Kelti kvalifikaciją, gilinti žinias žemės ūkio srityje dažnai įpareigojami ir ūkininkai. Tačiau kai kurie išmoko gudrauti ir, užuot krimtę karčias mokslo šaknis, raško tik saldžius vaisius – pažymėjimus tiesiog nusiperka be mokymų ir egzaminų. Su VL susiekę žemdirbiai tikina sulaukę siūlymų „susirinkti“ valandas neskaitant mokomosios medžiagos ir neatlikus žinių patikrinimo, o vienas jų net parodė, kaip atrodo nupirktas pažymėjimas. Deja, tokia „žinių tobulinimo“ galimybė vėliau atsigręžia prieš juos pačius, o kai kam net teko grąžinti gautą ES paramą.
VL pradėjus domėtis šia tema paaiškėjo, kad vienai iš mokymus organizavusių įmonių naikinama akreditacija.
Kaip veikia schema?
Viename iš ūkininkams skirtų renginių finansų konsultante pristatanti specialistė (redakcijai pavardė žinoma) žemdirbiams paliko savo kontaktinį telefono numerį, elektroninio pašto adresą, pabrėždama, kad su ja galima susiekti dėl ūkininkams skirtų kursų, kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimų. Keli ūkininkai susisiekė nurodytais kontaktais ir sužinojo, kad net nelankydami kursų, negavę jokios mokomosios medžiagos, pinigus pervedę į nurodytą sąskaitą gali gauti jiems reikalingus pažymėjimus. Kitaip tariant, pažymėjimus gali nusipirkti.
Schema veikia paprastai: į ūkininkams organizuojamus renginius prisistato konsultantė, ji pateikia save kaip tarpininkę tarp mokymus teikiančios įstaigos ir ūkininko. Atsiuntus visus reikalingus ūkininko duomenis, ji per keletą dienų ar savaičių, be jokių mokymų ar žinių patikrinimo, ūkininkui persiunčia naujai iškeptą pažymėjimą. Taigi, ūkininkui jokios mokomosios medžiagos atsiversti nereikia, netenka prakaituoti ir prieš egzaminą – pažymėjimas užsakovą pasiekia be didesnių pastangų.
Apie tai, kad tokie galimai neskaidrūs dalykai vyksta ūkininkų kvalifikacijos tobulinimo srityje, VL informavo ūkininkas Juozas (tikras vardas, pavardė redakcijai žinomi). Jis redakcijoje paskambino finansų konsultante pristatančiai specialistei ir paklausė, kokia tvarka galioja norint gauti ūkininko kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimą jaunajam ūkininkui, kuris pasinaudojo parama ūkio įkūrimui.
VL primena, kad jaunieji ūkininkai, gavę paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ ir neturintys profesinio arba aukštojo žemės ūkio srities išsilavinimo, per 36 mėnesių laikotarpį nuo sprendimo skirti paramą dienos turi išklausyti 160 akademinių valandų nustatytus mokymo modulius pagal Jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymo programą. Tačiau apsukrūs finansų konsultantai ūkininkams tiesia pagalbos ranką ir siūlo, jų žodžiais tariant, negaišti laiko mokymuose. Jiems tereikia bankiniu pavedimu sumokėti 850 eurų ir po dviejų savaičių atsiųs originalius pažymėjimus nurodytu adresu.
„Jūs galite viską padaryti, bet tai kainuoja. Arba
galite bandyti sutaupyti ir per dvejus metus sutaupysite gal šimtą eurų, bet
sugadinsite daug savo nervų ir sugaišite laiko. Viską galite gauti per dvi
savaites arba per dvejus metus ar per kiek laiko jūs įsipareigojęs viską
susirinkti savarankiškai, – pagreitintą kursą kitame
ragelio gale pasiūlė konsultante prisistatanti moteris. – Jūs pats renkatės, ar
pats važinėjate po Lietuvą, kaimelius ir renkatės valandas, aukojate savo darbo
laiką, kurą ir t.t., nes kai kur reikės ir po tris dienas būti. Arba man
tiesiog atsiunčiate reikiamus dokumentus: pasą, asmens tapatybės kortelę ir
mokyklos, kolegijos ar universiteto baigimo pažymėjimą ir per dvi savaites
padarome programų kursą.“
Tokių atvejų, kai reikia grąžinti pinigus dėl savo žinių spragų, Lietuvoje pasitaiko ne vienas ir ne du. Ūkininkų atstovams belieka apgailestauti ir skėsčioti rankomis – terminai, kuomet reikėjo pasiekti tam tikrus rodiklius, praleisti, pinigai turi grįžti į NMA.
