Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Svarbiausi Kalėdų puošybos elementai – natūralumas ir savitumas

Vis daugiau žvakių dega advento vainike, praskaidrindamos tamsoje tirpstančius besibaigiančių šių metų gruodžio vakarus. Parduotuvėse dairomės ne tik dovanėlių, skanėstų, bet ir įdomių kalėdinių girliandų, eglutės žaislų. O gal atvirkščiai – šiemet nusprendėte išsiversti savo gamintomis rankų darbo puošmenomis? Kaip namus papuošti Kalėdoms, kokios šiemetinės puošybos mados, mielai sutiko papasakoti jau 30 metų Telšiuose dirbanti floristikos meistrė Birutė Lekavičiūtė.

Birutė Lekavičiūtė

Kaip manote, ar namus ir eglutę reikėtų puošti gruodžio pradžioje, ar prieš pat Kalėdas, kaip darydavo mūsų senoliai?

Gruodžio tamsoje nei dangaus, nei žemės neatskirsi – vien tiršta juoduma. Tokiu metu ir kuklios advento žvakės mums tampa stipriausiu gyvos ugnies ir šviesos židiniu. O kai advento vainike jų dega vis daugiau, tamsa retėja, traukiasi, prilimpa prie žemės, ir dangaus skliautas jau nebepaslepia artėjančio kalėdinio nušvitimo. Ir ne taip svarbu, kada puošime eglutę, dabinsime namus. Advento laiku reikia dalytis, bendrauti, kurti bendruomenių ir šeimų laiką drauge, juk iš buvimo drauge radosi ir puošimosi tradicija bei poreikis. Gražinant savo aplinką mus užlieja jaukumas ir džiaugsmas – šviesi Kalėdų laukimo nuotaika. Tokios emocijos vedama stengiuosi ir aš daryti visus advento bei Kalėdų floristikos darbus jau kone 30 metų, su meile dekoruoju pačias įvairiausias erdves, esu subūrusi talentingų floristų komandą, kuri Žemaitijoje žinoma „Skintos“ vardu, o gruodžio 9 dieną mums sukako 25-eri.

Gal žinote, iš kur kilo advento vainiko ir eglutės puošimo žaisliukais tradicija?

Advento vainiko istorija kildinama iš vokiečių pastoriaus pastangų suburti benamius vaikus ir susodinti prie kiekvieną dieną gausėjančio degančiomis žvakėmis vežimo rato. Stikliniai žaisliukai atsirado, kai bankrutavusi nedidelio miestelio stiklo pūtikų bendruomenė, neturėdama užsakymų, nutarė papuošti eglę iš stiklo sukurtais žaislais... Ir, o stebukle, jie sukūrė naują, didžiulę verslo šaką. Eglutės istorija beveik panaši, pirmą kartą ji buvo papuošta toli nuo namų ir šeimų likusių kareivių. Ilga ir graži advento patirtis, ją visi kiekvienais metais drauge auginame. Kokiomis patirtimis ją papildysime šiemet, tiek to jaukumo ir turėsime.

zaislaiukai is kankoreziu

Kokia šiemetinė vyraujanti Kalėdų puošybos tendencija? Kas dabar madinga?

Išaugęs natūralumo ir kūrybiškumo, savitumo poreikis, – taip pavadinčiau prieškalėdinio subruzdimo puoštis ir ruoštis didžiosioms metų šventėms sumaištį. Visuomenė, kuri užgauliai jau kelis dešimtmečius vadinama vartotojiška, pagaliau 180 laipsnių kampu atsigręžė į savo papročius ir istoriją, prisiminė kelių šimtų metų patirtis ir, XXI amžiaus antrajam dešimtmečiui besibaigiant, labiausiai vertina natūralumą, tradiciją, paprastumą ir saiką. Tik, žinoma, visa tai yra permąstyta to šiandienos žmogaus, kuris atsirenka tai, kas jo skoniui ir gyvensenai artimiausia.

Prieš šias Kalėdas kone visi dekoro industrijos lyderiai siunčia žinią, kad neturėtume vargti dėl atsakymų į klausimus: „kas madinga?“, „kokios spalvos ant bangos?“, koks Kalėdų medis turėtų būti – gyvas ar dirbtinis?“ ir pan. Svarbiau yra iš visos tendencijų ir madingumo pasiūlos kurti savitumą, originalumą, savąjį stilių.

Priminkite pagrindines namų puošybos taisykles.

Visų pirma pasirinkite, koks spygliuotis bus Kalėdų karalius. Daugeliui vienareikšmiškai – eglė. Jų yra visokiausių: paprastoji, dygioji, sidabrinė ar įvairios kėnio rūšys.

