Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
COVID-19 situacija audinių ūkiuose Lietuvoje: naujų protrūkių nenustatyta

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad gruodžio 8 d. duomenimis, naujų COVID-19 ligos atvejų Lietuvos audinių ūkiuose nenustatyta, audinių augintojai įpareigoti atidžiai stebėti auginamų žvėrelių ir ūkių darbuotojų sveikatos būklę, o apie atsiradusius ligos įtarimus nedelsiant pranešti VMVT. Situacija COVID-19 židiniu tapusiame Jonavos r. audinių ūkyje – kontroliuojama, šiuo metu audinių gaišimas yra sumažėjęs, todėl ūkyje tęsiamas žvėrelių migdymas kailiams.

Jonavos r. ūkyje, kuriame laikomi įmonėms UAB „Danmink“ ir AB „Vilkijos ūkis“ priklausantys kailiniai žvėreliai (audinės), nuo lapkričio 23 d. nugaišo ir (ar) nugaišinta dėl ligos per 3,5 tūkst. audinių, o užmigdytos kailiams – apie 10 tūkst. audinių iš 59 tūkst. laikytų. Šių gyvūnų gaišinimas ir migdymas vykdomas tik suderinus veiksmus su VMVT Kauno departamento veterinarijos specialistais. Kiekvieną savaitę ligai stebėti iš ūkio atrenkama po 10 gaišusių audinių mėginių COVID-19 tyrimams. Ištyrus praėjusios savaitės audinių mėginius, COVID-19 juose vis dar nustatomas. Vakar, gruodžio 7 d., iš ūkio paimti nauji mėginiai pristatyti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, šių tyrimų rezultatų dar laukiama.

Vienintelio šiuo metu šalyje SARS-CoV-2 viruso paveikto audinių ūkio veikla trečią savaitę yra apribota: draudžiamas bet koks gyvūnų, pašarų ar kitų gyvūninių produktų išvežimas, ribojamas asmenų patekimas į ūkį. Audinių gaišenos, taip pat ir kailiams užmigdytos audinės arba iš jų gauti kailiai laikomi atskiruose šaldikliuose ūkio teritorijoje iki bus likviduota liga ir priimtas atskiras sprendimas dėl tolesnio kailių realizavimo ar apdirbimo.

Kituose kailinių žvėrelių ūkiuose Lietuvoje kas savaitę vykdant gyvūnų gaišimų analizę nei padidėjusio sergamumo, nei padidėjusio gaišimo nenustatyta. Naujausi mėginiai tyrimams, siekiant patvirtinti arba paneigti kilusius įtarimus, kai COVID-19 liga užsikrėtė ūkiuose dirbantys asmenys, pirmosiomis gruodžio mėn. dienomis atrinkti ir iš Panevėžio (5 mėginiai) bei Radviliškio (5) rajonuose esančių audinių ūkių, šių mėginių tyrimų rezultatai – neigiami.

Audinių augintojams ir laikytojams mūsų šalyje išlieka įpareigojimas kiekvieną savaitę VMVT regioniniam padaliniui, vykdančiam audinių ūkio valstybinę veterinarinę kontrolę, pateikti duomenis apie per savaitę nugaišusias audines, atsižvelgiant į šiuos duomenis sprendžiama dėl mėginių atrinkimo ir ištyrimo. Taip pat, vertinant ir valdant infekcijos plitimo riziką, Lietuvoje toliau galioja draudimas įvežti gyvas audines iš 8 šalių, kuriose koronavirusas buvo nustatytas žvėrelių ūkiuose – Italijos, Ispanijos, Olandijos, Danijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Švedijos, Graikijos ir Prancūzijos.

Europoje apie naujus SARS-Cov-2 atvejus, nustatytus audinių ūkiuose, pastaruoju metu pranešė kelios šalys.

Po pirmojo, 2020 m. lapkričio 16 d. patvirtinto, SARS-Cov-2 infekcijos atvejo Graikijos audinių ūkiuose buvo patvirtinta dar 11 židinių šios šalies Kozani (5), Kastoria (4) ir Grevena (2) regionuose. Išskyrus vieną, visi nauji COVID-19 paveikti ūkiai buvo nuolat stebimi ir patikrinti vos tik gavus pranešimus apie šia liga užsikrėtusius darbuotojus. Kol kas nė vienas iš patikrintų audinių ūkių Graikijoje neturi epidemiologinio ryšio su nustaytu teigiamu COVID-19 ligos atveju žmogui, t. y. nenustatyta, kad audinės užkrėstų žmones. Viruso pernešimas gyvūnui labiausiai tikėtinas nuo sergančio žmogaus artimo kontakto metu. Graikijos veterinarijos tarnyba neketina gaišinti gyvūnų. Užkrėstiems ūkiams yra pritaikyti apribojimai, taip pat visiems kailinių žvėrelių ūkiams taikomos itin griežtos biologinio saugumo priemonės.

Apie 3 naujus SARS-CoV-2 atvejus audinių ūkiuose informavo ir Švedija. Liga pasklido pietrytinėje šalies dalyje, Blekingės apskrityje, esančiose fermose, kaip ir pirmasis Švedijoje nustatytas atvejis tarp audinių (2020 m. spalio 23 d.). Šiuo metu Švedijoje yra 13 SARS-CoV-2 užsikrėtusių audinių ūkių, jiems nustatyti apribojimai, o griežtos biologinio saugumo priemonės galioja be išimties visiems šios šalies audinių laikytojams. Švedijos audinių populiacija yra palyginus labai maža (apie 600 tūkst. gyvūnų), apie 80 proc. jos planuota užmigdyti kailių gamybai lapkričio-gruodžio mėnesiais. Remiantis tuo, Švedijoje nuspręsta nesiimti drastiškų sprendimų ir nelikviduoti užsikrėtusių ūkių.

Bendradarbiaujant VMVT, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos specialistams, paruoštas bendras projektas, kurio metu siekiama ištirti mėginius, atrinktus tiek iš nugaišintų audinių, tiek iš COVID-19 sirgusių ūkio darbuotojų, SARS-COV-2 viruso genomą. Atrinkti mėginiai dar praėjusią savaitę išsiųsti į Pasaulio sveikatos organizacijos laboratoriją viruso genetinės sekos tyrimams atlikti.

Rekomenduojami video