Pastaruoju metu kai kuriems Vidurio Lietuvos ūkininkams ėmus skųstis dėl stumbrų suniokojamo laukuose užauginto derliaus ir net pasigirdus siūlymams juos leisti medžioti, pasidomėjome šių didžiausių Lietuvoje gyvenančių žvėrių žygiais Alytaus rajone.
Ir paaiškėjo įdomus dalykas: pavyzdžiui, Simno krašte nuo pernykščio rudens iki šiol, ko gero, klaidžioja tas pats vienišas stumbras. O antai iš Dzūkijos nacionaliniame parke įrengto aptvaro pernai į laisvę išleisti stumbrai, pasak šio parko direkcijos atstovų, gyventojų nuskriausti negali, nes aplink nėra ūkininkaujančiųjų.
Prisiglaudžia Struogos miške
Pernykštį rudenį bene didžiausia naujiena dėl Alytaus rajone pasirodžiusių stumbrų buvo tai, kad šis gyvūnas daugiau nei po 40 metų pastebėtas Žuvinto biosferos rezervate.
Beveik tuo pačiu metu stumbrą užfiksavo ir prie rezervato veikiančios žemės ūkio bendrovės „Atžalynas“ pirmininkas Algis Žėkas. Čia stumbras buvo atėjęs net iki gamybinio centro, apsidairė ir vėl pasuko savais keliais.
Didžiausią Lietuvoje gyvenantį žvėrį tuomet matė ir kiti Simno krašto gyventojai.
Tačiau niekas dėl šių žoliaėdžių padarytų nuostolių nesiskundė.
„Atžalyno“
vadovas sakė, kad jis bendrovės valdose prie Struogos miško ir
pačiame miške, jo įsitikinimu, tą patį stumbrą stebėjo visą
praėjusią žiemą: „Man atrodo, blūdina tas pats patinas,
ieškodamas patelės ir kitų savo gentainių. Jam tame miške
žiemą buvo neblogai, medžiotojai nuveždavo pašarų kitiems
žvėrims maitintis ir jis pasimaitindavo.“
A.Žėko teigimu,
dabar prieš dvi savaites ir prieš savaitę ties Verebiejais
žmonės taip pat užfiksavo stumbro apsilankymą. Paklaustas
apie šių stambių žvėrių padarytus nuostolius, žemės ūkio
bendrovės vadovas pareiškė: „Ką jis vienas gali padaryti. Čia
ne Kauno rajonas, kur jų per laukus pereina visas desantas –
gal kokia penkiasdešimt.“
Apie nusiskundimus negirdėjo ir ūkininkų vadovas
Alytaus ūkininkų sąjungos pirmininkas, ūkininkas ir bitininkas iš Butrimonių seniūnijos, Plasapninkų kaimo Vytautas Patinskas tvirtino, kad jam pačiam šiame kaime stumbrą teko matyti tik pernykštį rudenį. Apie tai, jog šie žvėrys pastebėti Simno krašte, jis tik girdėjo.
„Tikrai nesu girdėjęs mūsų ūkininkų nusiskundimų dėl stumbrų padarytos žalos. Manau, kad jų pas mus nėra daug, klaidžioja tik pavieniai“, – sakė V.Patinskas.
Ir Alytaus rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistai bent kol kas nėra gavę prašymų atlyginti stumbrų padarytą žalą.
„Turime išsaugoti biologinę įvairovę“
Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų, kurioms priklauso Žuvinto biosferos rezervatas, direkcijos Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Arūnas Pranaitis mano, kad Simno krašte nuo pernykščio rudens iki dabar klaidžioja tas pats vienišas stumbras, kuris praėjusį rudenį buvo pastebėtas ir rezervate: „Labai tikėtina, kad tas pats žvėris nukeliauja ir į Krokialaukio kraštą. Greičiausiai jis yra atklydęs iš Lenkijos ar Baltarusijos iki apsaugos užtvaro su šia valstybe pastatymo.“
A.Pranaitis paneigia mintis, kad Simno krašte pasirodantis stumbras yra iš Varėnos kraštų, – iš Dzūkijos nacionaliniame parke aptvaruose augintos ir į laisvę pernai paleistos šių žvėrių bandos. Mat jie minėtame krašte pasirodė anksčiau, nei čia išleisti į laisvę.