Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paramą investicijoms į žemės ūkio valdas galima gauti supaprastinta tvarka

Lietuvos ūkininkai, užsiimantys pienine, mėsine galvijininkyste, ar sodininkyste gali modernizuoti savo ūkius ir padidinti konkurencinį pranašumą pasinaudoję parama pagal  Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ (SP), kuri dabar teikiama supaprastinta tvarka.

Iki šių metų lapkričio 4 d.  priimamos paraiškos pagal SP intervencinės priemonės „Investicijos į žemės ūkio valdas“ pirmąjį etapą, kuriam numatyta paramos suma siekia 45 362 320 Eur. Iš jų pieninės galvijininkystės sektoriui numatyta skirti 11 506 434 Eur, mėsinės galvijininkystės ir kitiems gyvulininkystės sektoriams (įskaitant kiaulininkystės ir paukštininkystės sektorius) – 12 299 752 Eur, sodininkystės, uogininkystės, daržininkystės sektoriams numatyta paramos suma sudaro 11 522 840 Eur, o kitiems augalininkystės sektoriams – 10 033 294 Eur.

Nespėję pateikti paraiškų pagal šią priemonę pirmajame etape, ūkininkai netrukus ir vėl turės galimybę kreiptis dėl paramos supaprastinta tvarka nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 23 d. Antrajame etape ūkininkų paramai pagal SP intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ numatyta skirti 40 mln. eurų.

Paramos dydis ir remiamos veiklos

Pagal intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ dėl paramos gali kreiptis ūkininkai, vykdantys žemės ūkio produktų gamybą, įskaitant žemės ūkio produktų gamybą pripažinto

žemės ūkio kooperatyvo savo narių valdose, o taip pat ir vykdantys pagamintų ir (arba) išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimą, įskaitant pirminį perdirbimą, tiekimą rinkai.

Paraiškos pagal šią priemonę priimamos tiek iš ūkininkaujančių fizinių asmenų, tiek ir juridinių asmenų, kurie  savo vardu yra įregistravę ūkininko ūkį ir valdą, užsiimantys žemės ūkio veikla,  pagamintų arba užaugintų žemės ūkio produktų perdirbimu ir pateikimu rinkai.

Žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka, perdirba ir realizuoja tik iš savo narių valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus reikalavimas turėti savo vardu įregistruotą valdą netaikomas.

Didžiausia galima paramos suma vienam paramos gavėjui negali viršyti 80 tūkst. eurų arba 280 tūkst. eurų (kai teikiama investicinė parama ir lengvatinė paskola). Teikiant paraiškas supaprastinta tvarka, visuose žemės ūkio sektoriuose paramos intensyvumas negali viršyti 40 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų vertės.

Pasak žemės ūkio ministerijos Paramos verslui skyriaus vyr. specialistės Mildos Jusienės, šia priemone siekiama sudaryti palankesnes sąlygas kurtis jauniesiems ūkininkams, todėl jiems numatytas 20 proc. punktų didesnis paramos intensyvumas, jei jie atitinka tam tikrus nustatytus reikalavimus.  Būtent,  jaunojo ūkininko ūkis turi būti įsteigtas ne seniau kaip prieš penkerius metus iki paramos paraiškos pateikimo,  ir paramos pagal šią intervencinę priemonę kreipiasi pirmą kartą.

Supaprastinta tvarka palengvina paraiškų teikimo procedūras

Žemės ūkio ministerija, siekdama palengvinti biurokratinę naštą paramos siekiantiems ūkininkams, nuo šių metų spalio supaprastinto paraiškų teikimo tvarką pagal strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“.

Kaip pažymi Milda Jusienė, numatyti ne tik atskiri paramos biudžetai specializuotiems žemės ūkio sektoriams, bet ir supaprastinta paraiškų pateikimo tvarka, kad ūkininkams reikėtų pateikti kuo mažiau dokumentų.

„Viena naujovių ta, jog ūkininkams nebereikės pateikti verslo plano kaip atskiro dokumento, o taip pat ir  ūkio ekonominio gyvybingumo prognozių, nes visa būtina informacija yra integruota į paramos paraišką. Tai leis ūkininkams paprasčiau gauti paramą nedideliems projektams įgyvendinti. Taip pat teikiant paramą supaprastinta tvarka numatyta galimybė paramos lėšomis finansuoti žemės ūkio technikos ir įrangos įsigijimą“, – sako M. Jusienė ir priduria, jog tokia galimybė atsirado nuo š. m. spalio pradėjus taikyti fiksuotus vieneto įkainius įsigyjant techniką pagal SP priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“.

Neseniai, 2024-10-07 žemės ūkio ministras įsakymu Nr. 3D-709 patvirtino „Tinkamų finansuoti išlaidų pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencines priemones fiksuotųjų vieneto įkainių ir jų skaitinių reikšmių nustatymo ir taikymo tvarkos aprašą“.

„Fiksuotų įkainių naudojimo tvarka palengvina biurokratinę naštą tiek paramos gavėjams, tiek ją administruojančioms institucijoms. Pavyzdžiui, jei ūkininkas investuos į šiame apraše nurodytą žemės ūkio techniką ar įrangą, jam nebereikės  pateikti trijų komercinių pasiūlymų, vykdyti pirkimų. Šių investicijų tinkamų finansuoti išlaidų vertė bus apskaičiuojama tik pagal fiksuotuosius įkainius“, – pažymi M. Jusienė.

Fiksuotieji įkainiai, kuriuos planuojama peržiūrėti ir indeksuoti kasmet,  taikomi tokioms žemės ūkio technikos ir įrangos rūšims, kaip traktoriai, kombainai, traktorių priekabos ir puspriekabės, šienapjovės, trąšų barstytuvai, mėšlo kratytuvai ir kt.

Rekomenduojami video