be jokios tolerancijos nei kaimynui, nei verslui“, – išvadas padarė „Scandagra“ atstovas.

Rekomenduojami video