Beveik 30 nužudymų. Tiek jų Lietuvoje įvykdyta per tris pirmuosius šių metų mėnesius. Dauguma – pačioje artimiausioje aplinkoje: šeimoje, bičiulių ir gerų pažįstamųjų rate. Ir, žinoma, neapsiėjus be alkoholio. Apmaudu, bet tai jau seniai tapę kone gyvenimo norma. O išsiskyrė šis metų tarpsnis nebent tik tuo, kad per jį buvo nužudyti net 3 naujagimiai (visi – kovą).
Nušautas kaunietis
Per pirmąjį metų ketvirtį šalyje įvykdyti nužudymai apvainikuoti tragedija netoli Kauno. Kovo 30-osios popietę Šatijų kaime (Lapių sen.), miškelyje, prie molio karjero, praeiviai aptiko vyro kūną. Policijos pareigūnai netrukus nustatė, kad tai kaunietis Igoris Laškevičius (31 m.), sietas su Agurkinių nusikalstama gauja. Anksčiau teistas vyras buvo nušautas. Pataikyta į kaklą. Be to, nelaimėliui sulaužyta ir ranka, joje likusi kirstinė žaizda. Tad spėjama, kad prieš mirtį kaunietis kankintas.
Nužudytojo žmona pareigūnams teigė, kad jos vyras prieš parą dar buvo gyvas – tragedijos išvakarėse, su šeima visiems atšventus Velykas, išvyko su draugu padėti jam parvežti mašiną. Bent taip vyras sakęs žmonai. Išvykdamas jis žadėjęs namo grįžti vakare, tačiau negrįžo. O po paros paaiškėjo, kad pražuvėlis jau negyvas.
Anot nužudytojo žmonos, priešų vyras neturėjo, jokių grasinimų jam nebuvę.
Pastaruoju metu I. Laškevičius oficialiai buvo bedarbis. Pagal profesiją jis buvo statybininkas, svarstė galimybę išvykti dirbti į užsienį arba įsidarbinti vairuotoju Lietuvoje.
I. Laškevičiaus žmona darbą turi, užima gana atsakingas pareigas. Šeimos gyvenamoji vieta – daugiabučiame name. Ši detalė, anot pačios našlės, rodo, kad jos vyras nebuvo mafiozas, kaip esą gali susidaryti įspūdis teisėsaugininkams oficialiai paskelbus, jog jis buvo artimas Agurkinių vadeiva tituluojamo Sauliaus Velečkos ar Henriko Daktaro bičiulio Jono Romeikos, pravarde Romėnas, draugas. Nužudytojo žmonos teigimu, su minėtais vyrais ir jų šeimomis bendrauta tik kaip su gerais šeimos draugais.
Ne gaujų karo auka?
I. Laškevičiaus nužudymą pradėję tirti Kauno policininkai jau kitą dieną džiaugėsi sulaikę 2 įtariamuosius, tačiau teigė, kad vėliau tokių dar gali būti ir daugiau. Gal net ir iš artimos nužudytojo aplinkos.
Taigi šiuo metu už grotų jau gyvena nužudymu įtariami Mindaugas Mažeika (40 m.), pravarde Asilas, teismo nutartimi suimtas 2 mėnesiams, ir Dainius Paldavičius (34 m.), suimtas mėnesiui.
Abu suimtieji – ne po kartą teisti kauniečiai, bedarbiai. M. Mažeika priskiriamas Kauno miesto Vilijampolės nusikalstamo susivienijimo atšakai, vadinamai Kryžkelėmis. Iškart po sulaikymo jis parodymus duoti atsisakė. O su pareigūnais bendravęs D. Paldavičius jam pateiktus kaltinimus neigė.
Ikiteisminį tyrimą atlieka Kauno policijos Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrius, o tyrimą organizuoja ir kontroliuoja Kauno apygardos prokuratūra. Tyrėjų teigimu, Asilas iki šiol teistas net 8 kartus, o D. Paldavičius – tris. Iš teismuose jau nagrinėtų kriminalinių istorijų matyti, kad ne vieną nusikaltimą įvykdęs Asilas – gana žiaurus, netgi sadistiškas.