Būtų labai gerai, kad tas pats spygliuotis būtų naudojamas visose dekoro formose: vainikui ar puokštei ant šventinio stalo , vainikui ant durų, girliandos židiniui, laiptams ar terasos turėklams, balkonui, puokštėms su gyvais augalais interjere, lauko vazonams žiemą papuošti ir, žinoma, Kalėdų medžiui. Tuomet sukursime itin jaukų stilingumą ir vienovę. Labai mėgstame įvairius kankorėžius, jie suteikia taip reikiamų žemės, medžio spalvų ir žavi natūralumu. Vėl ta pati taisyklė – puošdami namus, nemaišykime įvairių rūšių kankorėžių, pasirinkime vieną rūšį, gražiai paruoškime šią gamtinę medžiagą, išdžiovinkime, tik nedažykime ir neblizginkime, parodykime jos natūralumą. Tarkime, jūs pasirinkote mažais kankorėžiukais aplipusias labai dekoratyvias maumedžio šakas, tai jomis ir papildykite visas spygliuočių kompozicijas arba vien maumedžio šakomis dekoruokite namus, sukurdami minimalistinį, skandinavišką stilių. Arba jeigu eglutę puošiate iš šiaudų pagamintais žaisliukais, tegul šiaudų dirbiniais bus papuoštos ir žvakidės, floristinė šventinio stalo kompozicija.

Kalėdų papuošimuose galima naudoti daug tekstilės: kaspinų, minkštų audinių, dovanų kojinių. Stalą papuoškite šventine staltiese, servetėlėmis, galite padabinti netgi kėdžių atlošus, bet bus gražu, jei visame interjere naudosite vienodai margintus ar vienos spalvos audinius.

IMG_0237

Per didžiąsias žiemos šventes namus langus puošiame elektrinėmis girliandomis. Kokias geriausiai rinktis?

Kone svarbiausius akcentus per Kalėdas skiriame šviesai: žvakėms ir girliandoms. Jų yra nepaprastai daug ir puikios kokybės, stenkitės pasirinkti šiltas, jaukias elektrinių girliandų spalvas, nekurkite mirksinčių kaip lošimų automatai papuošimų. Vėlgi siekite vienodumo visiems savo namams ar kitoms erdvėms. Nervingi mirksėjimai prie jūsų namučių – blogo skonio ženklas. Jaukūs, ramūs medžių, balkonų kontūrų, langų ar lauko durų iliuminavimai kuria paslaptingą, pasakišką įvaizdį, skleidžia vaizduotės sparnus. Tik Kalėdų eglutei galite leisti ryškiau žibėti, pasidabinti ir lazerių efektais.

Kaipgi patartumėte šiemet puošti šventės karalienę – Kalėdų eglutę?

Kasmet norisi vis labiau papildyti eglutės žaisliukų kolekciją – taip kuriama savotiška mūsų namų Kalėdų istorija. Graži istorija, juk daugelis esame paveldėję žaisliukų iš senelių, ir jie mums ypač brangūs. Mes taip pat norime savo vaikams, anūkams palikti savo laikmečio žaisliukų, juk kada nors ir jie bus istorija. Tokiam palikimui tikrai netinka žaislai iš plastiko, kuriuos taip dosniai skelbdami akcijas siūlo prekybos centrai, reikėtų rinktis stiklo, geresnės kokybės ir derinti prie jau turimos kolekcijos. Namams papuošti visuomet tiks ramesnių žemės spalvų žaisliukai, taip pat aukso, platinos, sidabro, baltų ar žalsvų atspalvių puošmenos. Į kalėdinių žaisliukų kolekcijas šiemet dizaineriai įtraukė daug įvairių gyvūnų, išradingiausieji pasitelkė net vandenynų gyventojus. Tad nuo šiemet ant eglučių jau supsis ir medūzos, kalmarai, krabai ir vėžliai. Iš stiklo pagaminti tokie rankų darbo puošnūs gražuoliai yra šių metų „razina“.

karpiniai puosia langus

Gražu namus puošti ir gyvomis gėlėmis, ypač tam tinka puansetija. Kokios dar gėlės tinka Kalėdoms?

Dar vienas mūsų laikų bruožas – gyvi svogūniniai ir lauko augalai vidaus interjerui. Heleborai (žiemos rožės) ir meileniai, taip pat ardisijos sėkmingai nukonkuruoja puošniąsias karpažoles ir puansetijas. Net hiacintai ir narcizai jau braunasi į kalėdinį metą.

Svarbiausia – kurkite puošmenas su meile ir saiku, ieškokite paprastų, bet švarių, neperkrautų sprendimų. Papročių istorijos persmelkta klasika visuomet turi vertę.

Kai baigiantis gruodžiui, degs visos advento vainiko žvakės, bus sutvarkyti namai, išpuoštas kiemas, gatvė, miestas, parašyti sveikinimai, kvepės Kalėdų eglė, bus atlikti visi darbai, pagaminti patiekalai ir skanėstai, beliks supakuoti jau nupirktas dovanas. Į meilę ir jaukumą įvyniokite dovanas, perriškite jas galvojimo ir rūpinimosi artimaisiais kaspinu ir būtinai palinkėkite pačiais populiariausiais pasaulyje žodžiais: „Jaukių šventų Kalėdų“.

 

 

Rekomenduojami video