Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
(Ne)reikalingi „gorodoko“ vaikai: sukasi, kaip išmano

Liūdnai pagarsėjęs „gorodokas“ – ypatinga vieta. Visi tauragiškiai ją žino ir vertina savaip. Tačiau dažni pareigūnų vizitai toje pusėje optimistiškai nenuteikia. Taurų nuotykių parke besidarbuojanti Vilma Venckienė tikina patyrusi ir čia gyvenančių vaikų nuoširdumą, ir akiplėšiškumą – kitaip ir nepavadinsi. Jai antrina Taurų bendruomenės pirmininkė Lijana Jurevičienė. Istorijų čia nutinka visokių, bet dažniausiai nelabai gerų.

„Tauragės kurjerio“ 58-ajame numeryje išspausdinus straipsnį apie „Dangijos“ įmonės niokojamą teritoriją, su redakcija susisiekė Vilma Venckienė, kartu su vyru besidarbuojanti Taurų nuotykių parke. Moteris teigė turinti ką papasakoti daugiau, o bene svarbiausia istorijos dalis – niekam nereikalingi „gorodoko“ vaikai.

Taurų pramogų parke žurnalistę pasitiko ir bendruomenės „Taurų žiburys“ pirmininkė Lijana Jurevičienė. Ji pradėjo nuo statistikos – Tauragės seniūnijoje net 56 šeimos įrašytos į rizikos šeimų sąrašą, 33 jų gyvena Tauruose. Bendruomenės iniciatyva veikia vaikų dienos centras, vasarą jį lanko per 30 vaikų ir daugiau tiesiog netelpa. Kur dėtis kitiems, esą niekam nerūpi.

Žurnalistei su pašnekovėmis apžiūrint tvorą, keli jaunuoliai nuo jos pasišalino į atokesnę vietą. Mortos Mikutytės nuotraukos

– Jau ne esmė, ko tie vaikai yra pridarę. Problema yra nuo pat parko įkūrimo ir baisu, kad ji nesprendžiama. Vaikai čia gyvena neprižiūrimi ir parke elgiasi kaip savo kieme. Ateina į pavėsines, susikelia kojas ant stalų, spjaudo saulėgrąžų lukštus ten pat, kur sėdi. Mažieji kaip beždžioniukai ropščiasi ant pavėsinių, nuplėšia stogo dangą ir čia pat kuria laužus. Ne kartą radau aprašinėtas sienas, jas teko valyti – nepaliksi gi mergaičių telefono numerių ir aprašymų, ką jos daro, – vardijo V.Venckienė.

Verslininkė teigia suprantanti tokių poelgių ištakas – tėvai vaikų kitaip elgtis nemokė. Esą Tauragės dvaro vaikams parko teritorija suprantama kaip jų pačių – vadinamasis „gorodoko“ jaunimas pripratęs ten lankytis ir savaip pramogauti. Bandymai draugiškai susitarti nueina perniek.

– Būdavo, kad ateina ir įžūliai prašo leisti pašokinėti ant batuto. Jei neleidžiam, tai kitą kartą randam pavėsinėje stalą apdergtą. Kartais jie susirenka pinigų ir ateina išsinuomoti padangą pačiuožinėti nuo kalno. Leidome pagal sąrašą jiems laipioti mūsų trasomis nemokamai – žymėdavausi, kada kuris atėjęs jau išnaudojo savo laiką. Bet ir tai nepasiteisino. Kiek grandinių išnešiota, kiek tvoros sulaužyta... Kas svarbiausia, esu siūliusi ir užsidirbti pas mus, tačiau jiems to nereikia. Sykį dingo šašlykinė, bet atsirado per 10 minučių, kai pasakiau vaikams, kad sumokėsiu už pagalbą surandant, – tikino pašnekovė.

Moteris tikina pastebėjusi, kad vaikai pasiskirstę savotiškais darbais – vieni renka tuščią tarą, o kiti ją iš rinkėjų paima ir priduoda, kai kurie, vos pradinukai, jau rūko, išgėrinėja. Esą šiems vaikams ir vagystės – nebe ne naujiena. Kažkada mažieji Taurų parko šeimininkei prasitarę jau nebevagiantys iš Taurų gyventojų, o persikeliantys per upę į Jovarų pusę. Tragikomiška situacija nutiko dar tvarkant parko teritoriją, kai darbininkas paliko įrankius traktoriuje ir nuėjo pietauti. V.Venckienės teigimu, per valandą įrankiai buvo pavogti, parduoti, o už gautus pinigus nusipirktas alkoholinio gėrimo butelis išgertas.

– Mes baiminamės dėl savo klientų, kurie apsigyvena nameliuose. Stovyklautojai ir rankšluosčius pasidžiauna čia pat lauke, manydami, kad saugu. Bet taip nėra. Tvoros prie „Dangijos“ siuvyklos nespėjame remontuoti. Vieną vaikų pamėgtą vietą net spygliuota viela užtaisėme, tačiau tai menkai gelbsti. Čia kaip kalėjime tuoj atrodys. Žinot, jų kalėjimas negąsdina. Sykį vienas vaikas pasakė, kad jo brolis jau sėdi ir čia nieko tokio, – iš vaikų išgirstais įspūdžiais dalijosi moteris.

„Gorodoko“ istorijų daug. Įvykių nutikę pačių įvairiausių. Pašnekovės suskubo rodyti Taurų dienos centro patalpas, kaip ten puikiai tvarkomasi, vaikai pramogauja ir tik retkarčiais kuris nors prasitaria, kad niekada nėra valgęs mėsos. Tačiau likusieji, kurie nepatenka į dienos centrą, moterų nuomone, gyvena savotiškame užribyje. Socialinių darbuotojų šioms šeimoms ir savivaldybės dėmesio jų vaikams, akivaizdu, nepakanka.

 

Morta MIKUTYTĖ

Rekomenduojami video