Neseniai Briuselyje vyko stipriausios skėtinės Europos ūkininkų interesams atstovaujančios organizacijos Copa prezidento rinkimai. Tai turėjo būti įprasta procedūra, tačiau visus Europos žemės ūkio organizacijų delegatus nustebino kuriozinė situacija – balsavimo metu paaiškėjo, kad Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) savo balsą pagal įgaliojimą perdavė kaimynams latviams. Tai iš karto paskatino kalbas, jog Lietuvos žemės ūkyje trūksta vienybės.
Nedaro garbės
Belgijos sostinėje vykusiuose Copa prezidento
rinkimuose iš lietuvių gyvai dalyvavo vieninteliai Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) atstovai – pirmininkas dr. Arūnas Svitojus ir vicepirmininkas Algis Baravykas.
Dar prieš balsavimą jie kartu su kitų devynių Vidurio Europos šalių atstovais buvo sutarę palaikyti kandidatą iš Lenkijos – šios šalies žemės ūkio rūmų pirmininką Viktorą Šmulevičių (Wiktor Szmulewicz). Jis, delegatų nuomone, labiau supranta naujų ES šalių poreikius, problemas ir galimybes.
Balsavimo procedūra kaip visada vyko slaptai. Kuomet eilė atėjo balsuoti kitai mūsų šalies organizacijai – posėdyje nedalyvavusiai LŪS, paaiškėjo, kad ji savo balsą perdavė Latvijos organizacijai „Latvijas zemnieka saiema“, kuri atstovauja kaimyninės šalies stambiesiems ūkininkams. Galiausiai paaiškėjo, kad ši organizacija savo ir LŪS balsus skyrė kandidatui iš Italijos Masimilianui Giansančiui (Massimiliano Giansanti).
Kadangi tokia praktika, kai balsai perduodami kitų šalių organizacijoms, pasitaiko labai retai, tai itin nustebino kone visus posėdžio dalyvius. Kitų šalių delegacijų atstovai net ėmė garsiai svarstyti, jog toks LŪS žingsnis parodo nesutarimus Lietuvos viduje ir iškelia siauras ambicijas aukščiau mūsų šalies ūkininkų interesų.
„Akivaizdu, kad toks LŪS poelgis mūsų šaliai garbės nedaro. Teko bendrauti ir su kitų valstybių atstovais. Jie pripažino, jog kartais ir pas juos viduje tarp įvairių organizacijų kyla tam tikrų nesutarimų, tačiau jie į viešumą galiausiai ištransliuoja vieningą nuomonę. Kitas dalykas – savo šalies ūkininkų interesų atstovavimas. Juk Lietuvos ūkininkai pagal gaunamas tiesiogines išmokas yra treti nuo galo tarp visų ES šalių, todėl turime telktis atstovavimui“, – kalbėjo dr. A.Svitojus.
Seniai nedalyvauja
Suskaičiavus visus Copa prezidento rinkimų balsus paaiškėjo, kad nedidele persvara laimėjo Italijos kandidatas. Jis pareigas eis artimiausius dvejus metus.
„Mes, Baltijos ir Vidurio Europos šalių atstovai, kovojame dėl didesnių išmokų mūsų šalių ūkininkams, o vakariečiai, akivaizdu, nėra tuo suinteresuoti. Tie patys italai visai kitaip žiūri į žemės ūkį. Net jų pozicija dėl importo ir eksporto su Rusija iš esmės skiriasi nuo mūsų. Manau, kad Lietuvai būtų daug palankiau, jei Copa prezidentu būtų išrinktas Lenkijos atstovas. Dabar mes iš dalies praradome dalį įtakos. O apmaudžiausia šioje situacijoje tai, kad LŪS iš esmės balsavo prieš Lietuvos interesus. Man tai nesuvokiama. Žinau, kad mūsų šalies ūkininkai tikrai nori būti vieningi, tačiau kai kurios juos atstovaujančios organizacijos bando skaldyti tą vienybę“, – apmaudo neslėpė dr. A.Svitojus.
Jis taip pat stebėjosi tuo, jog kasmet daugiatūkstantines sumas iš valstybės biudžeto tarptautiniam atstovavimui gaunantys LŪS nariai jau seniai gyvai nedalyvauja jokiuose Copa-Cogeca posėdžiuose, dažniausiai prie jų prisijungia tik nuotoliniu būdu.
„Jie gauna pinigus, bet savo funkcijų nevykdo. Juk gyvai vykstantys pokalbiai bei diskusijos ir nulemia galutinius sprendimus. Tik bendraujant gyvai galima išsakyti savo ūkininkų interesus, tinkamai jiems atstovauti ES lygmeniu. Nuotoliniu būdu viską galima tik stebėti iš šalies, tačiau daryti įtakos kokiems nors procesams tikrai neįmanoma“, – pabrėžė pašnekovas.
