Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vilkyškiai užsidėjo kultūros sostinės karūną

2014-ųjų sausio 30 dieną Valstybinė lietuvių kalbos komisija į vietovardžių sąrašą įtraukė Mažosios Lietuvos etnokultūrinį regioną. Mažoji Lietuva, kuriai 700 metų įtaką darė vokiška kultūra, iš kitų šalies regionų išsiskiria savita architektūra, tautinių drabužių stiliumi, kitokia, nors ir sunykusia, tarme, liuteroniškomis tikėjimo tradicijomis. Ši data tapo tarsi antruoju turtingos istorinės praeities krašto gimtadieniu.

Seniausia parapija

Šiemet Mažosios Lietuvos kultūrą reprezentuoja net trys šio regiono vietovės. 2017-aisiais Klaipėdos miestas paskelbtas Lietuvos kultūros sostine, o Priekulės ir Vilkyškių miesteliai tapo mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis. Artėjant Užgavėnėms priekuliškiai kvietė į šiupinio virimo čempionatą, o Vilniuje, banguojant Kaziuko mugei, vilkyškiečiai pakvietė į tradicinį jomarką savo miestelio centre.

Vilkyškiai laikomi seniausia parapija Klaipėdos krašte. Šiemet, minėdama 500-ąsias reformacijos metines Lietuvoje, Vilkyškių bendruomenė prisimena senąsias tikėjimo tradicijas. Klaipėdos krašte vyravo religinio pobūdžio šventės, kurios ilgainiui įgavo savitus pavadinimus – kermošius, jomarkas. Germaniškoji kermošiaus etimologija siejama su žodžiais „bažnyčia“ (vok. Kirche), o jomarkas (vok. Jahrmarkt) reiškia kasmetinį turgų.

Yra išlikę pasakojimų apie Vilkyškių miestelio centre vykusius jomarkus, į kuriuos suvažiuodavo ne tik aplinkinių kaimų gyventojai, bet atkakdavo ir amatininkų iš Ragainės bei Tilžės. Po sėkmingų sandorių prekeiviai ar šiaip praalkusieji užsukdavo į kelias miestelyje buvusias užeigėles arba traukdavo į Aivelio kepyklą. Ši kepykla garsėjo ne tik skaniais „brendeliais“, „štruceliais“, čia buvo galima nusipirkti neįprastai keptos ruginės duonos su bulvių koše. O sviestas pas Aivelį kainuodavo tris kartus pigiau nei Klaipėdoje (Memelyje).

Jomarkas iš dvaro

Jomarkas prasidėjo iš Vilkyškių dvaro ( dabar šiame pastate įsikūrusi seniūnija) išriedėjus ištaigingam vežimaičiui, kuriame, tarsi prieškario laikais, patogiai buvo įsitaisęs dabartinis dvaro valdytojas, Vilkyškių seniūnas Darius Jurkšaitis ir ponia – Vilkyškių bendruomenės pirmininkė Laura Grodeckienė. Jiems teko garbė paskelbti jomarko pradžią. Vilkyškių dvaras įkurtas 1628 m. Laikydamiesi istorinės retorikos seniūnas ir bendruomenės pirmininkė pakvietė Pagėgių merą Virginijų Komskį pradėti iškilmingą Vilkyškių miestelio paskelbimo mažąja kultūros sostine ceremoniją. Kultūros sostinės regalijas vilkyškiečiams perdavė Šilutės rajono Juknaičių ir Tauragės rajono Pagramančio gyvenviečių atstovai, kurie mažosios kultūros sostinės karūną nešiojo 2016 m.

Gardumynų krepšiai

Trenkiant Sartininkų kaimo kapelos muzikai linksmas jomarko šurmulys traukė jei ne pirkti, tai bent pasižiūrėti, jei ne valgyti, tai bent paragauti. Nuo stalų į krepšius lipo gardumynai, kaimuose suspausti sūriai, su kadagio šakele išrūkyti kumpeliai, jeigu spėjai, galėjai nusipirkti putpelės kiaušinių. Ir ne tik. Buvo puiki proga paragauti įvairių Mažosios Lietuvos kulinarinio paveldo gaminių ir gėrimų, įsigyti dekoratyvinių ir natūralaus vaško žvakių, įvairių Mažosios Lietuvos žolelių arbatos. Jeigu vakar, maišydamas medų, nulaužei medinį šaukštą, šiandien iš vietinio drožėjo galėjai nusipirkti naują. Su didžiuliu pasisekimu prekiavo iš Natkiškių atvažiavęs „blusų turgelis“, vos tik pasirodžiusios iš akių pranyko beržinės šluotos ir vantos. Po aikštę išdidžiai murkdamas šmirinėjo juodas Vilkyškių pieninės katinas ir į jomarką atėjusiems vaikams nemokamai dalijo glaistytus sūrelius „Murr“. Kam nepatiko šokti ar dainuoti, tas galėjo dalyvauti beveik pusdienį vykusioje loterijoje, kur kiekvienas laimėjimas buvo „ pigiau grybo“. Šventės pabaigoje Vilkyškių dvaro ponia padėkojo savo talkininkėms: jomarko koordinatorei – vietos veiklos grupės „Pagėgių kraštas“ administracijos vadovei Rasai Stonienei, dvaro ekonomei Svetlanai Jašinskienei ir dvaro virtuvės šeimininkei Danutei Bardauskienei iš Pagėgių kultūros centro.

Muzikos renginiai

Jomarkas pasibaigė, o kultūriniai renginiai Vilkyškiuose tik įsibėgėja. Balandžio 7 dieną prasidės renginių ciklas, skirtas žymaus vokiečių rašytojo Johaneso Bobrovskio 100-osioms gimimo metinėms paminėti. O balandžio 9 dieną numatytas tarptautinio vargonų muzikos festivalio Vilkyškiuose atidarymas. Kultūrinių renginių organizatoriai maloniai kviečia atvykti į Vilkyškius. Tai vienas gražiausių miestelių Mažojoje Lietuvoje, pasižymintis archajiškumu, gamtos ir žmogaus suformuotų elementų darna. Vilkyškių apylinkėse gausu lankytinų objektų. Kviečiame dalyvauti Klaipėdos krašto istoriją, kultūrą, tradicijas atspindinčiuose renginiuose, vargonų muzikos festivalio koncertuose, turistiniuose žygiuose, parodose. Peržengę laiko slenkstį, atrasite tai, kas jungia praeitį su dabartimi.

 

Eugenijus SKIPITIS

 

Rekomenduojami video