Savadarbį sprogmenį pasigaminęs ir juo Mažeikiuose esančią autobusų stotelę susprogdinęs mažeikiškis Kęstutis Liepušys (36 m.) Šiaulių apygardos teismo buvo nuteistas 4 metų ir 5 mėnesių laisvės atėmimo bausme.
Paspruko iš areštinės
Šis vyras teisėsaugininkams gerai pažįstamas. Daugiau nei prieš dešimtmetį jis yra pasprukęs iš Mažeikių rajono policijos komisariato areštinės. Tuo metu tai buvo moderniausia Lietuvoje ir Europos Sąjungos standartus atitinkanti areštinė. Tačiau suimtųjų pabėgimas parodė, kad, įrengiant areštinę neišvengta klaidų saugumo klausimais. Pabėgimo į laisvę kelią įamžino fotokamera, nes policijos kiemas jau tuomet buvo nuolat filmuojamas.
Atsidarę langą ir nupjovę grotų strypus K. Liepušys ir jo bendražygis Laimonas P. iš 3 metrų aukščio nušoko į policijos kiemą. Perlipę garažus, areštuotieji sugebėjo pabėgti. Mažeikių areštinėje jie praleido 10 parų. Sėbrų intensyviai ieškota su tarnybiniais šunimis, stabdytos mašinos, tikrintos bagažinės. Po trijų dienų kriminalistai bėglius užklupo Mažeikių rajono Laižuvos kaimo sodyboje, priklausančioje vieno iš jų tolimam giminaičiui. Laižuvos kaimo gyvenamoje sodyboje prieglobstį radę vyrai turėjo pinigų, kurių parūpino artimieji ir draugai. Sulaikytieji nuo pareigūnų neslėpė, kad, neturėdami jokių dokumentų, artimiausiu laiku ruošėsi sprukti į netoliese esančią Latviją.
Sulaikytas Vokietijoje
Tuomet jau kelis kartus už vagystes teistas K. Liepušis į Latviją taip ir nepaspruko. O štai susprogdinęs stotelę jis spėjo dingti iš Lietuvos. Tačiau ne į Latviją, o į Vokietiją. Ten šiemet ir buvo sulaikytas ir pagal Europos arešto orderį perduotas Lietuvai.
Sprogimas Birutės gatvėje, viešojo transporto sustojimo stotelėje, esančioje prie Mažeikių ligoninės nuaidėjo 2013-ųjų spalio 30-ąją, prieš pat vidurnaktį. Nors žmonės ir nenukentėjo, išdužo tik stotelės stiklai ir buvo apgadintos kitos konstrukcijos, tačiau sprogimo tyrimo policija ėmėsi visomis priemonėmis. Į įvykio vietą buvo iškviesti Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ išminuotojai.
Mažeikių ligoninė ir stotelė yra netoli Mažeikių senamiesčio parko dalies su kapinėmis, tad buvo manoma, kad sprogimas gali būti susijęs su tuo metu vis populiarėjančiu Helovinu arba Vaiduoklių švente, ypač populiaria JAV.
Vėliau tyrimo metu buvo nustatyta, kad įvykdyto sprogimo galingumas galėjo prilygti apie 20 g trotilo ekvivalento. Ekspertai nustatė, kad sprogimą sukėlė savadarbis sprogmuo. Po kruopščių veiksmų nusikalstamos veikos padarymo vietoje, buvo užčiuoptas siūlo galas – ištirti įvairūs objektai, ant kurių rasti biologiniai žmogaus pėdsakai. Ištyrus vieną netoli sprogimo vietos rastą nuorūką, ant likusių seilių DNR sutapo su policijos kartotekoje jau esančio K. Liepušio DNR. Taip buvo nustatytas galimas įtariamasis, kurio namuose atlikus kratas, įtarimai dar labiau sustiprėjo.
Pats vyras neigė sprogdinęs stotelę, tačiau ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys bylojo priešingai. Deja, sulaikyti K. Liepušio nespėta.
Pailgėjo bausmė
Daugiau nei po trejų metų, šiemet kovo 30-ąją, K. Liepušį atsivežus iš Vokietijos, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai vėl ėmėsi stotelės sprogdinimo tyrimo. Atsirado ir liudytojas, kuris matė kaip K. Liepušis, padėjęs stotelėje sprogmenį, pasislėpė už medžio ir laukė, kol driokstelėjo sprogimas. Nors vyras ir toliau tvirtino jokio sprogmens negaminęs ir jo nesprogdinęs, tačiau jis taip ir nesugebėjo įtikinamai paaiškinti, kaip jo bute atsidūrė reikiamos elektriniam sprogdikliui gaminti detalės.
Šiaulių apygardos teismo teisėjas Alfredas Vilbikas K. Liepušiui skyrė 4 metus ir 5 mėnesius nelaisvės. Prie šios bausmės pridėjus dalį anksčiau už kitus nusikaltimus neatliktos bausmės šiam mažeikiškiui už grotų teks praleisti 6 metus ir 9 mėnesius. Teismas taip pat patenkino Mažeikių rajono savivaldybės administracijos ieškinį dėl sunaikintos autobusų stotelės – iš K. Liepušio priteisti 364 eurai turtinei žalai atlyginti.
Susprogdino tualetą
Ekspertai nustatė, kad autobusų stotelę suniokojęs sprogmuo buvo pagamintas iš parako ir buityje naudojamų cheminių medžiagų. Tokį sprogmenį pasigaminti nėra sunku ir jie dažnai naudojami chuliganiškiems išpuoliams.