Jis net svarstė, kad Žemės ūkio ministerija galėtų peržiūrėti LŪS skiriamą finansavimą, skirtą tarptautiniam atstovavimui. Anot jo, akivaizdu, kad ši organizacija tinkamai nevykdo savo funkcijų.
Skyrėsi pozicijos
Situaciją komentavęs LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius teigė savo organizacijos veiksmuose nematantis nieko blogo. Tiesa, jis prisipažino savo poziciją derinęs tik su kai kuriais LŪS nariais.
„Absoliučiai visų klausimų derinimas tarp LŪS narių vyksta elektroniniais laiškais. Visgi reikiamą reakciją retai kada pavyksta gauti laiku. Todėl kai kuriuos sprendimus tenka priimti pačiam. Neabejoju, kad tarp visų mūsų narių tikrai atsirastų tų, kurie turėtų kitokią nuomonę, tačiau kažkokį sprendimą juk reikėjo priimti. Daugiausiai tariausi su Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininku Mindaugu Maciulevičiumi, kuris anksčiau ėjo Copa-Cogeca vicepirmininko pareigas, todėl gerai žino visą virtuvę iš vidaus. Taip pat kalbėjausi su mūsų organizacijoje už tarptautinį atstovavimą atsakinga Jovita Motiejūniene. Visi kartu ir nusprendėme savo balsą perduoti latviams. Su jais jau seniai glaudžiai bendradarbiaujame“, – teigė R.Juknevičius.
Jis teigė žinojęs, kad LŪS ir ŽŪR pozicijos dėl palaikomų kandidatų skiriasi, todėl su pastarosios organizacijos atstovais kontaktų net nebandė užmegzti.
„Manome, kad italas buvo daug stipresnis, labiau patyręs ir didesnį politinį svorį turintis kandidatas. Lenkas, mūsų nuomone, dar negali būti tokiu lyderiu, kokio reikia Europos ūkininkams“, – savo poziciją išreiškė R.Juknevičius.
Per mažai lėšų
LŪS pirmininkas neneigė, kad jo vadovaujamos organizacijos nariai dažniausiai Copa-Cogeca posėdžiuose dalyvauja tik nuotoliniu būdu. Anot jo, vykti į gyvus susitikimus organizacijai paprasčiausiai trūksta lėšų. R.Juknevičius pripažino ir tai, kad būdami pasyvūs nariai, LŪS atstovai negali daryti beveik jokios įtakos priimamiems sprendimams, kaip ir negali tinkamai atstovauti Lietuvos ūkininkų interesams.
LŪS vadovas teigė, kad šiais metais iš valstybės biudžeto tarptautiniam atstovavimui LŪS gavo 46 455 eurus. Pasak R.Juknevičiaus, didžioji šios sumos dalis – 30 449 eurai – skirti metiniam Copa-Cogeca nario mokesčiui susimokėti. Dar 13 847 eurai skiriami puse etato dirbančiai ir tarptautinio atstovavimo veiksmus kuruojančiai specialistei išlaikyti.
Reikia išmokti bendradarbiauti
Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas M.Maciulevičius sakė, kad dabar ES ūkininkams prasidės labai svarbus periodas. 2027 m. baigsis dabartinis strateginis planas, tad bus formuojama nauja politika.
„Tradiciškai Copa atsakingai išsirenka tą asmenį, kuris įvairiose derybose galėtų geriausiai atstovauti ūkininkų interesams. Šioje vietoje labai svarbu autoritetingas asmuo. Manome, kad italo politinis svoris yra daug didesnis nei lenko“, – kalbėjo M.Maciulevičius.
„Rinkimai vyksta jau užkulisiuose. Lemiamą dieną visi susitarimai jau būna pasiekti, belieka sutvarkyti formalumus. Manome, kad kiti Copa-Cogeca posėdžiai būna daug svarbesni, todėl ir yra daug logiškiau juose sudalyvauti. Mano svajonė – darbų pasidalijimas. Būtų daug logiškiau, jei vietoje to, kaip dabar kartais būna, kad dvi ar trys delegacijos vyksta į tą patį posėdį, vyktume į tris skirtingus. Viena organizacija – į vieną, antra – į antrą, trečia – į trečią. Be abejo, tam reikia išmokti bendradarbiauti“, – mintimis dalijosi M.Maciulevičius.
Geriau – vieninga pozicija
LŪS vicepirmininkė ir Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė pripažino, kad prieš priimdamas sprendimą Copa prezidento rinkimuose balso teisę perleisti kolegoms iš Latvijos, R.Juknevičius bent jau su ja nieko nederino.
Pati LŪS vicepirmininkė nenorėjo leistis į gilesnius pasvarstymus, ar jos atstovaujamos organizacijos pasirinkta pozicija buvo teisinga.
