Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kūrybiškų dovanų – ne į prekybos centrą, o pas auksarankius

Koronaviruso pandemija ir karantino apribojimai nepajėgūs įveikti šventinių tradicijų. Viena jų – dovanėlės savo šeimai, giminėms, draugams, kolegoms. Šiemet socialiniuose tinkluose stebima tendencija raginti dovanas pirkti ne prekybos centruose ar kitose didelėse parduotuvėse, o remti smulkųjį verslą, rinktis tautodailininkų ar namudininkų dirbinius. Dovanų galima nusipirkti neiškėlus kojos iš namų – internetu. Kūrybiškumo nestokojantys autoriai apie sukurtas kalėdines dovanas skelbiasi feisbuko paskyrose, jų darbų šiomis dienomis galima nusipirkti virtualiose paro­dose ar mugėse.

Laimos ŠVEISTRYTĖS nuotr.: tautodailininkės R. Riaukė ir A. Jankeliūnienė gruodžio 11 d. kviečia į tradicinę rajono tautodailininkų parodą, kuri vyks Dovilų etnokultūros centre. Žinoma, parodą bus galima apžiūrėti virtualiai.Laimos ŠVEISTRYTĖS nuotr.: tautodailininkės R. Riaukė ir A. Jankeliūnienė gruodžio 11 d. kviečia į tradicinę rajono tautodailininkų parodą, kuri vyks Dovilų etnokultūros centre. Žinoma, parodą bus galima apžiūrėti virtualiai.

Doviluose – tautodailininkų paroda

Dovilų etninės kultūros centro direktorė Lilija Kerpienė sako, kad iniciatyva aplenkti prekybos centrus ir raginti žmones mažiau pirkti standartinių dovanų, yra labai sveikintina. Tuo labiau, kad, pirkdami iš smulkiųjų, tautodailininkų ar amatininkų, paremiame juos ir finansiškai. Jiems tai svarbu, nes karantinas apribojo parodas įvairiuose festivaliuose ar anksčiau populiarias prieššventines muges. Tad dabar kūrybiškiems žmonėms nelengva išsiversti.

Tautodailininkės V. Krauleidienės kūrinys – megzta suknutė.

Tautodailininkės V. Krauleidienės kūrinys – megzta suknutė.„Išrinkdami rankų darbo dovanėlę mes labiau parodome savo nuoširdumą žmogui, kurį sveikiname. Originali dovana simbolizuoja artimesnį ryšį, dėmesingumą. Pakviesčiau pasidomėti, kokius darbus kalėdiniam apsipirkimui siūlo mūsų rajono tautodailininkai. Jų kūriniai yra išskirtiniai, atliepiantys mūsų tautos amatininkystės tradicijas“, – įsitikinusi pašnekovė. L. Kerpienė akcentavo, kad gruodžio 11 d. Dovilų etninės kultūros centre bus atidaryta kasmetė rajono tautodailininkų paroda, kuri anksčiau kūrybos metus vainikuodavo Gargždų krašto muziejuje. Tuo pačiu jau kelerius metus parodos atidarymo metu būdavo pasveikinamas ir rajono tautodailininkas, pelnęs Vytauto Majoro premiją. Apdovanojimo steigėjas yra Klaipėdos rajono savivaldybė. Antradienį įvyko šios premijos komisijos posėdis. Šiemet į laureato vardą pretendavo trys kandidatai.

„Žinoma, parodos atidarymo ceremoniją riboja koronaviruso pandemija. Dar diskutuojame, kaip tai padarysime. Tačiau su tautodailininkų parodos eksponatais bus galima susipažinti virtualioje erdvėje. Manau, kad darbų autoriai būtų laimingi, jei atsirastų norinčiųjų pirkti jų darbus kalėdinėms dovanoms“, – kalbėjo L. Kerpienė.

Ekspozicijoje ir nūdienos aktualijos

Tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus Gargždų sekcijos pirmininkė Rita Riaukė „Bangai“ pasakojo, kad vyksta paruošiamieji gruodžio 11 d. parodos atidarymo darbai.

„Žinote, mes, kūrybos žmonės, kaip ir tie studentai – mums vis pritrūksta paskutinės nakties. Šiomis dienomis glaudžiai bendradarbiaujame su Dovilų etninės kultūros centru, ten dirba itin atsakingi žmonės. Kartu su tautodailininke Audra Jankeliūniene ruošiamės aplankyti centrą, pažiūrėti, kaip geriau išdėstyti eksponatus. Tad, manau, kad paroda bus įdomi ir įvairi“, – „Bangai“ pirmadienį pasakojo tekstilininkė R. Riaukė. Ji akcentavo, kad tautodailininkai prisitaiko prie šiandienos aktualijų: jie kuria net originalias kaukes, pavyzdžiui, megztas.

Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėjos patarėjas G. Bareikis: „Sarkastiškai juokauju, kad visokios krizės, šiuo atveju koronavirusas, padiktuoja kūrybinių minčių“.

Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėjos patarėjas G. Bareikis: „Sarkastiškai juokauju, kad visokios krizės, šiuo atveju koronavirusas, padiktuoja kūrybinių minčių“.Paklausta, kokius dirbinius parodai pateiks ji pati, tautodailininkė atskleidė, kad ekspozicijoje bus galima rasti žiemos sezonui itin reikalingų bepirščių pirštinaičių bei sušiuolaikintų XIX pab.–XX a. pradžios stiliumi atkurtų piniginių.

Rita įsitikinusi, kad virtualioje rajono tautodailininkų parodoje bus galima rasti širdžiai mielų dovanų, kurios per Kalėdas pradžiugins artimuosius. „Manau, kad tautodailininkai, amatininkai būtų labai patenkinti, jei žmonės pirktų jų darbus. Žinoma, bet kuriuo atveju dėl kainos galima derėtis“, – kalbėjo tautodailininkė.

Veiviržėnuose – gausybė pagundų

Veiviržėnų amatų centro direktorė Valė Krauleidienė įsitikinusi, kad būtina kuo plačiau skleisti žinias apie galimybę įsigyti tautodailininkų ar amatininkų darbų įvairioms progoms. „Manyčiau, kad būtų naudinga sukurti internetinėje erdvėje atskirą puslapį, kuriame būtų galima rasti, apžiūrėti ir nusipirkti kūrybinių dirbinių. Pagaliau patys kūrėjai feisbuke savo profiliuose gali reklamuotis, ir daugelis tai jau daro. Dar pastebėjau vieną tendenciją – mat dirbu ir bibliotekoje. Žmonės tikrai domisi vietine spauda. Žymiai daugiau nei nacionaline. Skaitytojams pro akis neprasprūsta nė viena spaudos eilutė. Tad jeigu kalėdiniu laikotarpiu būtų skelbiama „Bangos“ kaleidoskope, kas, kokius kūrybinius darbelius gali parduoti dovanėlėms, – būtų puiku. Aišku, patys amatininkai, tautodailininkai informaciją turėtų pateikti laikraščiui“, – mintijo V. Krauleidienė. Ji akcentavo, kad Veiviržėnų amatų centras turi savo internetinę svetainę, tad kiekvienas norintis gali pamatyti, ką kuria amatininkai, ir įsigyti šventinėms dovanoms jų darbų.

„Bangos“ paprašyta išvardinti bent keletą darbų, kokius Amatų centre įmanoma įsigyti, V. Krauleidienė jų išsako tiek daug, kad galva apsisuka. Dėl tokių dovanų verta seilę pavarvinti: veltiniai dirbiniai (šlepetės ir kt.), lininės kuprinės, megztos ir lengvos it šydas suknutės ir staltiesės, įvairios sagės ir apyrankės iš odos, kalėdiniai papuošalai ir žaisliukai, keramikos ir pinti dirbiniai, indai ir kt. „Turime ir tautinės atributikos. Pavyzdžiui, labai elegantiškų juostelių vyrams pasipuošti, tinkančių dėvėti ir prie marškinių, ir prie kostiumo“, – vilioja centro darbais V. Krauleidienė.

Mugė šurmuliuoja virtualybėje

Klaipėdos rajono savivaldybės Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėjos patarėjas Gintautas Bareikis taip pat įsitikinęs, jog verta skatinti ne standartinių dovanėlių, o tautodailininkų, amatininkų darbelių įsigijimą.

„Sarkastiškai juokauju, kad visokios krizės, šiuo atveju koronavirusas, padiktuoja kūrybinių minčių. Štai prekybos centrai tuoj po Vėlinių pradeda blizgėti. Bet kas tas blizgutis, palyginti su tautodailės ar amatininko darbais? Netgi, sakyčiau, šeimos nario, giminaičio rankų darbo dirbinys, sukurtas su meile, yra žymiai vertesnis nei kokia prekybos centrų masinė produkcija. Rankų darbas – tai jau yra santykis su žmogumi. Labai gerai, kai matome socialiniuose tinkluose pasisakymus, kad dovanėlę šiemet pirksiu iš draugo, giminaičio ir kt. Juolab kad toks apsisprendimas mažina žygius į prekybos centrus ir tampa tarsi papildoma apsisaugojimo priemone“, – samprotavo G. Bareikis.

Gargždų kultūros centras, kiekvienais metais pakviesdavęs į kalėdinę mugę, šiemet taip pat pakeitė formatą. Gruodžio 1 d. Kultūros centro feisbuko puslapyje prasidėjo virtuali mugė „Viskas, ko noriu per Kalėdas“.


  • Tai, kad dovanų pirkimas nėra lengva užduotis, patvirtina ir bendrovės „Kantar“ atliktas tyrimas. Teikdami dovaną, trečdalis gyventojų tikisi, jog bus įvertintas jų pastabumas ir atida renkant dovanas (33 proc.), o linksmumo ir džiugesio iš gavėjo tikimasi mažiau – penktadalis (22 proc.). Tuo metu dovanų gavėjai, atvirkščiai, iš dovanos labiausiai laukia būtent šilto jausmo ir linksmumo.

Vilija BUTKUVIENĖ

Veiviržėnų amatų centro nuotr.

Rekomenduojami video