Rugpjūčio 20 d. į vieno sėkmingiausių kooperatyvų Lietuvoje – žemės ūkio kooperatinės bendrovės (ŽŪKB) „Pieno gėlė“ – 20-mečiui pažymėti skirtą šventinį renginį susirinko per 500 žmonių: ūkininkai, kooperatyvo nariai, socialiniai partneriai, Plungės ir Šilalės rajonų vadovai bei atstovai, Seimo nariai, verslo partneriai.
Pradėjo nuo dviejų supirkimo punktų
„Kooperacija yra didžiulė jėga, tik susivienijus galima išsiderėti geresnę kainą. Prieš du dešimtmečius įregistruotos žemės ūkio kooperatinės bendrovės „Pieno gėlė“ istorija prasidėjo nuo dviejų supirkimo punktų Virkšuose ir Žlibinuose. Šiandien kooperatyve veikia 17 pieno punktų (surinkimo punktai atidaryti Plungės, Rietavo, Skuodo ir Šilalės rajonuose), kooperatyvas superka pieną iš 103 stambesnių ūkininkų, kurie turi savo šaldytuvus. Kooperatyvo narių skaičius per 20 metų išaugo iki 452, dabar jis vienija smulkius ir stambesnius pieno ūkius, kurie patys tvarkosi, priima sprendimus, nustato kainas. Kooperatyvas taip pat padeda nariams apsirūpinti žolių sėklomis, kombinuotaisiais pašarais, druskos laižalais, šienainių pakavimo plėvele, melasa – viskuo, ko gali prireikti pieno ūkiui. Kooperatyvo tikslas – kuo brangiau parduoti pieną, kad ūkininkams būtų kuo didesnė finansinė nauda. Kuriant kooperatyvą reikia galvoti ir apie jo plėtrą, o tam reikalinga brangi įranga – talpūs šaldytuvai, pieno supirkimo punktai ir kt. Nuosekliai dirbome ir šiandien galime džiaugtis neblogais rezultatais. Visada tikėjome kooperacija ir niekada neišdavėme šios idėjos“, – trumpai apžvelgė istoriją ir veiklą žemės ūkio kooperatinės bendrovės „Pieno gėlė“ valdybos pirmininkas Jonas Kuzminskas.
Puikus kooperacijos pavyzdys
Žemės ūkio rūmų bendruomenės vardu ŽŪKB „Pieno gėlė“ sveikinęs direktorius Sigitas Dimaitis pažymėjo, kad šis kooperatyvas – tai puikus kooperacijos pavyzdys Lietuvoje, o jam vadovaujantis valdybos pirmininkas J.Kuzminskas yra ne tik aktyvus ŽŪR Tarybos narys, bet ir Kooperacijos komiteto pirmininkas, LŽŪKA „Kooperacijos kelias“ vadovas, o jo patarimai yra vertinami valdžios institucijose, patirtis perduodama šviečiamuosiuose renginiuose ūkininkams.
ŽŪKB „Pieno gėlė“ yra pasinaudojusi parama pagal Lietuvos kaimo plėtros programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“ ir už gautą 140 tūkst. Eur paramą įsigijusi du pienovežius ir priekabą. Už anksčiau gautą paramą (pagal 2007–2013 metų KPP priemones) kooperatyvas įsigijo pašarų ruošimo technikos, kuri ir šiandien tarnauja padedant smulkesniems ūkininkams pasiruošti pašarą galvijams.
J.Kuzminskas: „Kuriant kooperatyvą reikia galvoti ir apie jo plėtrą, o tam reikalinga brangi įranga – talpūs šaldytuvai, pieno supirkimo punktai ir kt. Nuosekliai dirbome ir šiandien galime džiaugtis neblogais rezultatais. Visada tikėjome kooperacija ir niekada neišdavėme šios idėjos.“
„Dėl Europos Sąjungos paramos galėjome modernizuoti kooperatyvo „Pieno gėlė“ transporto bazę, o kaip žinia, transportavimo įranga pienininkystės veikloje – gyvybiškai svarbi. Tokiu būdu ženkliai sumažėjo pieno transportavimo sąnaudos, pagreitėjo pieno pristatymo laikas ir šiuos teigiamus finansinius bei administracinius pokyčius pajuto visi be išimties kooperatyvo „Pieno gėlė“ nariai“, – džiaugėsi kooperatyvo vadovas. Žemės ūkio kooperatinės bendrovės „Pieno gėlė“ valdybos pirmininkas J.Kuzminskas vienareikšmiškai pasisako už ūkininkų ir kitų žemės ūkio subjektų vienijimąsi į kooperatyvus, o Europos Sąjungos skirtą paramą kooperatyvams laiko svarbiu žingsniu į sėkmingesnį rytojų.
Sukūrė pieno gamintojų grupę
Svarbu paminėti ir tai, kad 2019 m. pradžioje sukurta pirmoji pieno gamintojų grupė, kurią sudaro 8 fiziniai asmenys ir žemės ūkio kooperatinės bendrovės – „Pieno gėlė“ bei „Pamario pienas“. Grupės įsisteigimui patvirtinta parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonę „Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas“. Už gautą paramą bus įsigyta moderni technika – pienovežiai, cisternos, pieno sudėties analizatorius. Verslo planas bus įgyvendinamas 5 metus, iki projekto įgyvendinimo pabaigos bus sukurtos 4 naujos darbo vietos. Bendra projekto vertė (su PVM) siekia daugiau kaip 700 tūkst. Eur. Siekdama didinti savo dalyvių – pirminės produkcijos (pieno) gamintojų – konkurencingumą, gamintojų grupė vykdys jų produkcijos supirkimą bei realizaciją, taip bus siekiama padidinti derybinę galią bei užtikrinti didesnes pieno pardavimo pajamas.
ŽŪKB „Pieno gėlė“ valdybos pirmininkas J.Kuzminskas pažymėjo, kad susijungimas į gamintojų grupę naudingas kooperatyvams ir jų nariams. „Ilgai kalbėjome, kad reikėtų susitelkti ir pieną pardavinėti drauge, siekiant gauti geriausią kainą. Gamintojų grupėje visi nariai dalyvauja lygiomis teisėmis, drauge renkamės ir diskutuojame, kur parduosime savo gamintojų pieną. Jau pastebėjome, jog sutelkę didesnius pieno kiekius, galime gauti geresnes kainas. Įkurta grupė yra atvira, todėl prie jos mielai kviečiame prisijungti tiek kooperatyvus, tiek fizinius asmenis“, – sako J.Kuzminskas.