Finansų konsultantė taip pat užsiminė, kad per ją galima gauti ir ūkininko pažymėjimą, jo kaina – 350 eurų. Ūkininkui konsultantė telefonu prisipažino bendradarbiaujanti su mokykla, turinčia sutartį su ja, kuri visus mokymus ūkininkams organizuoja tik nuotoliniu būdu. Ji taip pat užsiminė, kad su ja bendradarbiaujant galima gauti ir traktoriaus teises „palengvintomis sąlygomis“.
Šiemet bus daugiau patikrų
Ūkininkams privalomų mokymų kokybę turi užtikrinti Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪA). Ji net turi atskirą mokymų organizavimo skyrių, kuriame dirba šeši darbuotojai. VL pasidomėjus, kaip agentūra užtikrina mokymų kokybę, ŽŪA direktorius Jonas Balkevičius paaiškino, kad mokymų patikras jie atlieka priklausomai nuo mokymų organizavimo būdo, t.y. nuotoliniu būdu (jei mokymai organizuojami nuotoliniu būdu) arba atlikdami patikras vietoje (mokymų organizavimo vietoje atveju).
Jų metu tikrinamas mokymų organizavimas ir vykdymas, mokomoji medžiaga ir praktinės užduotys, lektoriaus darbo vertinimas, mokymo programos aktualumas. Taip pat mokymo kursų dalyviai užpildo anoniminę apklausos anketą apie mokymų kokybę. Paprašius patikslinti, kaip užtikrinama, kad į kursus užsiregistravusiems ūkininkams yra realiai išdėstoma ar siunčiama kursų mokomoji medžiaga, J.Balkevičius tepasakė, kad yra vykdomos visų projektinius mokymus vykdančių mokymo įstaigų patikros.
„Šiais metais bus tikrinama 40 proc. kiekvienos įstaigos įgyvendinamų mokymo programų (jos įgyvendinamos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Parama profesiniam mokymui ir įgūdžiams įgyti“ taisykles ir Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinės priemonės „Mokymai ir įgūdžių įgijimas“ taisykles (projektiniai mokymai)). Taip pat atliekamos patikros akredituotų mokymo įstaigų, vykdančių mokymus pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, Augalų apsaugos mokymo programas, skirtas augalų apsaugos produktų profesionaliems naudotojams ir augalų apsaugos produktų platintojams. Konkretūs mokymo kursai atrenkami iš Žemdirbių mokymo ir konsultavimo informacinėje sistemoje skelbiamų mokymo grafikų“, – atsakė J.Balkevičius.
Faktus vadina netikrais
VL redakcijai ūkininkai persiuntė pažymėjimą, kurį išdavė įmonė UAB „Autotodis“. Redakcijos šaltiniai užtikrino, kad kvalifikacijos pažymėjimas išduotas negavus jokios mokomosios medžiagos ir nedalyvavus egzamine – nei nuotoliniu, nei kontaktiniu būdu.
Pasak J.Balkevičiaus, UAB „Autotodis“ vykdo mokymus
pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą. Jis atkreipė dėmesį, kad šių metų
sausį ir vasarį buvo vykdoma šios įstaigos planinė patikra. Atsižvelgiant į
tai, kad patikros metu buvo nustatyti neatitikimai ir pažeidimai, bus
sprendžiama dėl galimybės šiai mokymo įstaigai toliau vykdyti ūkininkavimo
pradmenų mokymų programos kursus. Sprendimą priims Mokymo įstaigų, siekiančių
vykdyti mokymą pagal ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, akreditavimo
komisija posėdžio metu.
V.Buivydas: „Ūkininkus vienijančios organizacijos, kurios rūpinasi savo reputacija, pasistengs žemdirbius nukreipti ten, kur jie gaus kokybišką mokymo medžiagą, kur žinios bus įgyjamos, o ne perkamos.“
Susisiekus su „Autotodis“ direktoriumi Tadu Šilinsku, jis tikino, kad jo įmonės teikiamų mokymų kokybe domėjosi ŽŪA, tačiau kuo baigėsi tyrimas, jis nežinojo. VL pasiteiravus, ar jo įmonė ūkininkams pardavinėja pažymėjimus, jis patikino, kad visiems besimokantiems išduodama mokomoji medžiaga savarankiškam mokymuisi, o jei besiugdančiam ūkininkui namuose kyla klausimų – jis gali kreiptis į įmonės lektorius. Jis taip pat užtikrino, kad ūkininkai atlieka visus žingsnius, kurie būtini norint gauti pažymėjimą pagal galiojančią tvarką.
