Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
G. Surplys: ministerija kai kam tapo melžiama karve

Žemdirbiams raginant stabdyti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) perkėlimą į Kauną bei baiminantis chaoso, žemės ūkio ministras Giedrius Surplys tikina, kad ministerija savo darbus vykdo sklandžiai, o ministerija per eilę metų kai kam tapo „melžiama karve“.

„Labai norėčiau, kad mes tiesiog vykdytume procesą, nes jis yra įsibėgėjęs. Šiuo metu vyksta patalpų nuomos konkursas, kuris baigsis liepos vidury. (...) Mes vykdome regioninę politiką ir stipriname Lietuvos regioną“, – Eltai sakė ministras.

G. Surplys patikino gavęs daug CV iš žmonių, kurie dirba kitose institucijose ir norėtų pereiti į ŽŪM.

„Mano galva, tai yra galimybė žmonėms iš Kauno, Šakių ar Kazlų Rūdos turėti valstybinį darbą arčiau savo gyvenamosios vietos ir tuo būdu pagyvinti vidurio Lietuvos regioną. Kita vertus, turime žemės ūkio lopšį Kaune, kur veikia Veterinarijos akademija, Žemės ūkio rūmai, Žemės ūkio akademija, neseniai įsisteigusi Žemės ūkio taryba. Čia, dar atsiradus ministerijai ir pavaldžioms įstaigoms, turėtume stiprų sinerginį žemės ūkio centrą“, – Eltai teigė G. Surplys.

Anot ministro, ministerija yra paruošusi kolektyvinės sutarties projektą su ministerijos darbuotojais. Jame numatytas nuotolinis darbas (daugiausiai tris dienas per savaitę ir tik dvi dienas darbuotojas turėtų atvažiuoti į Kauną), taip pat lankstus darbo grafikas. Taip, pasak G. Surplio, būtų sukurta moderni XXI a. ministerija.

„Per eilę metų šita ministerija kai kam yra tapusi melžiama karve, kur galima atsidaryti duris koja, kur galima įeiti neužsiregistravus, vaikščioti po kabinetus ir pasakoti, kad ministras kažką prižadėjo, nors to nėra buvę, ir išeiti su sau palankiais sprendimais“, – Eltai sakė G. Surplys.

Ministras teigė, kad perkėlimas vyksta ne taip greitai, nes ministerija – ne ferma.

„Ministerija – tai ne ferma, jos per dieną neperkelsi. Turime gyvus žmones, su savo interesais, gyvenimu Vilniuje. Turime pirkimus, teises aktus, tai užtrunka. Šiais metais iš ministerijos išėjo mažiau žmonių nei į ją atėjo. Nuo praeitų metų liepos netekome darbuotojų, bet buvo įvykdyta reforma. (...) Darbuotojai juda dėl atlyginimo, darbo sąlygų, bet ŽŪM nematau jokio išskirtinumo“, – kalbėjo ministras.

Pasak jo, teiginiai, kad ministerijos darbas pereinamuoju laikotarpiu pradėjo strigti, yra nepagrįsti.

„Kad ir kiek būtų kritikuojama ministerija, kad išeina geri specialistai, visus savo darbus darome. (...) Kažkieno verkšlenimas, kad ministerija sustojo, susprogo, užsiblokavo, yra tikrai nepagrįstas. (...) Šiuo metu, kai Lietuvoje turime sausrą, turėjome šalną, kai mums vėl gresia afrikinis kiaulių maras, tai tikrai nemanau, kad ši problema (ministerijos perkėlimo – ELTA) yra pagrindinė žemės ūkiui. Kai prie to vis grįžtama ir grįžtama, tai man kelia klausimų, kieno ausys kyšo už tų sugrįžimų“, – Eltai sakė G. Surplys.

