Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kėdainių krašto šienpjoviai surėmė dalgius

Prieš keletą savaičių prie Akademijos ežero jau tryliktąjį kartą Kėdainių krašto šienpjoviai surėmė dalgius tradicinėse šienpjovių varžytuvėse. Šį kartą – 8 vyrai ir 1 moteris. Varžybose dalyvavo ir senbuviai, ir naujokai. 

Tradicinė eisena 

„Pjoviau šieną per visą dieną“, – dainuodami šią liaudišką dainą šienpjoviai kartu su šeimos nariais ir palaikytojais iš Vainotiškių kaimo patraukė į Akademiją, kur prie ežero jų jau laukė gausiai susirinkę žiūrovai iš viso Kėdainių rajono.

Šienpjovius ir šventės dalyvius dainomis pasitiko Akademijos kultūros centro meno mėgėjų kolektyvai. Netrukus buvo įžiebta šventės ugnis, kurią užkūrė  tradicinės šienpjovių šventės sumanytojas Vainotiškių kaimo šviesuolis Alfonsas Maniokas.

Išbandė meras

Susirinkusius Dotnuvos seniūnijos gyventojus ir šventės svečius pasveikino Kėdainių rajono savivaldybės meras V. Tamulis. Jis prisiminė vaikystę, kuomet pirmą kartą paėmė dalgį į rankas. Tiesa, tas pirmas kartas buvo labai skaudus, bet užtat įsiminė visam gyvenimui.

Susirinkusius Dotnuvos seniūnijos gyventojus ir šventės svečius pasveikino Kėdainių rajono savivaldybės meras V. Tamulis. Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Susirinkusius Dotnuvos seniūnijos gyventojus ir šventės svečius pasveikino Kėdainių rajono savivaldybės meras V. Tamulis. Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

„Gavus kvietimą į šią šventę, mane užplūdo mintys apie vaikystę, kuomet į rankas pirmą kartą teko paimti dalgį. Senelis paprašė tik jį atnešti, o aš, vaikas, jį išmėginau. Deja, pirmas kartas buvo labai skaudus, įsipjoviau. Toks buvo mano susipažinimas su dalgiu.

Truputį gaila, kad šiandien kaimuose jau nebesigirdi dalgių plakimo. Žolė pjaunama šiuolaikine technika. Bet gerai, kad vyksta tokios šventės, kuriose prisimenamos senolių tradicijos. Tad man bus malonu pažiūrėti ir dalyvauti jūsų tradicinėje šventėje“, – kalbėjo V. Tamulis.

Devyni dalyviai

Vainotiškių bendruomenės ir Akademijos kultūros centro dar 2008 metais atgaivinta sena šienavimo dalgiu tradicija tryliktąjį kartą vykusiose varžytuvėse sutraukė devynis šienpjovius iš viso Kėdainių rajono.

Į tradicinę šio krašto šventę šįmet, kaip ir kasmet, atvažiavo ir minios smalsuolių.

Komisija didžiausią dėmesį skyrė šienavimo kokybei, tačiau šiose varžybose pralaimėjusių nebuvo.  Apdovanoti buvo visi šienpjoviai, jiems įteiktos linksmos nominacijos.

„Pjoviau šieną per visą dieną“, – dainuodami šią liaudišką dainą šienpjoviai kartu su šeimos nariais ir palaikytojais iš Vainotiškių kaimo patraukė į Akademiją, kur prie ežero jų jau laukė gausiai susirinkę žiūrovai iš viso Kėdainių rajono. Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

„Pjoviau šieną per visą dieną“, – dainuodami šią liaudišką dainą šienpjoviai kartu su šeimos nariais ir palaikytojais iš Vainotiškių kaimo patraukė į Akademiją, kur prie ežero jų jau laukė gausiai susirinkę žiūrovai iš viso Kėdainių rajono. Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Pirmą kartą

Varžybose dalyvavo ir senbuviai, ir naujokai. Štai Dotnuvos bendruomenės narys Vitalijus Chailenka varžybose dalgį valdė labai artistiškai.

„Varžybose dalyvavau pirmą kartą, bet man tikrai labai patiko.

Šienauti dalgiu mokėjau nuo vaikystės, mane tėtis mokė, bet jau senokai nepjoviau. Kažkur apie dešimt metų man buvo, kai išmokau.

Tikrai dalyvausiu ir kitąmet šiose varžytuvėse ir atstovausiu Dotnuvos bendruomenei“, – sakė  artistiškiausio šienpjovio nominaciją pelnęs dotnuviškis V. Chailenka.

Jauniausias dalyvis

Jauniausias varžybų dalyvis atstovavo Mantviliškio bendruomenei. Vaikinas teigė šienavimo patirtį perėmęs iš senelio.

Šienpjovius ir šventės dalyvius dainomis pasitiko Akademijos kultūros centro meno mėgėjų kolektyvai. Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Šienpjovius ir šventės dalyvius dainomis pasitiko Akademijos kultūros centro meno mėgėjų kolektyvai. Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

„Atstovavau Mantviliškio bendruomenei, buvau jauniausias dalyvis bei dalyvavau pirmą kartą.

Kai tik paskambino pirmininkė ir pasiūlė dalyvauti, iš karto sutikau, nes norėjau išbandyti savo jėgas. Taip pat norėjau įrodyti, kad ir jaunimas gali perimti ne tik šiuolaikinę šienavimo techniką, bet ir dalgį.

Galiu teigti, kad per daug nuvertinau savo kolegas ir varžovus, nes dalgį esu laikęs tik porą kartų rankose, galąsti išmokau tik prieš varžybas, o ką kalbėti apie pjovimą...

Iš senelio pasiskolinau dalgį, dieną prieš varžybas jis parodė bei pamokė, kaip reikia pjauti.

Dalgis buvo sunkus, tad tai tikrai vargina, nesustodamas galėjau papjauti tik kokias 5 minutes. Tada pasidaro sunku ir net rankos neklauso bei atšimpa dalgis ir reikia galąsti.

Dabar tikrai suprantu, kokie šienpjoviai yra stiprūs, turintys daug ištvermės bei išmanantys pjovimo techniką, jaučiuosi gerai ir tikrai nesijaučiu pralaimėjęs.

Varžovai davė ir kelis patarimus ateičiai, tad tikiuosi, kad ir kitais metais galėsiu dalyvauti ir panaudoti šiais metais įgytas žinias ir patirtį“, – kalbėjo jauniausio varžybų dalyvio nominaciją pelnęs Deividas Čiapas.

Dalyvauti smagu

Jau antrą kartą Beržų kaimo bendruomenei atstovavo Antanas Puteikis, kuris šį kartą buvo pripažintas greičiausiu šienpjoviu.

„Kaip moku, taip ir pjaunu. Iš tiesų pjauti reiktų su rasa, kai dar žolė šlapia.

Varžytis nėra lengva, bet labai smagu. Smagu, kai tiek bičiulių vienoje vietoje, smagu ir kai gali savo kaimui atstovauti“, – džiaugėsi A. Puteikis.

Tradicinę Dotnuvos seniūnijos šventę šįkart paįvairino ne tik pačių šeimininkų sugalvotos pramogos, bet ir svečių muzikiniai pasirodymai, popmuzikos koncertas, naktišokiai, tradicinis Rasų laužas ir vainikėlių plukdymas.

 

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Rekomenduojami video