Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paramos prašančiųjų mažiau, bet ne dėl gerėjančio gyvenimo

Tirpstant paskutinio vasaros mėnesio dienoms ir artėjant mokslo metams, baigiasi ir nerūpestingas laikas. Ankstyvo kėlimosi ir pamokų laukia retas moksleivis. Tuo metu tėvų galvose dar kitokie rūpesčiai – kaip išleisti vaiką į mokyklą su visais reikiamais mokinio reikmenimis. Kaip kasmet, taip ir šiemet mažiausias pajamas gaunančios šeimos į vietos savivaldybę gali kreiptis su prašymu gauti paramą.

Sulaukė daugiau nei pusės planuotų prašymų

Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausiasis specialistas Donatas Stelmokas informuoja, kad iki rugpjūčio 6 d. dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo prašymus pateikė 350 šeimų. O parama skirta 600 vaikų.

„Dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti prašymą galima pateikti iki spalio 5 dienos, o dėl nemokamo maitinimo – visus mokslo metus“, – informavo D. Stelmokas.

Pasak specialisto, pateikti prašymai tai nėra pabaiga. Anot jo, planuojama sulaukti dar apie 250 prašymų. Šiais metais, pašnekovo teigimu, vienam vaikui yra skiriami 57 eurai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Piniginės paramos ir būsto skyriaus vedėja Svetlana Kulpina patikslino, kad „vienam mokiniui vienai dienai maisto produktams įsigyti per šių metų pirmąjį pusmetį buvo skiriama: pietums – 1,42 Eur, pusryčiams – 0,75 Eur, maitinimui mokyklų organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose – 2,82 Eur“.

D. Stelmoko teigimu, mokiniai, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą ar bendrojo ugdymo programas, turi teisę į nemokamą maitinimą ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 183 Eur (1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio).

Šiuo metu, anot Donato Stelmoko, nemokamas maitinimas yra paskirtas 600 vaikų, tačiau kreiptis galima visus mokslo metus, todėl šis skaičius dar didės. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Šiuo metu, anot Donato Stelmoko, nemokamas maitinimas yra paskirtas 600 vaikų, tačiau kreiptis galima visus mokslo metus, todėl šis skaičius dar didės. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kėdainių rajono savivaldybei yra ko pasimokyti

Paklaustas, ar savivaldybė neketina skirti kokios nors papildomos paramos moksleiviams, pašnekovas įvardijo kelis išimties atvejus, kuomet vaikui skiriamas nemokamas maitinimas.

„Kėdainių rajono savivaldybės mokinių nemokamo maitinimo tvarkos apraše numatytas pietų teikimas išimties atveju, kai šeimos vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra nuo 1,5 iki 2 VRP dydžio arba pusryčių teikimas išimties atveju, kai šeimos vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 VRP dydžio, – kalbėjo specialistas. – Nemokami pietūs arba pusryčiai išimties atveju yra skiriami ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo, kai bendrai gyvenantys asmenys augina tris ir daugiau vaikų ar vaikus augina neįgalūs bendrai gyvenantys asmenys arba nors vienas iš bendrai gyvenančių asmenų yra neįgalus asmuo, taip pat jeigu mokinį augina tik vienas iš tėvų arba jei mokinys patiria socialinę riziką.“

Tuo metu Tauragės savivaldybė dar balandį paskelbė, jog visi pradinukai jau rugsėjo mėnesį gaus būtiniausių mokymosi priemonių krepšelį. Kiekvieną minėtą rinkinį sudaro: po 5 sąsiuvinius linijomis ir langeliais, 2 rašaliniai parkeriai su kapsulėmis, aplankalai vadovėliams, sąsiuviniams ir pratybų sąsiuviniams, kieti dėklai sąsiuviniams ir pratyboms, piešimo reikmenys (guašas, akvarelės, flomasteriai, teptukai, spalvoti pieštukai, kreidelės, plastilinas, piešimo ir spalvotas popierius), būtiniausios kanceliarinės priemonės (pieštukai, drožtukai, liniuotė, klijai). Pagalvota ir apie penalą, maišelį sportinei aprangai ir net dūdelę muzikos pamokoms.