Taip prieš kurį laiką atsitiko ir Rokiškyje. Kai naktį į Rokiškio geležinkelio stotį įriedėjo šilumvežis, stoties pastate budintys darbuotojai išgirdo galingą sprogimo trenksmą. Pamanę, kad sprogo šilumvežis, geležinkelininkai iš stoties išpuolė laukan ir pamatė sutrikusį sveikutėlio šilumvežio mašinistą – nudundėjus griausmui, savo ruožtu šis pamanė, kad sprogo stotis.
Apsidairę žmonės pastebėjo, kad sprogo Rokiškio geležinkelio stoties... lauko tualetas. Smūgio banga buvo tokia galinga, kad nuo metalo vyrių nuplėšė gražiai suremontuotos lauko „tupyklos“ geležines duris – jos perlinkusios liko gulėti už 10 metrų. Pamatę pajuodusias ir išmatomis aptaškytas tualeto sienas, įvykio liudytojai iškvietė policiją.
Ieškodami sprogdintojų, policininkai apklausė aplinkinių namų gyventojus. Šie pasakojo girdėję trenksmą, bet nieko įtartino nepastebėję.
Atvykę Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalistinių tyrimų biuro specialistai nustatė, jog tualete susprogdintas savadarbis užtaisas. Nusikaltimui parinkta vieta bei braižas bylojo, kad bombą padėjo jaunieji vietos chuliganėliai, norėję nevykusiai pajuokauti arba išbandyti sprogmenis, o tikriausiai – ir vieną, ir kitą.
Apylinkės inspektorius, kiti nusikaltimą tiriantys pareigūnai iš geležinkeliečių bei kaimyninių namų gyventojų sužinojo, kad pastaruoju metu stoties teritorijoje buvo pamėgę trainiotis keli jaunuoliai. Kol jie elgėsi ramiai, niekas pretenzijų jiems neturėjo, o po teroristinio išpuolio vaikinų imta intensyviai ieškoti.
Policininkai nesunkiai ir labai greitai nustatė ir sulaikė du įtariamuosius – septyniolikmečius, jų namuose buvo atliktos kratos. Nuojauta pareigūnų neapgavo – vieno paauglio namuose rasta sprogmenims gaminti tinkamų cheminių medžiagų.
Suvokęs, kad išsisukinėti beprasmiška, vienas įkliuvėlių, šių chemikalų savininkas, prisipažino, kad informaciją apie sprogmenų gamybą jis radęs internete. Po to su vienmečiu draugu eksperimentavo, gamino sprogstamąją medžiagą. Antrasis sulaikytasis pridūrė, jog išbandyti namie pasigamintą bombą jiedu nusprendę geležinkelio stoties tualete, nes abiem vaikinams atrodė labai juokinga, kad bus ištaškytos išmatos.
Liko neįgalus
Tai toli gražu ne pirmas nuotykis, kai mūsų šalies jaunuoliai susidomi internete radę platinamus sprogmenų receptus. Prieš kelerius metus du moksleiviai irgi pagal informaciją internete pasigamino sprogmenį, o šis abu sunkiai sužalojo.
Septyniolikmečiai Giedrius B. ir Paulius A. mokėsi toje pačioje klasėje, draugavo ir po pamokų. Kai Pauliui tėvai nupirko kompiuterį, bičiuliai pamėgo leisti laiką kapstydamiesi po internetą. Viename iš tinklalapių vaikinai aptiko receptą, kaip iš prieinamų medžiagų pasigaminti sprogmenį – galingą petardą. Vaikinus suintrigavo, kad tam tereikia kaime lengvai gaunamų trąšų ir oksidatoriaus.
Tėvai smalsuolių eksperimentams tikrai nebūtų pritarę, todėl Giedrius su Pauliumi bombą gamino pasislėpę malkinėje. Po pamokų tradiciškai truputį pasėdėję prie kompiuterio, moksleiviai Pauliaus motinai pamelavo einą parnešti malkų ir nuskuodė į malkinę.
Netrukus Pauliaus motina, būdama namie, kažkur netoliese lauke išgirdo nugriaudint duslų sprogimą... Po keliolikos sekundžių į kambarį įpuolė kruvinas Paulius ir pasakė, jog atsitikusi nelaimė – juos netyčia sužalojęs sprogmuo.
Vaikinas iš karto nedrįso sakyti, jog tai savadarbė bomba, tad pamelavo, kad tai būta šventinės petardos. Sprogmuo, laimei, buvo ne skeveldrinis, bet vis vien smulkios atplaišos Pauliui sukapojo pilvą, rankas, veidą.
Na o Giedriui nuotykis baigėsi žymiai liūdniau – savadarbė bomba sprogo jam laikant ją dešinėje rankoje, todėl buvo smarkiai sužaloti dešinės plaštakos pirštai, nykštys – visai nutrauktas, o veidas, krūtinė ir kojos liko nemenkai apdraskyti. Į malkinę nuskubėjusi moteris Giedrių rado smarkiai kraujuojantį ir ištiktą šoko.
Medikai moksleivius pervežė į Šiaulių ligoninę, joje Giedrius buvo skubiai operuotas. Deja, chirurgai negalėjo išgelbėti Giedriaus rankos – kruvinu mėsgaliu virtusią plaštaką teko amputuoti.
Apklausiami policininkų abu nelaimėliai prisipažino, kad savadarbė bomba netikėtai sprogo padegant jos dagtį.
Stasys ŠAULYS