„Tai, kad ūkininkai gauna pažymėjimą per kelias dienas nieko nedarydami – tikrovės neatitinkantys faktai“, – atkirto T.Šilinskas. Jis patikino, jog ūkininkai, medžiagą išmokę savarankiškai, vėliau rengia baigiamąjį darbą ir jį nuotoliniu arba kontaktiniu būdu pristato vertinimo komisijai. Pasidomėjus, ar įmonė „Autotodis“ bendradarbiauja su tam tikrais finansų konsultantais, kurie atveda ūkininkus jiems kaip klientus, T.Šilinskas atsisakė komentuoti motyvuodamas tuo, kad ši informacija yra komercinė įmonės paslaptis.
Nusprendė naikinti akreditaciją
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) sureagavo į ūkininkų ugdymo procesui metamą šešėlį. „ŽŪM netoleruos jokių korupcijos apraiškų teikiant paslaugas žemdirbiams“, – pabrėžė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
ŽŪM specialistai atsiųstame atsakyme ragino apie bet kokius galimus ar žinomus piktnaudžiavimo atvejus visada informuoti atsakingas institucijas, nes tai yra kiekvieno asmeninė atsakomybė.
Pasak ŽŪM specialistų, 2023 m. rugpjūčio ir lapkričio mėnesiais ŽŪA vykdė įmonės „Autotodis“ organizuojamų baigiamųjų darbų vertinimo stebėseną, o šių metų sausio ir vasario mėnesiais buvo atlikta planinė mokymų kokybės vertinimo patikra. Įvertinusi stebėsenos ataskaitas ir patikros vertinimo išvadas, ŽŪA priėmė sprendimą informuoti Mokymo įstaigų, siekiančių vykdyti mokymą pagal ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, akreditavimo komisiją apie nustatytus pažeidimus.
„Minėtosios komisijos posėdis dėl galimo įmonės akreditacijos panaikinimo įvyko šių metų kovo 22 d. Komisija, įvertinusi patikros metu nustatytus reikšmingus pažeidimus vykdant mokymus pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, priėmė sprendimą panaikinti akreditaciją UAB „Autotodis“ ir išbraukti įstaigą iš Mokymo įstaigų, akredituotų mokyti pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, sąrašo“, – teigiama ŽŪM atsiųstame laiške.
ŽŪM taip pat priminė, kad tuo atveju, kai asmuo neturi išsilavinimo, susijusio su žemės ūkio ar miškų ūkio veikla, reikiamas kompetencijas jis privalo įgyti baigęs mokymus pagal neformaliojo suaugusiųjų švietimo mokymo programas, t.y. išklausyti kursus. Visi kiti būdai gauti pažymėjimą yra neteisėti ir apie tokius atvejus informacija turi būti pateikta atsakingoms institucijoms.
Peržiūri aprašą
Pasiteiravus, ar nebūtų reikalinga griežtesnė kontrolė tam, kad ūkininkai realiai lankytų kursus, gilintų savo žinias ir neatsirastų galimybių tiesiog nusipirkti pažymėjimus, ŽŪM sutiko, kad stiprinti priežiūrą svarbu. Šiuo metu ŽŪM informacinėje sistemoje mokymus vykdančios įstaigos privalomai registruoja visus kitą mėnesį vyksiančius mokymus. Informaciją, esančią Žemdirbių mokymo ir konsultavimo sistemoje, nuolatos stebi ŽŪA ir jos pagrindu planuoja bei vykdo patikras, taip pat atlieka mokymų dalyvių anketines apklausas. Tais atvejais, kai yra fiksuojami pažeidimai, ŽŪA gali inicijuoti mokymo įstaigos akreditacijos panaikinimą. Šiuo metu ŽŪM yra vykdoma Neformaliojo suaugusiųjų švietimo mokymo programų rengimo reikalavimų aprašo ir Ūkininko profesinio pasirengimo ūkininkauti reikalavimų aprašo peržiūra.
Neatleidžia nuo atsakomybės
Apie tai, kad kai kurie ūkininkams kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai yra pardavinėjami, įtarimų turėjo ir Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos (LJŪJS) vicepirmininkas Vytautas Buivydas. Pasak jo, jam ne kartą teko kalbėtis su ūkininkais, kurie jam skundėsi, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių teks grąžinti dalį gautos jaunųjų ūkininkų įsikūrimui skirtos paramos, nes jie neišpildė verslo plane nurodytų įsipareigojimų. Pradėjus gilintis į situaciją paaiškėja, kad ūkininkas, užuot gilinęs savo žinias, kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimą nusipirko, o vėliau jam pristigo žinių įgyvendinant projektą.
