Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žirnių ir pupų piktžolėms – dvigubas smūgis su Stomp® CS + Corum®

Pernai rinkoje pasirodė naujas herbicidas Corum®, kuris kovoja su ankštinių augalų pasėliuose plintančiomis piktžolėmis dvigubu smūgiu.

Šiais metais mes rekomenduojame prie šio dvigubo smūgio pridėti dar ir trečiąjį – sisteminio veikimo dirvinį herbicidą Stomp® CS.

Praeitų metų patirtis ūkininkų pupų pasėliuose parodė, kad naudojant Stomp® CS prieš sudygimą buvo pasiekta geresnių rezultatų, nei purškiant vien Corum®. Nemažą dalį piktžolių Stomp® CS sunaikino joms dar tik dygstant, o sudygusios buvo paveiktos herbicido ir žymiai silpnesnės, vėliau, panaudojus Corum® + Dash®, jos visiškai sunaikintos.

Ūkininkų patirtys

ŽŪB „Piktupėnai“ pirmininkas Alvydas Lešinskas pastebi, kad siekiant ankštinių augalų pasėlius apsaugoti nuo piktžolių, kritinis dalykas yra lietus: herbicidus nuplovus jie nesuveikia ir tenka purkšti dar kartą. O tai papildomos išlaidos ir darbas.

„Jeigu laiku nesukovosi su piktžolėmis, derliaus tikrai negausi. Tinkamai panaudojus herbicidus didžiąją dalį piktžolių pavyksta išnaikinti“, – sako ūkio vadovas, pernai pasirinkęs BASF rekomenduojamą technologiją ir ūkio pupų pasėliuose po sėjos panaudojęs herbicidą Stomp® CS, o vėliau, sudygus antrajai piktžolių bangai, – herbicidą Corum® + Dash®.

„Kadangi nemažai dirvožemių dar ir durpingi, vien dirvinių herbicidų poveikio nepakanka, daug piktžolių neišnyksta. Tik panaudoję Corum® susitvarkėme su jų paplitimu“, – pasakoja A.Lešinskas.

Jeigu bus palanki pupų rinka, bendrovė planuoja ir šiemet jas auginti bei naudoti tą pačią apsaugos nuo piktžolių technologiją.

BASF verslo klientų vadybininkas Aleksandras Voitkevič sako, kad pernai daug ūkininkų savo ankštinių augalų pasėliuose naudojo Corum® + Dash®, todėl įgyta įvairių patirčių, kurių daugelis sėkmingos.

Pasak A.Voitkevič, pernai oro sąlygos buvo labai nepalankios vasariniams augalams, ypač pupoms. Gegužę, kai reikėjo naudoti herbicidus, buvo bemaž dvigubai daugiau kritulių, o vėliau užėjo sausros ir karščiai. Todėl buvo labai sudėtinga panaudoti herbicidus, kad jie gerai suveiktų.

„Įvertinę praėjusių metų patirtis, šiam sezonui mes turime naują sprendimą, kaip efektyviai ankštinių pasėlius apsaugoti nuo piktžolių. Tai Stomp® CS + Corum® pakas“, – sako A.Voitkevič.

Stomp® CS veikia per dirvą

BASF sisteminio veikimo dirvinis herbicidas Stomp® CS iš kitų dirvinių herbicidų, naudojamų ankštiniuose, išsiskiria ypatinga produkto forma – tai kapsulinė suspensija. Veiklioji medžiaga pendimetalinas yra kapsulėse, todėl Stomp® CS dirvoje veiksmingas išlieka labai ilgai.

Ant dirvos patekusios veikliosios medžiagos kapsulės suyra palaipsniui, priklausomai nuo dirvos drėgmės, todėl herbicidas naikina ir vėliau dygstančias piktžoles.

Stomp® CS labai gerai naikina vienmetes migles, daržines žliūges, kibiuosius lipikus, akles, notreles, ramunes, dirvines nemiršėles, veronikas, našlaites, pelėvirkščius ir kt. piktžoles.

Corum® veikia ir per lapus, ir per šaknis

Corum® sudarytas iš dviejų veikliųjų medžiagą, kurios veikia tiek per dirvą, tiek kontaktiniu būdu, o tai labai padidina produkto efektyvumą prieš įvairių rūšių piktžoles esant skirtingoms oro ir dirvos sąlygoms“, – sako A.Voitkevič.

Corum® sudarytas iš švaraus lauko technologijoje žinomos veikliosios medžiagos imazamokso ir bentazono, kuris yra herbicido Basagran 480 sudėtyje. Herbicido sudėtyje esančios veikliosios medžiagos nėra naujos, tačiau kartu jų sinerginis poveikis – tai dvigubas smūgis piktžolėms.