Žemdirbiai baiminamasi, kad perkėlimo procesas iš ministerijos išvaikys visus specialistus, nebus spėta pasiruošti naujam 2021-2027 m. finansiniam laikotarpiui. Tuo tarpu ministras tikina, kad naujajam laikotarpiui bus gauta netgi didesnis finansavimas nei buvo žadėta.

„Kalbant apie ES naują finansinį laikotarpį, derybas, jau susitikau su visais žemės ūkio ministrais, liepos 15 d. susitinku su paskutiniu – ispanu. (...) Signalai rodo, kad tikrai gausime daugiau pinigų nei žadėta“, – Eltai teigė G. Surplys.

ELTA primena, kad tikslas išnagrinėti ŽŪM perkėlimo į Kauną galimybes buvo numatytas Vyriausybės programoje. Ją norėta perkelti kartu su pavaldžiomis organizacijomis, tačiau, joms pasipriešinus, šios minties laikinai atsisakyta.

ŽŪM teigia, kad ministerijos perkėlimas sudarys galimybes peržiūrėti nusistovėjusias valdymo tvarkas ir procedūras, o procesų efektyvinimas turėtų sutaupyti apie 500 tūkst. eurų valstybės lėšų per metus.

ŽŪM skaičiavimais, ministerijos perkėlimas į Kauną atsieis per 1 mln. eurų, o atsipirkti turėtų per 5-6 metus. Planuojama, kad visa ministerija į Kauną bus perkelta kitąmet. Tiesa, perkėlimą kritikuoja kai kurie ekonomistai, ūkininkai ir ŽŪM pavaldžių įmonių darbuotojai.

Trečiadienį Žemės ūkio tarybos pirmininkas, Žemės ūkio bendrovių asociacijos (ŽŪBA) prezidentas Petras Puskunigis teigė, kad asociacija jau 2018 m. pareiškė, kad ministerijos perkėlimo sprendimas yra politinis ir jis nebus naudingas Lietuvai.

„Mums nerimą kelia tai, kad artėja naujas finansinis 2021-2027 m. laikotarpis, biudžetas dar nepatvirtintas, gali prireikti dirbti pagal seną tvarką, kuri labai taisytina. Tam reikalingi profesionalūs, patirtį ir įdirbį turintys darbuotojai. Politika yra politika, bet negalima užmiršti gamybos ir ekonomikos“, – teigė ŽŪBA prezidentas.

Anot P. Puskunigio, kai kurie žemės ūkio klausimai jau šiandien buksuoja, sprendžiami labai vangiai.

Grūdų augintojų asociacijos pirmininko Aušrio Macijausko teigimu, perkėlimą reikia pradėti nuo ministerijai pavaldžių institucijų, tačiau šiuo laikotarpiu visi perkėlimo procesai turėtų būti kuo skubiau sustabdyti.

Anot Žemės ūkio ministerijos darbuotojų profesinės sąjungos valdybos narės Vitos Jurgilienės, ŽŪM dėl perkėlimo į Kauną jau paliko 71 žmogus.

„Iš dabar dirbančių žmonių 85 proc. žmonių yra pasiryžę palikti ministeriją, jei ministerija būtų perkelta į Kauną. Šiandien tik 18 etatų yra Kaune. Iš Aleksandro Stulginskio universtiteto tik viena mergina pasiprašė į praktiką, tačiau su sąlyga, kad ji vyktų į Vilnių“, – teigė V. Jurgilienė.

Seimas birželio pabaigoje nepritarė opozicijos parengtam rezoliucijos projektui, kuriame Vyriausybė raginama nedelsiant nutraukti Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną veiksmus.

Seime už rezoliuciją iš 101 parlamentaro balsavo 39 nariai, prieš – 39, susilaikė – 23.

Konservatorius Mykolas Majauskas teigė, kad ŽŪM perkėlimas į Kauną neapsimoka nei politiškai, nei finansiškai. Tuo tarpu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad šia rezoliucija konservatoriai žaidžia politinį žaidimą.

Rekomenduojami video