Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Peizažas, kuris visuomet su tavimi

Dabar, kai iki Kalėdų liko tik gyvenimo sprindis, kai didmiesčiai varžosi dėl gražiausios eglės ir Vyčio, pats kukliai įsitaisęs oro uosto kamputyje lauki „Raynair“ bendrovės lainerio, kad jo sparnų nešamas pasiektum Jungtinėje Karalystėje ar Airijoje gyvenančius savo vaikus. Lėktuvo lauki su nerimu, nes gruodžio  pabaigoje šios bendrovės pilotai ketina streikuoti. Streikas gali paveikti ne tik tavo, betir rankiniame bagaže pūpsančios keptos anties likimą.

Tikėkimės, kad Kauno oro uoste  neužstrigsi, plastikiniame maišelyje uždaryti kūčiukai nepritrauks česnakais įtrintos anties kvapo. Šią akimirką jautiesi kaip koks nors tėvynainis, lipantis į „Titaniką“. Nesijaudink... Kiekviena kelionė turi savo nerimą. Netgi ėjimas miško takeliu pas kaimyną. Žiūri, kaip ant pakilimo tako tirpsta ką tik iškritęs sniegas, ir tau atrodo, jog atsisveikini su viskuo ir su visam. Delnuose taip tuščia, rodos, paskutinės Ugninio gaidžio metų plunksnos nyksta saujoje, o galvoje tvinksi neišsipildę Palmyros horoskopai. Staiga supranti: kai nieko daugiau neturi, tai ir valstybė turtas.

Prisimeni liūdną vienos kaimietės istoriją. Moteriškė visą gyvenimą taupė dantų protezams, ne prisukamiems, o plokštelėms. Prieš Kalėdas išaušo diena, kai odontologas tas plokšteles padarė. Truputį pašlifavęs iškilmingai sudėjo į burną ir palinkėjo gero kramtymo. Išeidama moteriškė spėjo žvilgtelti į koridoriuje kabantį veidrodį ir plačiai nusišypsojo, tuo suteikdama dantims nepaprasto grožio. Tai buvo paskutinis jos pasimatymas su naujais dantimis. Grįždama iš Tauragės namo moteriškė nutarė tuos dantis aplaistyti. Užsukusi pas draugę šiek tiek pasilinksmino. Kiek po dvylikos, pėdindama namo, moteriškė užsikosėjo ir tamsoje savo protezus pametė.  Nieko linksmo. Kaip ir Juozo Erlicko dainos žodžiuose: „Aš sutikau Naujus metus, bet gruodžio dvidešimt septintą“. Kitą dieną, ieškodama protezų, moteriškė šliaužiojo po pažliugusią pievą, kol galiausiai nusprendė: gal geriau be dantų, bet tėvynėje. Jos gyvulėliai Kūčių naktį dar kalbės lietuviškai. O tavo kaimynams paliktas šunelis los angliškai, taip pat kniauks katė, nes bus kažkiek pramokę iš tavo garsiai artikuliuoto trumpo anglų-lietuvių pokalbių žodyno. Prieš ruošdamasis kelionei turėjai kažkiek pramokti,  kad bent suvoktum, ką reiškia angliški žodžiai „The gate closes“ (vartai užsidaro). Vargšas kaimieti su kepta antimi ir kūčiukais, oro uostuose nėra vartų, yra tik tokia frazė.

Eik, kiek leidžia svetimos kalbos žinios, ir nešmirinėk, kur nereikia. O tai nutiks kaip Paryžiaus benamiui. Aptiksi kokią nors neužrakintą patalpėlę su pinigų maišais ir susigundysi. Lietuviais esame mes gimę ir nuo vaikystės žinome, kad blogas padėjimas ir dorą žmogų iš kelio išveda. Nepasiduok pagundai. Ne dėl to, kad Adventas. Jeigu prancūzui pasisekė nepastebėtam nugvelbti 300 tūkstančių eurų, tai nebūtinai pasiseks tau. Mūsų apsauginiai budresni negu prancūzai. Būsi sučiuptas ir dar gausi į kaulus. Ar tau reikia cypės prieš pat Kalėdas? Geriau jau išlik toks, kaip tėvai išmokė: biednas, bet teisingas. Gi ne Seimo narys esi, kad griebtum viską, kas po ranka pasitaiko. Pasilik su mažom savo nuodėmėm, kurių nėra kaip net kunigui pasakyti. Būk vienas. Toks vienas, kad Kūčių vakarą savo butelyje prie lango pristumtum stalą su kukliais valgiais ir melstum Dievo, kad gretimame daugiabutyje  kaimynai neužtrauktų užuolaidos. Žiūrėtum, kaip už stalo susėdusi šeima laužo kalėdaitį, jaustum burnoje šventą jo skonį ir galvotum, jog esi su savo artimais, kurie arba užmiršo tave, arba neturi laiko, arba jų jau seniai nebėra. Dar kartą virpančia ranka nukirptum žvakės dagtį, iš kisieliaus išgraibytum paskutines spanguoles ir nuskęstum  šerkšno nutapytame vaikystės peizaže, kuris visuomet su tavimi. Vartai užsidaro. Po lėktuvo sparnais tu tampi pasaulio piliečiu. Nepamesk iš nuostabos protezų. Dabar, kai skrendi, kramtyk kadagiais kvepiančius lašinius, tuo atkreipdamas stiuardų dėmesį į savo savastį. Ant lėktuvo grindų nukritęs duonos trupinys irgi Lietuva.

Eugenijus SKIPITIS

Rekomenduojami video