„Imazamoksas į piktžoles patenka per lapus (apie 70 proc.) ir per šaknis (apie 30 proc.), veikia sistemiškai, o bentazonas veikia kaip kontaktinis herbicidas, nes įsisavinamas per lapus. Todėl labai padidėja produkto efektyvumas prieš įvairių rūšių piktžoles“, – herbicido veikimo principus apibūdina BASF agronomas Vilius Venskutonis.

BASF agronomas A.Voitkevič atkreipia dėmesį, kad Corum® labai gerai naikina tokias ankštinių augalų pasėlių piktžoles, kaip dirvinės aklės, balandos, žliūgės, lipikai, rūgtys, šunramuniai, rapsų pabiros, ir visas kryžmažiedes piktžoles, pavyzdžiui, garstukus, svėres, žvagines, čiužutes. Tai pat gerai veikia prieš vienaskiltes piktžoles.

Palyginti su senos kartos herbicidais, Corum® naudojimo norma yra maža – 1,0 l/ha, todėl jį galima vertinti ir kaip didesnį tvarumą turintį produktą.

Būtina naudoti su paviršiaus aktyviąja medžiaga Dash®

BASF specialistai pabrėžia, kad herbicidą Corum® būtina naudoti su paviršiaus aktyviąja medžiaga Dash®, kuri labai pagerina efektyvumą, nes padeda veikliosioms medžiagos geriau įsiskverbti pro piktžolių lapų vaškinį sluoksnį.

„Storas piktžolių vaškinis sluoksnis neleidžia prasiskverbti veikliajai medžiagai. Todėl paviršiaus aktyvioji medžiaga Dash® labai sustiprina Corum® veikimą, nes pagerina herbicido patekimą į piktžoles ir užtikrina veiksmingumą nepalankiomis oro sąlygomis“, – paaiškina V.Venskutonis.

Kaip rodo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) atlikti bandymai, naudojant Corum® (1,0 l/ha) kartu su Dash® (1,0 l/ha), buvo gautas iki 1,4–2,0 t/ha pupų derliaus priedas.

Neatidėliokite purškimų!

„Geriausių rezultatų su Corum® pasieksite, jei piktžolės bus mažos, skilčialapių ir pirmųjų tikrųjų lapų stadijoje. Kai piktžolės peraugusios, tikėtis maksimalaus efektyvumo negalima“, – sako A.Voitkevič. Prieš tokias piktžoles kaip rūgtys, pelėvirkščiai, aklės, našlaitės, pagal bandymų duomenis, efektyviausias veikimas yra, kai jos skilčialapių ir pirmųjų tikrųjų lapelių tarpsnyje, o ankštiniai augalai BBCH 14–16 augimo tarpsnyje.

„Jei turite daug šių piktžolių savo laukuose, prieš sudygimą naudokite Stomp® CS (2,0 l/ha), o vėliau Corum® (1,0 l/ha) + Dash® (1,0 l/ha). Kitais atvejais užtenka naudoti tik Corum® (1,0 l/ha) su Dash® (1,0 l/ha), ir pupų ar žirnių pasėliai bus švarūs. Norint maksimalaus efektyvumo, reikia, kad būtų šilta, geriausia temperatūra – 10–12 °C“, – A.Voitkevič pataria, kokią apsaugos technologiją pasirinkti.

Corum® purškimo laikas ilgas: žirnių pasėliuose – nuo 2 lapelių tarpsnio iki 9 ar daugiau tarpubamblių tarpsnio (BBCH 12–39), o pupų pasėliuose – nuo 2 lapelių tarpsnio iki 5 šoninių ūglių susiformavimo (BBCH 12–25).

Pasak A.Voitkevič, šiek tiek vėlinti purškimą su Corum® galima tik tuo atveju, jeigu prieš sudygimą buvo panaudotas Stomp® CS. Naudojant vien Corum® geriau purkšti augalus ankstyvesniu tarpsniu (BBCH 12–15), kai piktžolės yra skilčialapių ir tikrųjų lapelių tarpsnyje.

Taigi, šiame pake yra du herbicidai: Stomp® CS naudojamas prieš sudygimą, Corum® – po sudygimo. Tai užtikrina labai gerą pupinių apsaugą nuo piktžolių, herbicidai vienas kitą papildo, sustiprina, praplečia naikinamų piktžolių spektrą.

Norėdami daugiau sužinoti apie BASF produktus, kreipkitės į mūsų agronomus. Jie visada jums padės atsakyti į rūpimus klausimus. Agronomų kontaktus rasite www.agro.basf.lt.

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.

Rekomenduojami video