„Kiekviena šalis turi savų problemų, savų niuansų. Galbūt ir būtų buvę geriau, jei Lietuvos balsas būtų vieningas, tačiau tokiu atveju visos šalies žemdirbiškos organizacijos turėtų tarpusavyje daugiau kalbėtis. Atrodo, kad kartais tiesiog pritrūksta to paprasto bendravimo. Bet juk mes visi iš esmės stengiamės kovoti dėl to paties tikslo – geresnių sąlygų ūkininkams. Tik pasiūlymus teikiame prisidengdami skirtingomis vėliavomis“, – mintimis dalijosi Z.Dargienė.
Nejaučia palaikymo
Kontraversiškai vertinamo LŪS poelgio nesuprato ir buvęs ilgametis Prienų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas, šiuo metu pirmininko pavaduotojo pareigas einantis Martynas Butkevičius. Anot jo, Copa prezidento rinkimuose balsą latviams perdavę lietuviai pasielgė nederamai ir viešai visiems pademonstravo, kad tarp mūsų šalies žemdirbių trūksta vienybės.
„Su mūsų Prienų ūkininkų sąjunga niekas šių veiksmų nederino. Gal pirmininkas R.Juknevičius tam neturėjo laiko? Apskritai, LŪS pirmininkas retai kada tariasi su savo nariais. Pastebėjau, kad jie labiau atstovauja didiesiems žemvaldžiams, o mažesnių ūkininkų balsas jiems mažai įdomus“, – apgailestavo M.Butkevičius.
Jo teigimu, Prienų rajone dominuoja būtent mažesni šeimos ūkiai, todėl jų sąjunga labai rimtai svarsto galimybę trauktis iš LŪS gretų. Anot jo, sprendimas bus priimtas žiemą vyksiančio ataskaitinio susirinkimo metu.
„Apie tai galvojame ne mes vieni. Bendraujame ir su kai kurių kitų rajonų atstovais. Visų pozicija – panaši. Nesijaučiame deramai atstovaujami, nors kasmet mokame nemažus narystės mokesčius. Aišku, pasitraukti iš LŪS gretų būtų lengviausia, tačiau reikia susirasti kitą organizaciją, prie kurios galėtume glaustis ir kuri galėtų atstovauti mūsų interesams. Žinome, kad tai neblogai daro Lietuvos šeimos ūkininkų sąjunga, tad tikrai svarstysime galimybę tapti jos nariais“, – kalbėjo M.Butkevičius.
Kad ir ką besakytų LŪS nariai, akivaizdu, kad jų organizacijos poelgis Copa prezidento rinkimuose atkreipė visos Europos dėmesį. Deja, ne iš gerosios pusės. Klausimų kelia ne tik pats balso perdavimas kitos šalies organizacijai, bet ir LŪS atstovavimas Copa-Cogeca posėdžiuose apskritai. Jei organizacija, iš valstybės biudžeto gaunanti dešimtis tūkstančių eurų, nesugeba tinkamai atstovauti savo šalies žemdirbiams, galbūt jai tų pinigų visai ir nereikia?
Ministras nepalaiko
Lietuvos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius teigė nenorintis ir negalintis vienareikšmiškai vertinti aprašytos situacijos. Anot jo, teisiškai LŪS vadovas R.Juknevičius nepadarė nieko blogo nei perdavęs savo atstovaujamos organizacijos balsą latviams, nei dėl šio sprendimo nepasitaręs su kitais LŪS nariais. Tiesa, jis pripažino, kad kaimynams, o ne tautiečiams balsą perdavę LŪS atstovai šiuo žingsniu parodė, jog šalies ūkininkų vienybė jiems nėra prioritetų sąrašo viršuje.
„Greičiausiai R.Juknevičius tam turėjo savų argumentų“, – svarstė ministras. K.Starkevičius taip pat svarstė, jog kasmet iš valstybės biudžeto daugiatūkstantines sumas tarptautiniam atstovavimui gaunanti LŪS tinkamai savo funkcijų nevykdo.
„Dabar jau ne pandemijos metai, kad būtų galima tarptautiniuose posėdžiuose dalyvauti tik nuotoliniu būdu. Gyvuose susitikimuose galima daugiau nuveikti, daugiau iškovoti sau palankių sprendimų. Greičiausiai manęs žemdirbiai nesuprastų, jei nevykčiau į Ministrų tarybos posėdžius, kuriuose sprendžiama žemės ūkio ateitis. Tik būdamas vietoje esi girdimas ir matomas. Kadaise ėjau Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos pirmininko pareigas. Mes vieni pirmųjų Lietuvoje buvome priimti į tarptautinę organizaciją. Įstojome į Europos žemės savininkų (ELO) asociaciją. Visuomet keliaudavau į užsienyje vykusius posėdžius, stengiausi tinkamai atstovauti savo šalies ūkininkams“, – pasakojo žemės ūkio ministras.
Jo nuomone, taip elgtis turėtų visos tarptautinius santykius mezgančios šalies organizacijos, įskaitant ir LŪS.
Laimonas Alekna