Savivaldybei pradinukų aprūpinimas mokyklinėmis priemonėmis atsieis 28 016 eurų.

Mažiau prašančių paramos

Pasak D. Stelmoko, tiek norint gauti paramą mokyklinėms prekėms įsigyti, tiek ir nemokamą maitinimą, galioja tie patys reikalavimai – vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį turi neviršyti 1,5 VRP. Šiuo metu, anot specialisto, nemokamas maitinimas yra paskirtas 600 vaikų, tačiau kreiptis galima visus mokslo metus, todėl šis skaičius dar didės.

Lyginant praėjusių ir šių metų statistiką, vaikų, kuriems būtų skiriama parama ar nemokamas maitinimas, pašnekovo teigimu, mažėja.

„Per atitinkamą praėjusių metų laikotarpį nuo liepos 1-osios iki rugpjūčio 6-osios buvo priimta 490 prašymų, t.y. 140 prašymų daugiau, o parama skirta 900 vaikų. Šiemet – 600 vaikų, t.y. trimis šimtais vaikų daugiau, – kalbėjo D. Stelmokas. – Vaikų, gaunančių nemokamą maitinimą, kiekvienais metais vis mažėja. Priežastys – mažėjantis vaikų skaičius šeimose, didėjančios šeimų pajamos, mažėjantis mokinių skaičius.“

Šiais metais, savivaldybės specialisto duomenimis, paramai mokinio reikmenims skirta 72,4 tūkst. Eur, maitinimui – 268,8 tūkst. Eur.

Valstybės mastu paramos gavėjų skaičius šiemet didesnis

Jau minėta SADM specialistė S. Kulpina pažymi, kad kol kas dar nėra aišku, kiek šeimų jau pateikė prašymus gauti paramą mokinio reikmėms ar nemokamam maitinimui. „Naujausius duomenis, kiek yra šeimų, jau (t. y. nuo liepos 1 d.) pateikusių prašymus gauti socialinę paramą mokiniams (nemokamam maitinimui ir paramai mokinio reikmenims įsigyti), turi savivaldybės, kurios administruoja šią paramą, – sakė Piniginės paramos ir būsto skyriaus vedėja. – Savivaldybių duomenimis, per šių metų pirmąjį pusmetį nemokamą maitinimą vidutiniškai per mėnesį gavo 49,2 tūkst. mokinių iš mažas pajamas gaunančių šeimų. Tai yra 14,2 proc. visų mokinių, besimokančių pagal bendrojo ugdymo ar priešmokyklinio ugdymo programas.“

Anot S. Kulpinos, SADM duomenimis, planuojama, kad naujais mokslo metais šalyje nemokamą maitinimą mokykloje gaus apie 65 tūkst. mokinių, paramą mokinio reikmenims įsigyti – apie 60 tūkst. mokinių.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad nors dar yra laiko, tačiau ragina nedelsti ir kreiptis į savivaldybes, kad vaikai mokykliniais reikmenimis būtų aprūpinti kuo greičiau ir nemokamas maitinimas būtų skiriamas nuo mokslo metų pradžios.

„Planuojama, kad naujais mokslo metais nemokamą maitinimą mokykloje gaus apie 65 tūkst. mokinių, – prognozavo S. Kulpina. – Praėjusiais metais nemokamą maitinimą mokyklose gavo 52,6 tūkst. mokinių, parama mokinio reikmenims įsigyti suteikta 44,1 tūkst. mokinių iš mažas pajamas gaunančių šeimų. Lyginant šiuos ir praėjusius metus didesnis socialinės paramos mokiniams gavėjų skaičius planuojamas dėl valstybės remiamų pajamų dydžio padidinimo.“

Ministerijos atstovės duomenimis, 2018 metams socialinei paramai mokiniams (nemokamam maitinimui ir paramai mokinio reikmenims įsigyti) numatyta 19,5 mln. Eur.

 

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

www.rinkosaikste.lt

Rekomenduojami video