Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
EK pristatė Lietuvos ekonomikos iššūkių analizę

Europos Komisija (EK) iš esmės teigiamai vertina Lietuvos ekonomikos būklę, bet atkreipia dėmesį į socialinę atskirtį, darbingo amžiaus žmonių skaičiaus mažėjimą ir siūlo didinti darbo našumą; ankstesnes rekomendacijas šalis įgyvendino iš dalies - tai aiškėja iš EK trečiadienį Vilniuje pristatytos 2017 m. Lietuvos ekonomikos iššūkių analizės.

"Pagrindinė žinia Lietuvai yra gana teigiama. Ekonomika pastaraisiais metais augo, šiemet tikimės 2,9 proc. BVP augimo. Nedarbo lygis 2016 m. sumažėjo, atlyginimai pernai išaugo ir numatoma, kad turėtų toliau augti. Pats kontekstas yra gana teigiamas ir malonus", - sako Europos Komisijos atstovybės Ekonomikos valdysenos pareigūnas Marius Vaščega, atkreipdamas dėmesį ir į problemas.

"Šie teigiami ekonominiai rezultatai paliečia ne visus. Reiktų paminėti skurdo ir socialinės atskirties lygmenį, kuris priskirtinas vienam didžiausių lygmenų Europos Sąjungoje (ES), Bendrijoje esame penkti nuo galo. Taip pat aktualus pajamų nelygybės klausimas, ji viena didžiausių ES: pvz., 2015 m. penktadalio turtingiausių Lietuvos gyventojų pajamos buvo 7,5 karto didesnės nei 20 proc. pačių neturtingiausių", - sako M. Vaščega, pabrėžęs miestų ir kaimiškų vietovių gyventojų pajamų nelygybės problemą. EK teigimu, Lietuvos iššūkis - užtikrinti, kad ekonominės gerovės didėjimą pajustų didesnis gyventojų skaičius.

Antrasis iššūkis - mažėjant darbingo amžiaus gyventojų skaičiui pagal ekonomikos augimą artėti prie išsivysčiusių šalių lygio. Nes net ir matant teigiamus ekonomikos poslinkius, ekonomikos augimo tempai Lietuvoje (palyginti su, tarkime, Airija, Švedija, Liuksemburgu) nėra dideli.

Atkreipiamas dėmesys, kad darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus mažėjimas daro spaudimą socialinei sistemai, darbo rinkai, infrastruktūros sąnaudoms. Tad, EK teigimu, vienintelis būdas užtikrinti gerovės augimą tokiomis sąlygomis - didinti našumą, gaminamų prekių ir teikiamų paslaugų pridėtinę vertę. Akcentuojami iššūkiai, susiję su švietimo sistemos kokybe, inovacijų ir investicijų skatinimu. Investicijų lygmuo esąs palyginti žemas, privačios investicijos neatsigavusios nuo ikikrizinio lygmens.

EK atstovybės Ekonomikos valdysenos pareigūnas Jonas Rasimas teigia, kad investicijų ir eksporto rodikliai Lietuvoje dar turėtų pagerėti.

"Investicijų sulėtėjimas 2016 m. buvo siejamas su (ES) finansavimo laikotarpių persidengimu, dabar šios kliūtys išnyko ir investicijos turėtų atsigauti. O eksporto sulėtėjimas buvo siejamas su sankcijomis Rusijai ir šios šalies politika, bet Lietuvos įmonės sėkmingai atlaikė šį išorinį sukrėtimą", - sako J. Rasimas.

Europos Komisija pažymi, kad apskritai Lietuva padarė pažangą vykdydama ankstesnes jai skirtas rekomendacijas. Lietuvos viešųjų finansų padėtis yra tvirta, bet dėl struktūrinių reformų jos struktūrinis deficitas 2017 m. turėtų padidėti. Tam tikra pažanga padaryta vykdant rekomendacijas dėl fiskalinių reikalų bei stiprinant žmogiškąjį kapitalą. Tačiau tik nedidelė pažanga padaryta įgyvendinant našumo gerinimo priemones.

Konferencijos metu kalbėjęs Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius tikisi, kad EK ataskaita padės valstybei įsivardyti opiausius klausimus.

"Ataskaita yra nepriklausomas šalies ekonominės situacijos vertinimas, tai galima įvardyti kaip vieną išsamiausių tokio pobūdžio dokumentų Lietuvoje. EK mato ataskaitos vaidmenį kaip pagalbą valstybei identifikuoti problemiškiausias sritis", - sako A. Pranckevičius, pažymėjęs, kad EK analizėje diagnozuotos Lietuvos problemos sutampa su šalies Vyriausybės prioritetuose įvardytais klausimais.

Trečiadienį vykęs minėtas EK ataskaitos pristatymas surengtas pirmą kartą.

Europos Komisija trečiadienį paskelbė ES valstybių narių ekonominės ir socialinės padėties ataskaitas, skirtas visoms valstybėms narėms, išskyrus Graikiją, kuriai taikoma speciali stabilumo paramos programa. Tai vienas iš svarbiausių Europos semestro ciklo etapų, po kurio, atsižvelgiant į ataskaitose pateiktą analizę ir išvadas, aptarus ataskaitas su ES valstybėmis narėmis, gegužės mėnesį bus pateiktos konkrečioms šalims skirtos rekomendacijos.

Rekomenduojami video