Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip saugiai naudoti augalų apsaugos produktus

Naudojant bet kurį augalų apsaugos produktą (toliau – AAP),visada būtina atidžiai perskaityti produkto etiketėje pateiktą informaciją. Etiketėje pateikiamos ne tik naudojimo rekomendacijos, bet ir nurodomos saugos priemonės, kurių reikia laikytis norint AAP naudojimo metu apsaugoti purškiantį asmenį, darbininkus, pašaliečius, gyventojus ir aplinką.

Primename pagrindinius profesionaliam naudojimui skirtų AAP naudojimo reikalavimus, kuriais siekiama apsaugoti operatorius, gyventojus ir ūkio subjekto darbuotojus nuo neigiamo augalų apsaugos produktų poveikio jų sveikatai ir aplinkai:

Naudojant profesionaliam naudojimui skirtus AAP (dirbant su neskiestu produktu ir ruošiant tirpalą) būtina dėvėti darbo drabužius – kombinezoną arba ilgas kelnes su švarku ilgomis rankovėmis, kurie turi būti pagaminti iš medvilninio audinio (tankumas > 300 g/m2) arba medvilninio ir poliesterio audinio (tankumas > 200 g/m2), jeigu AAP etiketėje nenurodytos kitokios asmeninės apsaugos priemonės;

Naudojant AAP žemės ūkio ar miškų ūkio paskirties žemės plotuose, laikytis nustatytų apsaugos zonų (jos gali svyruoti nuo 2 iki 10 m) iki kelio kelkraščio ribos, gyvenamųjų, visuomeninės paskirties, rekreacinių ir bendro naudojimo (miestų, miestelių ir kaimų ar savivaldybių bendro naudojimo) teritorijų ribos. Purškiant lauko purkštuvais ar žemyn nukreiptais rankiniais, nugariniais purkštuvais, privaloma laikytis ne mažesnės kaip 2 metrų, o purškiant sodo purkštuvais ar aukštyn nukreiptais rankiniais, nugariniais purkštuvais – ne mažesnės kaip 5 metrų apsaugos zonos. AAP registravimo metu atlikus vertinimą ir nustačius, kad poveikis gyventojams ir (ar) pašaliniams asmenims viršija leistiną poveikio lygį, gali būti nustatoma ir didesnė, 10 metrų, apsaugos zona, ir (ar) nurodoma naudoti tokią apdorojimo įrangą, kurios technologija sumažina dulksną, susidarančią purškiant;

Darbuotojams patekti į AAP apdorotus pastatus, patalpas, žemės sklypus, plotus, kitas teritorijas, ar liesti, imti rankomis AAP apdorotus augalus galima tik visiškai jiems išdžiūvus. Be to, darbuotojai, eidami į minėtas vietas ar liesdami, imdami rankomis apdorotus augalus, privalo dėvėti ilgas kelnes, marškinius ilgomis rankovėmis arba kombinezoną, o visapusiškam saugumui papildomai rekomenduojama avėti sandarius batus ir mūvėti pirštines. AAP etiketėje gali būti nurodyti ir kiti, aukštesni, saugos reikalavimai, kaip, pavyzdžiui, asmeninės apsaugos priemonės ar privalomas laukimo laikotarpis, po kurio jau galima eiti į AAP apdorotus plotus, pastatus, patalpas, žemės sklypus, kitas teritorijas ar liesti, imti rankomis AAP apdorotus augalus;

Tinkamai, kaip tai numatyta Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėse, informuoti visuomenę apie būsimus darbus:

