Balandžio 17 d. startavo žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas, kuriame yra nemažai naujovių. Žemdirbiams kyla nemažai klausimų, kaip teisingai pateikti paraiškas ir ką daryti, jeigu jas teikiant atsiranda nesklandumų ar trikdžių.
Ką daryti, jei iškyla trikdžių
Pasak Žemės ūkio duomenų centro Geografinių informacinių sistemų skyriaus vadovės Ramintos Vitkauskienės, įdiegti informacinės sistemos (IS) stebėsenos įrankiai leis matyti ir įvertinti sistemos apkrovimą bei atitinkamai reaguoti. Jeigu naudojant IS kiltų interneto ryšio nesklandumų, reikėtų kreiptis į savo interneto tiekėją.
Susidūrus su netinkamu sistemos veikimu ar trikdžiais, būtina pranešti Žemės ūkio duomenų centro bendruojuinformacijos teikimo telefonu (8 5) 266 0620 ar el. pašto adresu pagalba@zudc.lt
Sistema dar bus tobulinama dvi savaites
Šių metų deklaravimas apima daug naujovių: patvirtinti nauji geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai, nebelieka žalinimo išmokos, ūkininkams atsiranda galimybė rinktis papildomas su klimatu, aplinka ir gyvūnų gerove susijusias veiklas (ekologinės sistemos), už kurias bus mokama parama.
Už paraiškų surinkimą atsakingas VĮ Žemės ūkio duomenų centras aktyviai ruošėsi pasėlių deklaravimui. Pasak Žemės ūkio duomenų centro Geografinių informacinių sistemų skyriaus vadovės Ramintos Vitkauskienės, atsižvelgiant į pokyčių mastą pasiruošta visai neblogai, pagrindiniai Paraiškų priėmimo informacinės sistemos funkcionalumo reikalavimai įgyvendinti.
„Šiuo metu tiksliname sistemoje
įgyvendintus reikalavimus pagal patikslintas taisykles reikalavimus.
Kadangi pasikeitimų yra nemažai, pirmas dvi savaites paraiškų patvirtinti nebus
galima, tačiau galima bus sukurti paraiškas pagal praėjusių metų
suadministruotų paraiškų duomenis, šiuos duomenis tikslinti, tvarkyti
deklaruotus laukus, įbraižyti naujus laukus, įbraižyti kraštovaizdžio
elementus, užpildyti laukų informacijos
lentelę, tikrinti paraiškos duomenis ir taisyti nustatytus neatitikimus. Kitaip
tariant, bus galima pilnai pasiruošti paraiškas tvirtinti“, – aiškino R.
Vitkauskienė.
Pagal ūkininkų poreikius bus rengiamos konsultacijos ir seminarai
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) kovo mėnesį šalies
savivaldybėms ir ūkininkams surengė nuotolinius seminarus, kurie sulaukė
didelio susidomėjimo. Ši informacinė veikla bus tęsiama - kiekvieną ketvirtadienį nuo 8 iki 10 val. vyks nuotolinės konsultacijos
geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės, žemės ūkio veiklos valdymo
reikalavimų, tiesioginių išmokų taisyklių klausimais, konsultuos Žemės ūkio
ministerijos, NMA, VĮ Žemės ūkio duomenų centro specialistai. Nuotolinių
konsultacijų prisijungimo nuorodos bus skelbiamos ŽŪM interneto svetainėje.
Kilus bet kokiems su deklaravimu susijusiems neaiškumams ar klausimams, galite kreiptis specialiu el. paštu tiesiogines@zum.lt. Ši naują e. pašto adresą Žemės ūkio ministerija sukūrė tam, kad klausimas patektų tiesiai pas reikiamą specialistą, o paklausėjas kuo greičiau sulauktų jį dominančio atsakymo.
Daug atsakymų į pačius įvairiausius klausimus, susijusius su pasėlių deklaravimu, galima rasti ir nuolat pildomoje ŽŪM interneto svetainės rubrikoje „Dažniausiai užduodami klausimai“ (,,Pasėlių deklaravimas“). Kviečiame aktyvuoti šią nuorodą: https://zum.lrv.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-3
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) balandžio 21 d. išleis specialų informacinį laikraštį, kuris 24-25 d. bus nemokamai dalijamas seniūnijose, o jo elektroninis variantas jau paskelbtas NMA interneto svetainėje. Jame pateikta informacija apie pagrindinius tiesioginių išmokų bei su plotu susijusių Kaimo plėtros programos ir Strateginio plano priemonių taisyklių pasikeitimus, darbų atlikimo terminus, įsipareigojimus. Ūkininkai gaus ir patarimų, į ką turėtų atkreipti dėmesį, norėdami išvengti sankcijų. Laikraštyje bus gerosios ir blogosios praktikos pavyzdžių, taip pat pateiktas patikrų grafikas bei kita su parama susijusi aktuali informacija.