Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Skundas: atliekų rūšiuotojų darbo sąlygos nepavydėtinos

Savaime suprantama, kad sąvartyne atliekas rūšiuojančių darbininkų kasdienybė nėra nei rožėmis klota, nei jomis kvepianti. „Tauragės kurjerio“ redakcija gavo skundą, kad jų darbo sąlygos itin nepavydėtinos – lietingą dieną lyja ir ant darbininkų, net poilsio vietos esančios kiauru stogu. Sudėtinga ir vairuotojams privažiuoti. Tačiau įmonės padaliniui vadovaujantis Edmundas Mockus tvirtina, kad neseniai įgytas ISO standartas įrodo, jog viskas yra gerai.

„Darbuotojai dirba baisiomis sąlygomis“

Tauragės rajone ne vienerius metus veikiančios UAB „Ekobazė“ darbininkai rūšiuoja atliekas Kaupių kaime esančiame sąvartyne. Jų pastangomis plastikas, popierius, metalas ir kitos mūsų išmestos šiukšlės neguli ilgus metus, o yra perdirbamos. Žinoma, darbo sąlygos nėra malonios – sąvartyne tvyro nemalonus kvapas, pakilus vėjui skraido plastiko maišeliai ir kyla dulkės.

„Tauragės kurjeris“ praėjusią savaitę gavo anoniminį laišką – neprisistatęs asmuo išdėstė visus skaudulius dėl bendrovės „Ekobazė“ Tauragės padalinio veiklos.

„Pradėsiu nuo to, kad sunkiai suprantama, kaip ši įmonė gali dirbti tokiomis baisiomis ir tarybų laikus primenančiomis sąlygomis. Pateiksiu pavyzdžių: ši vasara labai karšta ir sausa, bet vos bent šiek tiek palijus šiukšlių iškrovimo aikštelėje transportu neįmanoma važiuoti, nes iš karto mašina užkrenta. Padalinio vadovo pono Edmundo Mockaus beveik nesame niekas matę. Taip pat yra tekę užeiti ir į tarnybines bei darbininkų buitines patalpas. Ten sąlygos visiškai neatitinka darbo saugos reikalavimų. Vėjai pučia per visur, kur tik įmanoma, atrodo, kad nuo didesnės audros viskas ten gali išvirsti. Viduje darbuotojai dirba baisiomis sąlygomis. Jei už sienų lyja, tai praktiškai ir ten lyja, visur šlapia. Kiek žiemą termometras lauke rodo šalčio, tiek pat ir viduje – darbuotojai turi tenkintis pora elektrinių radiatorių, kurių šiluma išeina kartu su skersvėju“, – rašo laiško autorius.

Neprisistatęs asmuo išvardijo ir daugiau problemų. Tai nuolat gendantys traktoriai, geresnių darbo sąlygų bijantys prašyti darbuotojai, maži atlyginimai.

„Labai tikiuosi, kad bent kažkiek galėsime pajudinti ledus garsiai kalbėdami apie šią opią problemą, nes daugiau taip tęstis nebegali. Jei visi tylėsime, tai mūsų mylimos šalies ir jos žmonių situacija negerės, paprasti žmogeliai risimės žemyn, o direktoriai lobs kitų sąskaita“, – pykčio neslėpė autorius.

Direktorius: tai nėra švarus kabinetinis darbas

Vos gavę šį laišką išskubėjome į „Ekobazės“ padalinį, veikiantį Kaupių kaimo sąvartyne. Tačiau tą dieną direktoriaus vietoje neradome. Susitarę dėl susitikimo kitą dieną, atvykome ir vėl. Direktorius E.Mockus patikino, kad įmonės padalinyje viskas yra gerai, tačiau žurnalistės prašomas sutiko aprodyti patalpas. Vis dėlto viduje fotografuoti neleista.

– Esame privati įmonė, yra komerciniai dalykai, todėl visų procesų ir patalpų fotografuoti negaliu leisti. Bet iš lauko nusifotografuoti galite. Nesuprantu skundo, nes įmonės padalinio darbą tikrina įvairios tarnybos. Neseniai įdiegtas ISO standartas. Kad jį gautume, buvo atlikta gausybė patikrinimų – ir dulkėtumas, ir temperatūra darbo patalpose, net automobiliuose vairuotojų juntama vibracija. Ir viskas buvo teisės normų ribose. Be to, šiam padaliniui vadovauju jau daugiau nei penkerius metus ir iki pat šiol apie 90 procentų personalo nesikeitė. Du žmones teko atleisti dėl gėrimo, dar keturis atleidome dėl sumažėjusių darbo apimčių. Priimant naują žmogų visada įvardiju visus šio darbo pliusus ir minusus – čia tikrai nėra švarus kabinetinis darbas, – kalbėjo E.Mockus.

Pasiteiravome ir apie atlyginimus darbuotojams. Nors tikslaus dydžio, kiek darbininkams už nekvalifikuotą darbą mokama, direktorius neįvardijo, patikino, kad moka pagal rinkos diktuojamas tendencijas.

Dairantis po įmonės teritoriją sąvartyno pašonėje, pro šalį prabėgo vienas, vėliau ir antras darbininkas. Vyrai paskubomis tarstelėjo, kad jiems viskas gerai.

Nors fotografuoti viduje negalima, bet žurnalistė buvo įleista į darbininkams skirtas patalpas apsidairyti. Žinoma, saulėtą ir šiltą dieną per stogą vanduo nelašėjo. Konteinerių tipo poilsio patalpose stovi šaldytuvas, kiti reikalingi buities prietaisai, stalas ir suolai. Tačiau kitoje patalpoje – persirengimo kambaryje nemenka netvarka, kampuose gulėjo sukrauti įvairūs daiktai. E.Mockus patikino, kad netikrina, ką darbininkai čia susineša. Esą kai kurie net susirenka ir namo tempia įvairius rastus daiktus, kurie neva dar kam nors tinkami. Pasak direktoriaus, žiemą patalpos šildomos radiatoriais. Tačiau darbo patalpose, kur rūšiuojamos atliekos, yra surūšiuotoms šiukšlėms mesti skirtos angos, per kurias eina šaltas oras. Visgi atliekant darbo vietos vertinimą temperatūra atitiko normatyvus.

TRATC neturi teisės nurodinėti

UAB „Ekobazė“ atliekų rūšiavimo paslaugą teikia bendrovės Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) užsakymu. TRATC‘o direktorius Kęstutis Komskis įvardijo, kad „Ekobazė“ dalį atliekų tvarkymo aikštelės nuomojasi nuo 2012 metų.

– Kompiuteryje galiu stebėti vaizdo kamerų įrašus ir matau visą aikštelę. Tačiau nematau ir tikrai nežinau, ką darbininkai veikia viduje. Aikštelę įmonė nuomojasi ir mes neturime teisės jiems nurodinėti. Dėl klimpstančių sunkvežimių yra bendras reikalas abiem įmonėms. Aikštelėje sudėtos gelžbetoninės plokštės, bet daug šiukšlių, kurios permirksta. Tačiau nėra buvę, kad sunkvežimis visai neišvažiuotų, – užtikrino TRATC vadovas K.Komskis.

 

Morta MIKUTYTĖ

Rekomenduojami video