Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Įvertinta sėklinių sklypų būklė

Viena iš Valstybinei miškų tarnybai (VMT) pavestų funkcijų – užtikrinti nenutrūkstamą ir ilgalaikį laukinių augalų natūralių populiacijų išsaugojimą jų atsiradimo vietose (in situ).

Šiuo tikslu VMT specialistai kiekvienais metais inventorizuoja Lietuvos vaistinių ir aromatinių augalų sėklinių (genetinių) sklypų būklę. Šiais metais įvertinta 13-os vaistinių ir aromatinių augalų sėklinių (genetinių) sklypų būklė Lazdijų, Rokiškio, Varėnos, Vilniaus, Molėtų, Švenčionių, Širvintų, Tauragės, Biržų, Kaišiadorių, Ukmergės ir Telšių rajonuose.

Specialistai vertino tikslinių rūšių populiacijų gyvybingumą, invazinių rūšių paplitimą sklypuose ir suprojektavo priežiūros priemones: šienavimą, medžių ir krūmų šalinimą, invazinių rūšių šalinimą ir kt. Buvo numatyti šių priemonių vykdymo terminai ir pateiktos tvarkymo rekomendacijos. Kiekvieną tokį objektą VMT specialistai patikrina periodiškai, kas 6 metus.

Šiuo metu ilgalaikiam genetinės medžiagos išsaugojimui in situ ir jos panaudojimui selekcijos bei sukultūrinimo tikslams yra atrinkti 42 vaistinių ir aromatinių augalų sėkliniai (genetiniai) sklypai, kuriuose rastos 198 vaistinių ir aromatinių augalų tikslinės rūšys.

Sėkliniai (genetiniai) sklypai steigiami siekiant išsaugoti vaistinių augalų genetinę įvairovę. Šiuo metu įsteigti tokie sklypai: pievų – 60 proc., miško – 24 proc., pelkių –16 proc. (procentinė išraiška nuo bendro jų skaičiaus).

Pažymėtina, kad greta vaistinių augalų, šiuose sėkliniuose (genetiniuose) sklypuose auga ir laukiniai kultūrinių augalų gentainiai. Į juos šiuo metu atsigręžta visame pasaulyje, nes juose užkoduoti genai, kurie gali būti naudingi sparčiai besikeičiančiomis aplinkos sąlygomis. Taip pat sklypuose saugomi ir retieji augalai: melsvasis gencijonas, kalninė arnika, vaistinis kietagrūdis, mėlynasis palemonas ir kt.

VMT specialistų atliekamo vertinimo metu numatomas sėklų subrendimo laikas, nurodomas šienavimo laikas, kad augalai spėtų subrandinti sėklas ir jas išbarstyti. Iš sėklinių sklypų surenkamos tikslinių vaistinių augalų sėklos, atspindinčios skirtingų populiacijų genetinę įvairovę, kurios saugomos VMT ilgalaikio saugojimo saugykloje.

VMT įgyvendina valstybės politiką gamtos išteklių (miškų, augalų nacionalinių genetinių išteklių) valdymo srityje.

Parengta pagal VMT

Rekomenduojami video