Anksčiau irgi teistas I. Laškevičius buvo įtakingas šešėliniame pasaulyje, nors ir nepriklausė Agurkinių vadinamajai viršūnėlei.
Po I. Laškevčiaus nužudymo pareigūnai teigė, kad šis nusikaltimas, manoma, nėra nusikalstamų gaujų karo išdava. „Pagal mūsų turimus duomenis, buvo per ilgai švenčiamos Velykos, per ilgai vartotas alkoholis ir psichotropinės medžiagos. Tai ir lėmė“, – teigė Kauno apskrities policijos vadovas Darius Žukauskas.
Įtariama, kad I. Laškevičius nužudytas ne toje vietoje, kurioje aptiktas kūnas. Į miškelį kūnas jau tik atvežtas ir paliktas nuošalioje vietoje. Gyvenamieji namai nuo čia – už puskilometrio. Vadinasi, tikėtasi kuo ilgiau nuslėpti nusikaltimą.
Nužudytojo našlė nelinkusi tikėti, kad jos vyras tapęs buitinio konflikto auka. O visus taškus turėtų sudėlioti nusikaltimą tiriantys pareigūnai, neapsistoję ties vienintele jau minėta versija.
I. Laškevičius yra jau antras Kauno nusikalstamo pasaulio atstovas, nušautas per pastaruosius 5 mėnesius. Pernai lapkritį Kaune, prie savo namų, buvo nušautas S. Velečkos-Agurko apsaugininkas Deimantas Bugavičius (26 m.). Šis nusikaltimas iki šiol neatskleistas.
Nužudymų – mažiau
Iš viso kovą Lietuvoje buvo įvykdyti mažiausiai 7 nužudymai. Tiek jų buvo užfiksuota šalies policijos įvykių suvestinėse, kai nusikaltimas buvo aiškus iškart. Tačiau skaičius neretai keičiasi (didėja), kai vėliau paaiškėja, kad ir kai kurių kitų asmenų mirtys buvo smurtinės arba po kurio laiko miršta nusikaltėlių sunkiai sužaloti nelaimėliai.
O jeigu juodojoje statistikoje vis dėlto liktų 7 nužudymai kovą, tai būtų galima teigti, kad padėtis dėl nužudymų šį mėnesį Lietuvoje pastebimai gerėjo. Mat, kaip „Akistata“ jau ne kartą yra skelbusi, mėnesio vidurkis, imant kelerių pastarųjų metų faktus, yra 15–16 žmogžudysčių kas mėnesį, arba po žmogžudystę kas antrą parą. Pernai nužudymų šalyje per visus metus buvo užfiksuota 189, užpernai – 175.
Jau minėta, kad šių metų kovas Lietuvoje nušiurpino net trimis naujagimių nužudymais: įtariama, kad 3 gimdyvės (Pakruojo r., Kėdainiuose ir Jonavoje) savo rankomis pražudė berniuką ir dvi mergytes. Iki šiol toks naujagimių nužudymų skaičius šalyje kasmet susikaupdavo maždaug per pusmetį.
Taip pat kovą įvykdytų žmogžudysčių statistikoje – dar 2 nužudyti vyrai (Vilniuje ir Biržuose) ir viena moteris (Mažeikiuose). Visus šiuos nusikaltimus pareigūnai vadina buitiniais. Nužudytųjų amžius – 42–57 metai. O įtariami šiais nužudymais yra 3 vyrai (27–55 m.).