  1. a) ne vėliau kaip prieš 2 kalendorines dienas iki būsimo purškimo visuomenės informavimo priemonėmis (per radiją, televiziją, skelbimus interneto svetainėse, stenduose ir (ar) kitomis) informuoti visuomenę apie planuojamą purškimą, nurodant planuojamo (-ų) panaudoti augalų apsaugos produkto (-ų) pavadinimą (-us) ir veikliosios medžiagos pavadinimą (-us), purškimo datą ir laiką (pradžią ir pabaigą), tikslią vietą (adresą), vietovės žemėlapyje pažymėtas planuojamo purkšti žemės sklypo ar kito ploto ribas ir planuojamos purkšti teritorijos centro ir (ar) kraštinių ribų koordinates (jei koordinatės yra žinomos), planuojamas taikyti augalų apsaugos produkto (-ų) rizikos valdymo priemones, nurodytas augalų apsaugos produkto (-ų) etiketėje;
  2. b) ne vėliau kaip 2 valandos iki būsimo purškimo planuojamas purkšti AAP vietas ar sklypus paženklinti įspėjamąja informacija – draudžiamuoju ženklu „Pašaliniams įeiti draudžiama“. Įspėjamoji informacija, jeigu AAP etiketėje nenurodyta kitaip, vienai parai po purškimo AAP išdėstoma ne arčiau kaip du metrai iki vietos ar sklypo, kuriame šie produktai bus naudojami, ribos, per visą šios vietos ar sklypo perimetrą ne rečiau nei 50–100 m atstumu, o vietovėse su sudėtingu reljefu ir (ar) kliūtimis, kurios uždengia įspėjamosios informacijos matomumą pėsčiajam, išdėstoma taip, kad ji matytųsi kairėje ir dešinėje pusėje. Vieta ar sklypas, kuriame bus naudojami AAP, ne arčiau kaip 2 m iki vietos ar sklypo ribos apjuosiamas juosta su besikeičiančiais juodais ir geltonais arba raudonais ir baltais dryžiais ir ne rečiau kaip kas 100 m išdėstoma įspėjamoji informacija, o vietovėse su sudėtingu reljefu ir (ar) kliūtimis, kurios uždengia įspėjamosios informacijos matomumą pėsčiajam, išdėstoma taip, kad ji matytųsi kairėje ir dešinėje pusėje.

Etiketėje gali būti nurodyta, kad produktas yra pavojingas bitėms ir juo draudžiama purkšti žydinčius augalus. Taip žymimi produktai kelia pavojų bitėms, kurios lankydamos nupurkštus augalus gali žūti, tad šio reikalavimo laikytis būtina. Jeigu tokio griežto reikalavimo nėra ir AAP leidžiama purkšti augalų žydėjimo metu, vis dėlto reikia laikytis etiketėje nurodyto įspėjimo, kuriuo draudžiama nuo 4 iki 21 val. purkšti bičių ar kitų apdulkinančių vabzdžių lankomus žydinčius augalus. Taip pat svarbu žinoti, kad apie žydinčių augalų purškimus būtina ne vėliau kaip prieš 2 kalendorines dienas paskelbti Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje.

Dienos metu galima purkšti tik tuos žydinčius augalus, kurie nurodyti Augalininkystės tarnybos patvirtintame augalų sąraše.

Atkreipiame dėmesį, kad naudojant specialią įrangą galima gerokai sumažinti AAP patekimą į aplinką. Tokia įranga leidžia net iki 90 proc. sumažinti purškimo dulksną. Be to, naudojant specialią, purškimo dulksną mažinančią įrangą, galima palikti mažesnes apsaugos zonas iki paviršinių vandens telkinių, melioracijos griovių ir iki ne žemės ūkio paskirties žemės. Taip pat dulksną mažinanti įranga atveria duris tiems AAP, kurių be tokios įrangos Lietuvoje nebūtų galima naudoti. Rekomenduojamas tokios įrangos sąrašas su dulksnos sumažinimo klasėmis paskelbtas Augalininkystės tarnybos tinklalapyje.

Kad būtų apsaugoti vandens gyvūnai ir augalai, nebūtų užterštos upės ir ežerai, ypač svarbu laikytis etiketėje nurodytų apsaugos zonų iki melioracijos griovių ir paviršinių vandens telkinių. Taip pat norėtume atkreipti dėmesį, kad etiketėje gali būti nurodytos specialios apsaugos zonos, skirtos naudingiesiems vabzdžiams ir augalams apsaugoti.

 

vatzum.lt

Rekomenduojami video