Žinomas šonaslydžio atstovas Gediminas Ivanauskas-Ivanulė su bendraminčiais ir toliau tiesia pagalbos ranką nuo rusų besiginantiems ukrainiečiams. Karo pradžioje gimusi idėja Ukrainos kariams ir medikams pagelbėti automobiliais ilgainiui virto specialių transporto priemonių konstravimu. Mūsų šalyje gimsta ne tik kovotojams reikalingi šarvuoti visureigiai, bet ruošiami ir kelių tipų medikų automobiliai.
Vienas tokių greitosios medicinos pagalbos automobilių artimiausiu metu jau pasieks Ukrainą. Tai specialiai medikų misijoms ir sužeistųjų gabenimui iš fronto į šiek tiek saugesnes vietas skirtas automobilis.
G.Ivanauskas sako, kad „Mitsubishi L300“ modelis tam tiko idealiai. Jis yra lengvas, gana greitas ir turi visų varomųjų ratų pavarą. Tai trys savybės, kurių reikia medikų darbui.
„Šis automobilis buvo paprastas autobusiukas, bet iš jo mes padarėme praktiškai funkcionuojantį greitosios medicinos pagalbos automobilį. Kadangi jau anksčiau esame turėję panašių projektų, žinojome, ką ir kaip reikia daryti, kad medikams būtų patogu dirbti“, – sako G.Ivanauskas.
Šis automobilis skirtas išvežti sužeistus karius iš sunkiai pravažiuojamų vietų. Šiais laikais greitis yra labais svarbus, tad su tokiu automobiliu galima kur kas greičiau pasiekti sužeistus karius ir juos iš ten išvežti, nei su kokia lėta vikšrine transporto priemone.
G.Ivanauskas pasakoja, kad šis automobilis buvo išties geros techninės būklės, tad lietuviams nereikėjo gaišti laiko tvarkant korozijos pažeistą kėbulą ar keičiant agregatus. Visą dėmesį buvo galima skirti vidaus įrengimui, nes Ukrainos medikus automobilis turės pasiekti iškart, kai tik bus paruoštas darbui.
„Pakeitėme tik tepalą, kelis pakabos elementus, bet šiaip automobilis važiuoja labai gerai. Net išmėginau jį bekelėje. Tikrai labai gerai važiuoja. Ant jo jau buvo uždėtos ir geros padangos, tad daug kuo nebereikėjo rūpintis. Vidaus įrangą, kurios reikia medikams, suradome Lietuvoje. Ją mums padovanojo Utenoje. Pagrindinis dalykas buvo lova, kurios reikėjo automobilio viduje“, – sakė pašnekovas.
Specialiosios transporto priemonės viduje buvo įrengtas kokybiškas LED apšvietimas, sumontuotos spintelės, skirtos daiktams susidėti. Pasak pašnekovo, šįkart automobilis nebuvo šarvuojamas. Taip buvo išvengta papildomo svorio, kuris jį sulėtintų.
G.Ivanausko teigimu, buvo siekiama, kad šis medikų automobilis turi būti lengvas, greitas ir pravažus.
„Kare yra dviejų tipų greitosios pagalbos automobiliai. Didieji ir mažieji. Tai šis „Mitsubishi“ yra mažasis automobilis, kuris skirtas karius ištraukti iš pačios peklos. Jame neatliekamos gydymo funkcijos, tik palaikoma gyvybė. Kai iš aktyvios karo zonos sužeistasis pervežamas į saugesnę vietą, ten jau perduodamas kitai brigadai su didžiaisiais medikų automobiliais ar karo lauko ligoninei“, – sakė Gediminas Ivanauskas,
Jis pridūrė, kad visų automobilių konstravimą derina atsižvelgdami į pačių Ukrainos medikų ar karių išsakytus poreikius, prašymus ir pastebėjimus.
VL