Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mūšis dėl akcijų: pretenduoja ir vienas vadovų

Neįvykus pirmiesiems planuotiems dviejų savivaldybės kontroliuojamų uždarųjų akcinių bendrovių aukcionams, sumaištis kilo tarp smulkiųjų „Dunokų“ akcininkų. Jie vienas po kito skelbia parduodantys savo valdomas akcijas, tačiau paaiškėjo, kad supirkti jas gali ne bet kas. Netruko pasklisti informacija, kad akcijas iš fizinių „Dunokų“ akcininkų superka šios įmonės direktoriaus pavaduotojas Stanislovas Štangvaltas. Esą tie akcininkai, kurie įmonėje dar dirba, jei neparduos jam savo dalies, bijo netekti darbo.

Bijo būti apgauti

„Tauragės kurjeriui“ pavyko pasikalbėti su viena smulkiąja „Dunokų“ akcininke. Moteris sutiko duoti interviu, tačiau pageidavo, kad neatskleistume jos tapatybės (vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Keliasdešimt metų ši moteris dirbo „Dunokuose“, ėjo atsakingas pareigas. Jos teigimu, palyginti su kitais smulkiaisiais akcininkais „Dunokų“ akcijų ji turi bene daugiausiai.

Prieš keletą savaičių „Tauragės kurjeris“ informavo visuomenę, kad iš smulkiųjų „Dunokų“ akcininkų visiškai su šia įmone nesusijęs kaunietis Mykolas A. siūlosi nupirkti jų valdomas akcijas. Mūsų kalbinta akcininkė sako, kad ne kartą su šiuo žmogumi kalbėjosi. Jis esąs mandagus, paaiškinęs, kad niekaip nėra susijęs su „Dunokais“, esą turi įsigijęs kitos panašią veiklą vystančios įmonės akcijų. Moteris su šiuo žmogumi jau lyg ir susiderėjusi, jis už vieną akciją jai pasiūlęs 8,5 euro.

Tačiau prieš pat planuojamą savivaldybės valdomos akcijų dalies pardavimo aukcioną smulkiuosius akcininkus pasiekė įmonės direktoriaus Audriaus Mosėjaus pasirašyti pranešimai, kad pavieniai akcininkai nori parduoti savo akcijas. O pagal įstatymą jie pirmiausia savo akcijas įsigyti turi pasiūlyti kitiems akcininkams. Pranešimuose informuojama, kiek kuris akcininkas parduoda akcijų ir kokia jų kaina. Moteris parodė gavusi septynis tokius pranešimus, esą jų pastarosiomis dienomis atsiunčiama po keletą. Apie pageidavimą pirkti kito akcininko akcijas įmonės vadovybei reikia pranešti per 21 dieną.

– Tai taip išeina, kad mes savo akcijų negalime parduoti tam kauniečiui. O jis už vieną akciją mums siūlo daugiau. Prieš keletą dienų pas mane lankėsi dvi moterys, jos ragino parduoti savo akcijas, kiti akcininkai kalba, kad jas superka kažkas iš įmonės administracijos ir siūlo labai pigiai, tik po kelis eurus, – kalbėjo moteris.

Ji teigė nežinanti, ką daryti. Esą smulkieji akcininkai nuogąstauja būti apgauti, kai kurie jų jau sutiko parduoti savo akcijas vienam iš įmonės vadovų, nes bijo būti atleisti iš darbo. Ir apskritai smulkieji akcininkai baiminasi, kad vykstant savivaldybės valdomų akcijų paketo privatizavimo procesams jie nukentės, mat prisimena šalies nepriklausomybės pradžios įmonių privatizavimo procesus, kuriuos visuomenė ir dabar dar vadina „prichvatizavimu“.

Girdėjo, kad gali net likviduoti

„Tauragės kurjeris“ išsiaiškino, kad akcijas iš smulkiųjų akcininkų superka ar bent jau supirkti siekia „Dunokų“ direktoriaus pavaduotojas Stanislovas Štangvaltas. Paklaustas, kodėl nusprendė įsigyti įmonės akcijų, patikino, kad akcijas iš smulkiųjų akcininkų ne superka, o derasi dėl perleidimo. Paklaustas, koks tai būdas, paaiškino:

– Nė vienos akcijos nesu nupirkęs. Sakysim taip – vedu derybas dėl kažkokių kitų perleidimo formų, ne apie pirkimą kalba. Perleidimo formų yra visokių – patikėjimo ar dovanos forma, ar kažkas tokio. Patikėjimas yra, kai visi dividendai grįžta žmonėms, o aš gal naudosiuos tom akcijom, – sakė S.Štangvaltas.

Paklaustas, kokių planų turi siekdamas įgyti akcijas, S.Štangvaltas atsakė miglotai:

– Ką aš žinau, taip sugalvojau ir viskas.

Įmonės direktoriaus pavaduotojas patikino nenumanantis, kas gali pretenduoti nupirkti savivaldybės valdomą akcijų paketą. Jis teigė neturintis tikslo įgyti visų smulkiųjų akcininkų akcijas, tik siekiąs, kad dalis įmonės akcijų liktų darbuotojų rankose. Pats S.Štangvaltas turi 193 „Dunokų“ akcijas.

Jis pasvarstė, kad smulkieji akcininkai vienu metu pasišovė parduoti savo akcijas, nes nežino, koks likimas laukia „Dunokų“.

– Kas gali paneigti, kad įmonė apskritai nebus uždaryta. Esu girdėjęs kalbų, kad naujasis savininkas galbūt įmonę gabalais išskaidys, galbūt net likviduos. Kas bus, visiškai neaišku, – sakė S.Štangvaltas.

Domisi daug kas

Kitą dieną po neįvykusio aukciono kalbintas „Dunokų“ direktorius Audrius Mosėjus sakė jokios oficialios informacijos iš savivaldybės negavęs – nei kad aukcionas neįvykęs, nei kada planuojamas kitas, nei kokios tolimesnės procedūros įmonės laukia.

A.Mosėjus turi labai nedaug „Dunokų“ akcijų, ką su jomis darys – parduos ar pasiliks, sako dar nesvarstęs. Jis patikino, kad iki planuoto aukciono verslo atstovai labai domėjosi įmonės privatizavimu, esą skambino ne tik kitų miestų, bet ir Tauragės verslo įmonių atstovai, o kodėl niekas nedalyvavo aukcione, jis nežinantis. A.Mosėjaus žiniomis, įmonės privatizavimo dokumentų paketus buvo įsigijusios keletas įmonių.

Ramunė RAMANAUSKIENĖ

Rekomenduojami video