Po barnio pasikorė
Primintina, kad ir sausį Lietuvos policijoje buvo užfiksuotos 7 žmogžudystės. O vasarį – dvigubai daugiau (14). Apie kai kurias „Akistata“ jau rašė. Dažniausiai ir žudikais, ir žudikų aukomis tampa vyrai. Jeigu tokiuose nusikaltimuose figūruoja moterys, tai dažniausiai tai būna šeimos, artimųjų aplinkoje. Ne išimtis buvo ir tokie nužudymai pirmąjį šių metų ketvirtį. Štai kovą šeimose laidotuvėmis baigėsi namiškių konfliktai Kaune, Kretingoje, Telšiuose.
Vienos buvusios šeimos incidentas Tauragės krašte baigėsi kiek kitaip, nei dažniau įprasta per šeimos narių konfliktus. Pagėgiuose moters (46 m.) ramybę nakties metu drumstė jos buvęs sugyventinis (42 m.). Vyras peiliu sužalojo moteriai ranką – taip siekė priversti ją grąžinti esą jam priklausančią turto dalį. Kai moters ranka pasruvo krauju, vyras, matyt, išsigando sužalojęs buvusią sugyventinę kur kas labiau, tad nebelaukė iškilusios grėsmės būti suimtas – jis tuoj pat pasikorė ūkiniame pastate.
Didžioji dauguma tokių ir panašių konfliktų tragiškai galėjo nesibaigti, jeigu ne barnių dalyvių išgertas alkoholis.
Nužudymas Norvegijoje
Alkoholis, beje, pražudė ir biržietį T. M. (29 m.), trejus paskutiniuosius savo gyvenimo metus su žmona ir vaiku praleidusį Norvegijoje ir dirbusį statybininku. Ši tragedija įvyko dar 2011-ųjų vasario 20-osios vakarą, tačiau dabar prisiminta dėl to, kad tik dabar jau pabaigtas ikiteisminis tyrimas ir byla perduota Panevėžio apygardos teismui.
Įtariamieji šioje byloje – biržiečiai Simas Indrikonis (30 m.) ir Donatas Majauskas (28 m.). Jiedu dirbti į Norvegiją tuokart buvo atvykę vos prieš savaitę. Abu tą vakarą su kraštiečiu T. M. susitiko Revetal gyvenvietėje, bendrų pažįstamųjų vakarėlyje, kur buvo švenčiamas gimtadienis. Bylos duomenimis, atvykę abu lietuviai iš puotos buvo išprašyti, kai švęsdami pasityčiojo iš vieno svečio – patraukė kėdę, kai šis buvo atsistojęs ir vėl ketino sėstis. Sėsdamas vyras krito ant grindų. Vakarėlio dalyviai tokį neva pokštą įvertino neigiamai.
Išvyti abu lietuviai sumanė keršto planą – pavogė vieno iš svečių automobilį. Vėliau abu sugrįžo į šventės vietą. Kieme išvydę rūkantį kraštietį T. M., jį žiauriai sumušė ir suspardė. Viskas vyko triukšmingai, tad į lauką tuoj pat atbėgo daugiau puotos dalyvių. Jie matė, kas nubėgo nuo sumuštojo. O šiam tuokart prireikė rimtos medikų pagalbos. Tikėtasi, kad sužalotasis bus pagydytas, tačiau po paros jaunas vyras mirė.
Tuomet vietos policija sulaikė S. Indrikonį, o D. Majauskas jau buvo spėjęs dingti iš šios šalies – parvyko į gimtinę.
Ikiteisminis tyrimas dėl T. M. nužudymo buvo pradėtas Norvegijoje, o po 3 metų norvegų teisėsaugininkai paprašė kolegų lietuvių pagalbos, nes ir kaltinamieji, ir jų auka – lietuviai. Taip byla buvo perduota į Lietuvą. Kartu su byla į gimtinę buvo priverstas parkeliauti ir S. Indrikonis.
Tyrimą dabar jau užbaigė Panevėžio policija, vadovaujama Panevėžio prokuratūros.
Tyrėjų teigimu, abu teismo laukiantys kaltinamieji, beje, anksčiau jau teisti, savo kaltę kol kas neigia.
Irena ZUBRICKIENĖ