Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Už nebūtų dalykų prasimanymą gresia net ir labai didelės baudos

Nors liaudies išmintis byloja, kad melo kojos trumpos, noras išsisukti nuo atsakomybės už savo veiksmus, asmeninės naudos siekis ir troškimas pasityčioti iš kitų verčia kai kuriuos žmones meluoti. Mokslininkus domina, kodėl taip plinta netikros naujienos (angl. – „fake news“) ir kodėl žmonės meluoja. Atlikti psichologiniai tyrimai rodo, kad dažniausiai meluojama paauglystėje, tačiau bent kartą per dieną sumeluoja pusė visų 9–60 metų amžiaus žmonių.

Verta prisiminti

„Akistata“ norėtų dar kartą priminti visiems „lakios fantazijos“ žmonėms, kad tie, kurie neretai bando gelbėti savo (ar draugo) kailį meluodami arba, kurie kurdami nebūtus scenarijus, bando gauti naudos, dažniausiai akis į akį susiduria su Temide – jiems skiriamos gana solidžios baudos arba yra nuteisiami net laisvės atėmimo bausme. Melagiams tenka atlyginti už policijos įstaigos darbuotojų, vykusių į įvykį, darbo užmokesčio ir socialinio draudimo įmokų išlaidas, apmokėti transporto – kuro sąnaudas bei amortizaciją – išlaidas, atlyginti kitą turtinę ir neturtinę žalas.

2016 metų balandžio mėnesį įsigaliojusiame Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta, jog už BPC darbo trukdymą žinant, kad pagalba nereikalinga, gresia įspėjimas arba bauda nuo 90 iki 200 eurų. Už melagingą specialiųjų tarnybų iškvietimą gresia bauda nuo 200 iki 2000 eurų.

Be to, pagalbos tarnyboms nurodyta visais melagingų iškvietimų atvejais imtis veiksmų dėl patirtų nuostolių išieškojimo iš kaltininko. Nuostoliai paprastai skaičiuojami šimtais ar net tūkstančiais eurų.

Jei dėl melagingo pranešimo kilo žmonių sumaištis ar buvo sutrikdyta valstybinės reikšmės objekto veikla, gresia bauda, laisvės apribojimas arba laisvės atėmimas iki 2 metų. Jei buvo padaryta didelė turtinė žala – bauda arba laisvės atėmimas iki 3 metų.

Asmuo, pateikęs melagingą informaciją policijai, yra baudžiamas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 235 ir 236 straipsnius arba Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 187 (2) straipsnį.

Netikras žagintojas

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos smurtinių nusikaltimų tyrimo valdybos 2-ajame skyriuje pernai gruodžio 27 dieną buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl tą pačią dieną gauto pranešimo – pagal LR BK 149 str. 2 d., LR BK 150 str. 2 d. – išžaginimas ir seksualinis prievartavimas. Nukentėjusioji B. (18 m.) pareigūnams paaiškino, kad jai einant iš draugės namų J. Baltrušaičio gatvės link, naktį, apie 1 valandą, prie jos priėjo vaikinas ir, pagriebęs už gerklės, smaugdamas, įsitempė į automobilį, kuriame užpuolikas ir viduje buvęs dar vienas vaikinas merginą išžagino ir seksualiai išprievartavo.

Apklausus liudytojus, atlikus vaizdo stebėjimų kamerų įrašų analizę ir kitus ikiteisminio tyrimo veiksmus, buvo nustatyta, kad nukentėjusioji B. meluoja ‒ joks nusikaltimas prieš ją nebuvo įvykdytas ir visi pasakojimai apie lytinį nusikaltimą yra pramanyti.

Sausio 11 dieną Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokuroras priėmė sprendimą nutraukti minėtą ikiteisminį tyrimą.

Kadangi sostinės policija nustatė, kad pranešimas apie išžaginimą ir seksualinį prievartavimą buvo melagingas, o dėl merginos parodymų apie nebūtą nusikaltimą buvo sugaišta daug laiko – veltui dirbo daugybė žmonių, Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokuroras priėmė sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl melagingo pranešimo apie nebūtą nusikaltimą ir melagingų parodymų davimo (LR BK 235 str. 3 d. 236 str. 1 d.). Pagal šiuos BK straipsnius melagei gresia baudžiamoji atsakomybė: bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki penkerių metų.

Ketino „išdaužyti“

O štai Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos grupės vyriausioji specialistė Aušra Blaževičienė pranešė, kad vienas Akmenės gyventojas (38 m.), kuris supykęs dėl iškviestos policijos ir pareigūnus kaltinęs išgalvotais veiksmais, jau sulaukė bausmės.

