Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Po 13 metų pertraukos – vėl prie liaudies teatro vairo

Po 13 metų pertraukos prie Tauragės liaudies teatro vairo vėl stojo režisierė Genovaitė Urmonaitė. Asociacijos „Mažoji scena“ prezidentė liaudies teatrui yra vadovavusi 25-erius metus, ji atvira – tuomet, prieš keliolika metų, netekus darbo gyvenimas kaip reikiant aplaužė, reikėjo ne tik įkurti asociaciją, bet ir vertis kaip išmanė. Tačiau per tą laikotarpį pastatyta 14 spektaklių, kurie įvairiose scenose vaidinti net 300 kartų.

Tauragės liaudies teatras pastaraisiais metais išgyveno krizę – buvo likęs be vadovo, jo veikla buvo beveik išblėsusi. Režisierė Genovaitė Urmonaitė neslepia, kad svajojo grįžti į šias pareigas, tačiau pasiūlymo iš Kultūros centro taip ir nesulaukė. Darbą teatre, jos žodžiais tariant, jai pasiūlė „baltieji rūmai“, už ką ji jų „šeimininkams“ esanti dėkinga.

– Jokia paslaptis, teatras buvo beveik sunykęs. Atėjusi neradau beveik nieko. Likę tik keturi ar šeši aktoriai, kurie vaidino ir mano asociacijoje. Į teatrą atsivedžiau 30 savo aktorių, tikiuosi, kad jie liks su manimi, ir jau netrukus žiūrovai išvys pirmąjį mūsų darbą – premjerą planuojame rugpjūčio 26-ąją, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo režisierė.

G.Urmonaitė užsimena, kad darbas jos ir visuomeniniais pagrindais dirbančių aktorių laukia didžiulis. Tačiau atlyginimas – menkas. Kultūros centre liaudies teatro režisieriui skirta vos pusė etato. Atlyginimas „į rankas“ – apie 280 Eur. Dar pusę režisierės etato G.Urmonaitė turi Kultūros centro Taurų skyriuje.

– Kaip ten bebūtų, ne pinigai čia svarbiausi. Tai visos Lietuvos problema. Tauragės kultūros centras nekaltas. Be to, kultūros darbuotojas negali apsiriboti konkrečiomis darbo valandomis. Juk repetuojama dažniausiai vakarais, kai gali aktoriai, vykstama į gastroles. Pagal nuostatas teatras per metus privalo pastatyti vieną spektaklį. Bet aš tikrai tuo nesivadovausiu, – sakė G.Urmonaitė.

Paklausta, kaip į teatrą prisivilioti aktorių, ypač jaunų žmonių, kai jiems už šias visuomenines pareigas neatlyginama, režisierė patikino, kad viskas priklauso nuo režisieriaus – liaudies teatre šiuo metu repetuoja keletas jaunų žmonių, tarp jų ir moksleivių.

– Jeigu žmonės prie tavęs limpa, ir bus tas teatras, bus bet koks būrelis, vaikų ratelis. Tu gali būti režisierius, statyti superinius spektaklius, bet jei dirbsi tik nuo iki, jei nevažiuosi su savo aktoriais naktį į gastroles, teatro neturėsi. Būtina važiuoti į gastroles, išgerti buteliuką, kaip aš sakau, kas geria buteliuką, su tuo buteliuką išgerti, kas geria kavą, su tuo kavos išgerti, kas serga, tuos aplankyti ir po to visus palydėti, – kalbėjo režisierė.

Tauragės liaudies teatras dažniausiai repetuoja Taurų kultūros namų salėje. Jau lapkritį žiūrovai sulauks 26-ojo mėgėjų teatrų festivalio „Kvartetas“.

Paklausta, ko iš liaudies teatro laukia jo žiūrovas, režisierė patikino, kad tikrai ne sudėtingų spektaklių. Juos esą tegu stato profesionalieji šalies teatrai. Tauragės ir kitiems žiūrovams liaudies teatras stengsis pristatyti kuo paprastesnius dramos kūrinius. Pasak režisierės, net svarstoma atgaivinti senuosius lietuvių klasikos spektaklius – Žemaitės „Marčią“, „Petrą Kurmelį“ ar net Vaižganto „Nebylį“.

 

Ramunė RAMANAUSKIENĖ

Rekomenduojami video