Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Statė neturėdami reikalingo leidimo – kaltais norėjo padaryti žurnalistus

„Tauragės kurjerio“ redakcija teisme įrodė – rengdama straipsnį apie galimai nelegaliai Tauragės industriniame parke pradėtas statybas, nepažeidė nei Visuomenės informavimo įstatymo, nei Visuomenės informavimo etikos kodekso ir skaitytojams pateikė pagrįstą informaciją. Bylinėjimasis dėl „Tauragės kurjerio“ publikuoto straipsnio su šio parko savininku Antanu Stankumi tęsiasi jau trečius metus. Pirmosios instancijos teismas jo skundą atmetė.

Tauragės apylinkės teismo teisėjas Egidijus Mockaitis paskelbė sprendimą, kuriuo Tauragės industrinio parko valdytojo, bendrovės „Švytis“ generalinio direktoriaus Antano Stankaus ieškinys, nukreiptas prieš „Tauragės kurjerio“ redakciją, buvo atmestas. „Švytis“ ir iš Tauragės rajono savivaldybės tarybos pasitraukęs A.Stankus, teismo sprendimu, turės atlyginti redakcijai bylinėjimosi išlaidas – kiek daugiau nei 2500 Eur.

Skundų lavina dar 2016 metų vasarą dėl „Tauragės kurjerio“ parengto straipsnio „Ar politikams įstatymai iš tikrųjų negalioja?“ užgriuvo ne tik redakciją, bet ir Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą, Vilniaus apygardos administracinį, vėliau ir Vyriausiąjį administracinį teismus. Visos šios institucijos konstatavo, kad rengdama straipsnį apie A.Stankaus valdomame industriniame parke galimai nelegaliai statomą didžiulį statinį redakcija laikėsi Visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatų ir nepažeidė Visuomenės informavimo įstatymo. Tačiau su tokiomis išvadomis tuometinis politikas, Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys A.Stankus nesutiko ir siekė įrodyti, kad žurnalistai pažemino jo garbę ir orumą bei sumenkino bendrovės „Švytis“ reputaciją. Todėl kreipėsi į Tauragės apylinkės teismą, prašydamas žalos atlyginimo.

Straipsnyje „Ar politikams įstatymai iš tikrųjų negalioja?“ „Tauragės kurjeris“ rašė, kad redakciją pasiekė anoniminis laiškas, jog Tauragės industrinio parko teritorijoje didžiulis gamybinis pastatas statomas be leidimo. Tikrinant šią informaciją paaiškėjo, kad straipsnio rengimo metu, kai pastato rėmai jau buvo aiškiai iškilę, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija bendrovei „Švytis“ leidimo gamybinio pastato statybai nebuvo išdavusi. Inspekcija tuomet redakciją informavo, kad prašymas statybai tuo metu tik buvo pateiktas ir leidimas formuojamas, nors A.Stankus redakcijai tuomet teigė, kad turi visus reikiamus leidimus, tik žurnalistams jų taip ir neparodė.

A.Stankus, teigdamas, kad „Tauragės kurjerio“ redakcija pažemino jo orumą, iš redakcijos jam ir jo vadovaujamai bendrovei „Švytis“ reikalavo priteisti 4000 Eur bei padengti bylinėjimosi išlaidas. Tačiau teismas konstatavo – A.Stankaus ir bendrovės „Švytis“ ieškinys atmestinas.

Teismas taip pat konstatavo, kad „Tauragės kurjerio“ redakcijos parengtas straipsnis nešališkas, jo teiginiai nėra žeminančio pobūdžio ir išplatinti dezinformacijos apie pareiškėjus nesiekta. Publikacijos autorė Birutė Slavinskienė, tikrindama gautą informaciją apie industriniame parke pradėtas statybas, rėmėsi keliais informacijos šaltiniais, suteikė teisę pasisakyti ir Antanui Stankui, ir jo sūnui Linui Stankui, kurio vadovaujama įmonė statė pastatą industriniame parke. Abu šie vyrai tuomet buvo Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai, taigi vieši asmenys. Nustatyta, kad „Tauragės kurjeryje“ paskelbta informacija atitinka tikrovę, o redakcijos tikslas, rengiant šią publikaciją, buvo informuoti visuomenę, o ne pažeminti pareiškėjų garbę ir orumą. Be to, kaip teismui sakė liudyti iškviesta Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė Vida Aliukonienė, savavališka statyba nustatoma tik atlikus patikrinimą, o patikrinimas dėl galimai nelegalių statybų Tauragės industriniame parke  buvo atliktas tik 2016 m. birželio 13 dieną, tai yra jau po leidimo išdavimo birželio 7 dieną. Pirminis leidimas šioms statyboms buvo išduotas tik nesudėtingam statiniui, tai yra iki 80 kv. m ploto, statyti. Teisme peržiūrėjusi „Tauragės kurjerio“ publikacijoje paskelbtą statybų industriniame parke nuotrauką, inspekcijos atstovė patikino, kad toks statinys negalėtų būti nesudėtingas. Teismo vertinimu, sunku būtų paneigti, kad 700 kv. m plote statomas ne pastatas, o paprasčiausia stoginė. Visi teismui pateikti įrodymai paneigia A.Stankaus argumentą, kad visi leidimai tuo metu, kai „Tauragės kurjeris“ rengė straipsnį ir kai didžiulis gamybinis pastatas jau kilo, buvo gauti.

Sprendimas neįsiteisėjęs. Jis dar gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui.

 

Ramunė RAMANAUSKIENĖ

Rekomenduojami video