Sausio 16-ąją paskirta bauda Akmenės rajono gyventojui priminė 2017-ųjų metų šventinį laikotarpį, kai gruodžio 27-osios naktį, dėl keliamo triukšmo teko bendrauti su policijos pareigūnais. Tąkart, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Akmenės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus pareigūnai, sureagavę į ketvirtą valandą nakties gautą pranešimą dėl asmenų keliamo triukšmo, vėliau sulaukė vyriškio skundo dėl netinkamų veiksmų, išspirtų ir apgadintų buto durų bei pasisavintos pakuotės alaus. Siekiant išsiaiškinti policijos pareigūnų veiksmų teisėtumą, Imuniteto skyriuje buvo tikrinama gauta informacija, atkuriant tos nakties įvykius.

Tikrinant gautą informaciją, buvo nustatyta, kad praėjusiųjų metų gruodžio 27-osios naktį, policijos pareigūnams gavus pranešimą apie keliamą triukšmą ir nuvykus į nurodytą vietą – Šaltiškių kaimą (Akmenės r.) – faktas, kad triukšmaujama, pasitvirtino. Pareigūnus bute pasitikęs akivaizdžiai neblaivus vyras nepateikė savo anketinių duomenų, elgėsi agresyviai, iškeikė policijos pareigūnus necenzūriniais žodžiais ir grasino juos „išdaužyti“. Nepaklusti teisėtiems policijos pareigūnų reikalavimams vyras ragino ir buto, kuriame svečiavosi, šeimininką (50 m.).

Abu asmenis pristačius į Akmenės rajono policijos komisariatą, buto šeimininkui nustatytas 3,64 promilės girtumas, o jo bičiulis ir toliau vengė patikrinimo alkotesteriu bei nereagavo į perspėjimus. Jo atžvilgiu pradėtos administracinio nusižengimo teisenos už statutinių valstybės tarnautojų garbės ir orumo pažeminimą bei teisėtų jų nurodymų bei reikalavimų nevykdymą. Namų, kuriame buvo keliamas triukšmas, savininkas atsakomybėn patrauktas ne tik už teisėtų pareigūnų nurodymų nevykdymą, bet ir už viešosios rimties trikdymą.

Po apsilankymo policijoje, pasipiktinęs jaunesnis vyras, paskambino bendruoju pagalbos centro telefonu 112 ir atsiliepusiai operatorei pranešė apie neva netinkamai vykdytus policijos pareigūnų veiksmus. Aiškinantis įvykio aplinkybes ir pakartotinai pabendravus su asmeniu, pastarasis gailėjosi dėl savo elgesio ir teigė, jog pyktį ir pareigūnų kaltinimą apgadintomis durimis bei pasisavintu alumi, galimai išprovokavo alkoholis. Už bendrojo pagalbos centro trukdymą žinant, kad pagalba nereikalinga, šiam vyrui, vadovaujantis LR ANK 493 str., sausio 16 dieną buvo pareikštas įspėjimas.

Bomba seime

Neseniai teismas paskelbė, kad mažeikiškis Arvydas S. (49 m.) Bendrajam pagalbos centrui (BPC) melagingai pranešęs apie bombą Seime privalės dirbti viešuosius darbus.

Pernai gruodžio 7 dieną apie 12.35 valalandą anksčiau neteistas bedarbis Arvydas S. paskambino į Bendrąjį pagalbos centrą. Neblaivus vyras teigė, kad parlamente padėjo bombą. Vėliau vyras dar kartą paskambino BPC ir atsiprašė už sutrukdymą.

Parlamentas dėl pranešimo nebuvo evakuotas, tačiau policija atliko vidinę ir išorinę apžiūrą, buvo apribotas patekimas į parlamentą – už durų lauke stovėjo ir Seimo nariai, ir ministrai.

Netrukus policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl melagingo pranešimo apie visuomenei gresiantį pavojų, Į mažeikiškio namus nuvykę policijos pareigūnai, rado jį ramiai miegantį. Įtariamajam buvo nustatytas 2,42 promilės girtumas.

Tyrimo metu Arvydas S. kaltę pripažino. Jis pasakojo, kad tos dienos rytą pas kaimyną namuose vartojo alkoholį. Vėliau grįžęs į namus iš savo telefono paskambino ir kažką pasakė apie bombą. Dėl savo poelgio besigailintis mažeikiškis pareigūnus tikino net nepamenantis tiksliai, ką sakė paskambinęs pagalbos telefonu. Vyras BPC atsiprašė dar tą pačią dieną, netrukus po pirmojo skambučio, pasisakė savo vardą ir pavardę, nurodė gimimo metus. Nors grasintojas ir atsiprašė, tačiau policijos pajėgos turėjo veltui gaišti laiką.

Kaltę pripažinusiam vyrui paskirta 20 valandų nemokamų darbų visuomenės labui. Kadangi mažeikiškis parą praleido sulaikytas, para sulaikymo prilyginta šešioms valandoms viešųjų darbų, todėl jam teks dirbti 14 valandų.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Rekomenduojami video