Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Muziejininkai džiūgauja: ekspozicija jau dedama į lentynas

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ vis dar gyvena renovacijos dulkių apsuptyje. Atnaujinimo darbai juda į priekį, o štai muziejaus darbuotojai, kurių daugelis jame dirba po daugiau nei 20 metų, nuoširdžiai jungiasi į darbų sūkurį, neatsidžiaugdami nuostabiais pokyčiais.

Vos užsukus į muziejaus pirmame aukšte įkurtą salę, matyti statybos darbus atliekantys vyrai, sudėti stikliniai akvariumai, kurie, kaip vėliau paaiškėjo, visai nėra akvariumai. Šalia sustatytos kaladės, kurios, kaip vėliau paaiškėjo, irgi nėra tikros kaladės, o minkšti pufas. Ekspozicijai pamažu ruošiamos patogios lentynos ir jau šviečia spalvotas grindų apšvietimas, gerokai pagyvinantis aplinką. Su žurnaliste susitikti negalėjęs muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus telefonu pasidžiaugė, kad darbai vyksta gan sklandžiai, o muziejaus prikėlimo naujam gyvenimui darbus prilygino išmanaus namo statyboms.

Muziejaus direktoriaus pavaduotojo Viktoro Kovšovo lydima žurnalistė žengė į pirmąją salę, kur pasitiko Gamtos-fotografijos skyriaus vedėjas Aleksandras Naryškin. Nuo pat 1995 metų muziejuje dirbantis vyras turėjo ką papasakoti ir kuo pasidžiaugti. Mat buvę laikų, kai labai daug darbų ekspozicijoms parengti teko daryti pačiam.

– Ši salė bus graži, tik reikia palaukti, kol baigsis šie techniniai dalykai. Tie stikliniai gaubtai bus ekspozicijos dangčiai, po kuriais dėsime eksponatus. Kai kurie eksponatai, kuriuos dabar jau ruošiame ekspozicijai, nebuvo anksčiau demonstruoti, nes neturėjome tinkamų sąlygų. Anksčiau buvo pora stalų, kuriuose laikiau šiek tiek drugelių. Dabar turėsime tam patogias lentynas, kuriose puikuosis ir vabalai bei kriauklės. Spintelės paruoštos labai universalios, lentynėlės tvirtinasi įvairiuose aukščiuose, – apie gamtos ekspozicijos ruošimą kalbėjo Aleksandras Naryškin.

V.Kovšovas antrino gamtininkui sakydamas, kad dabar sąlygos bus visiškai kitokios, o ir muziejininkai patiria tikrą atgaivą, galėdami planuoti ekspozicijų išdėstymą. Galima teigti, kad tai viena retesnių galimybių, kai muziejaus atnaujinimui skiriama pakankamai lėšų ir galima informaciją bei eksponatus pateikti pakankamai patraukliai.

– Gyvenimas pateikia netikėtų momentų. Štai remonto metu atsidengė kaminas ir atsirado galimybė parodyti kuosos lizdą. Paprastai šis paukštis lizdus suka kamine. Šįkart kuosa pabus Aleksandras – jis lizdą suks. Bet visai visko neatskleisim, nes norime kai ką ir atidarymui pasilaikyti, – juokavo muziejaus direktoriaus pavaduotojas.

Gal kiek neįprasta, kad muziejuje esama ir gyvų eksponatų. Tačiau „Santakoje“ esančiuose akvariumuose eksponuojamos nedidukės žuvytės yra vietinės – Jūros upėje – gyvenančios žuvys. Reikia pasakyti, jos žurnalistei tikrai pasirodė nematytos.

Muziejus, po visų atsinaujinimų, planuoja pasirodyti ganėtinai išmanus. Visų pirma lankytojai informaciją apie eksponatus ir Tauragės krašto istoriją galės matyti planšetėse. Šiose informacija bus pateikta lietuvių ir anglų kalbomis, gausu filmuotos medžiagos. Antrame aukšte, kur jau beveik paruoštas ištisinis istorinis pasakojimas apie krašto istoriją ir vystymąsi, laukia ne viena išmani staigmena.

Kalades imituojantys pufai Aleksandro Naryškin kuruojamoje gamtos salėje atrodo labai tikroviški, kol minkštai prisėdi

– Seniau muziejuje ištisinio istorijos pasakojimo nuo seniausių iki naujausių laikų nebuvo. Tai kiekviena ekspozicijos vieta pristatys skirtingą laikotarpį. Tikimės iš Karo muziejaus pasiskolinti originalius Dauglaukio kapinyno radinius. Tokia praktika mūsų muziejuje bus taikoma pirmą kartą, – naujoves dėstė skrupulingai istorinę ekspoziciją ruošiantis Darius Kiniulis.

Etnografijos salėje šeimininkavo Viliutė Ružinskaitė. Ji taip pat muziejuje jau daug metų dirbanti, kur kone kiekvienas eksponatas jos pačios išieškotas, nuglostytas ir iš buvusių savininkų gražiai išprašytas muziejaus ekspozicijai.

Viliutė Ružinskaitė netveria džiaugsmu tarp naujų lentynų dėliodama liaudies meno eksponatus

– Šioje salėje bus audinių raštai ir margumynai, su linų sėja ir apdirbimu susiję daiktai. Ir taip toliau visoje salėje išdėstyta teminė ekspozicija. Pamenu, darbą pradėjau tokioje mažytėje salėje, kur politechnikumo baldai dar buvo, – senus laikus prisiminė muziejininkė.

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ didžiuojasi savo išskirtiniais eksponatais, kuriuos kadaise gamino, nešiojo, avėjo ar kitaip naudojo Tauragės krašto žmonės. Dabar eksponatai pamažu traukiami iš dėžių ir dėliojami naujose, apšviestose lentynose. Tuo tarpu bokšte aptikome dar apdailos darbus atliekančius darbininkus, kurie leido pasivėžinti naujai įrengtu liftu. Bokšto rūsys...na, bent dalį informacijos palikime atidarymui.

Morta MIKUTYTĖ

Rekomenduojami video