Tokių atvejų, kai reikia grąžinti pinigus dėl savo žinių spragų, Lietuvoje pasitaiko ne vienas ir ne du. Ūkininkų atstovams belieka apgailestauti ir skėsčioti rankomis – terminai, kuomet reikėjo pasiekti tam tikrus rodiklius, praleisti, pinigai turi grįžti į Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA). V.Buivydas įsitikinęs, kad kai kurių žemdirbių noras sutaupyti laiko atsigręžia prieš juos pačius.
„Jei mokymai privalomi, vadinasi, jiems yra iškeltas tikslas – gauti žinių. Jos reikalingos tam tikrai veiklai vykdyti. LJŪJS kartais sulaukia nusiskundimų iš ūkininkų, kad įpusėjus paramos projektui arba jo finišo tiesiojoje reikalaujama grąžinti lėšas. Pradėjus ieškoti priežasčių išaiškėja, kad ūkininkas laiku nepateikė tam tikrų duomenų ar nepasiekė įsipareigoto ūkio dydžio. Vėliau paaiškėja, kad ūkininkavimo pradmenų ar kituose būtinuose kursuose ūkininkas nesilankė, negavo žinių, informacijos. Iš tiesų keista, kai kursuose ūkininkas nedalyvauja, pažymėjimą nusiperka, o paskui priekaištauja, kad jam niekas nieko nepaaiškino. Būna, mums žmonės giriasi, kad visus pažymėjimus įsigijo be kursų, suprask, sutaupė laiko, o po kiek laiko mes sužinome, kad jis susiduria su daug problemų“, – stebisi V.Buivydas.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad iki šiol pasitaiko atvejų, kai ūkininkams prižadami pažymėjimai, pervedami pinigai konsultantams, tačiau nei gaunami žadėti pažymėjimai, nei grąžinami pinigai. V.Buivydas svarsto, kad pernelyg lengvai įmonėms suteikiama akreditacija vykdyti ūkininkams skirtus kursus. Be to, vienos kursus vykdančios organizacijos, kurios mokymus atlieka sąžiningai, tikrinamos itin smulkmeniškai, o į kitas žiūrima pro pirštus. Pašnekovas neabejoja, kad esant silpnai kontrolei įmonės susigundo nuklysti į šoną ir tokiu būdu pasipinigauti.
Sugalvota ne be reikalo
Anksčiau ŽŪM vyko diskusijos, kad jauniesiems ūkininkams reikėtų panaikinti privalomuosius kursus. Tačiau su tuo griežtai nesutiko V.Buivydas. Jo teigimu, pradedantiesiems ūkininkams, ypač tiems, kurie neturi su žemės ūkiu susijusio išsislavinimo, žinių įgyti būtina.
„Jei skiriame ES pinigus projektų įgyvendinimui, turime užtikrinti, kad gautos lėšos yra tinkamai administruojamos. Labai svarbu, kad ūkininkai nepadarytų klaidų. Kursai sugalvoti ne tam, kad padidintų biurokratiją, o tam, kad žmogus ugdytųsi“, – įsitikinęs V.Buivydas.
Jis pridūrė, jog reikia dėti visas pastangas, kad kursuose perduodamos žinios liktų ūkininkų galvose, o ne tik ant popieriaus.
Nepasimesti paklausos jūroje
Finansų konsultantais prisistatančių specialistų šiandieną rinkoje apstu, todėl atsirinkti, kurie konsultantai nuves reikiamu keliu, o kurie norės tik greitai ir lengvai užsidirbti – ūkininkams ne visada paprasta. Tiems ūkininkams, kurie nusiteikę mokytis, o ne rizikuoti perkant pažymėjimus, reikėtų atkreipti dėmesį į konsultacijas teikiantį specialistą, kurį gali rekomenduoti žemdirbius vienijančios organizacijos.
„Ūkininkus vienijančios organizacijos, kurios rūpinasi savo reputacija, pasistengs žemdirbius nukreipti ten, kur jie gaus kokybišką mokymo medžiagą, kur žinios bus įgyjamos, o ne perkamos“, – drąsiau kreiptis patarimo į ūkininkus jungiančias organizacijas ragino LJŪJS vicepirmininkas V.Buivydas.
Jis taip pat priminė, kad už kursus mokėti gali ir nereikėti, jei mokymo institucijos dalyvauja projektinėse veiklose ir įgyvendina mokymus pagal parengtas programas, kurios yra finansuojamos iš Kaimo plėtros programos priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Parama profesiniam mokymui ir įgūdžiams įgyti“.