Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Molupio“ direktorei skirta bauda

Finansinių sunkumų smaugiamai bendrovei „Molupis ir Ko“ Klaipėdos apygardos teismas leido atsitiesti ir vykdyti restruktūrizaciją, kuri, tikimasi, padės išvengti bendrovės bankroto. Tačiau teisiniai nemalonumai vėl užgriuvo šios bendrovės direktorę Birutą Cibitienę. Šią savaitę už tai, kad nesumokėjo mokesčių valstybei, o mokėjo verslo įmonėms, pažeisdama Civiliniame kodekse nustatytą atsiskaitymų grynaisiais ir negrynaisiais pinigais eiliškumą, jai skirta 1400 eurų bauda. 

Verslininkė: „Nemaniau daranti pažeidimą“

Į Tauragės apylinkės teismą prašydama iškelti administracinio nusižengimo bylą ir skirti nuobaudą UAB „Molupis ir Ko“ direktorei Birutai Cibitienei kreipėsi Valstybinė mokesčių inspekcija. Pažeidimo esmė – B.Cibitienės vadovaujama bendrovė nuo 2017 metų liepos 3-iosios iki tų pačių metų rugpjūčio 28 dienos vykdydama atsiskaitymus su kreditoriais pirmenybę teikė ne valstybei, o kitiems kreditoriams. Valstybinės mokesčių inspekcijos teigimu, vadovė tai darė žinodama, kad bendrovė neturi pakankamai lėšų visiems pareikštiems kreditoriniams reikalavimams patenkinti ir turi mokestinę nepriemoką Valstybinei mokesčių inspekcijai. Tai yra nesumokėjo mokesčių valstybei, o mokėjo verslo įmonėms, taip pažeisdama Civiliniame kodekse nustatytą atsiskaitymų grynaisiais ir negrynaisiais pinigais eiliškumą.

Mokesčių inspekcija, patikrinusi bankinius mokėjimus ir kasos knygos išrašus, nustatė, kad tuo laikotarpiu bendrovė atliko ne vieną lėšų pervedimą, tačiau iš jų valstybei atiteko tik menka dalis.

Pirmadienį popiet į teismo posėdį, kuriame buvo nagrinėjama ši administracinė byla, atvyko Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovė Diana Kuzmarskienė ir administracinėn atsakomybėn traukiama B.Cibitienė. Teismo posėdžio metu B.Cibitienė iš dalies pripažino įvykdžiusi administracinį nusižengimą, tačiau tvirtino tai padariusi netyčia.

Prašė mažesnės baudos  

– Neteisingai supratau įstatymo nuostatas. Valstybinei mokesčių inspekcijai mokestinė nepriemoka susidarė todėl, kad atsiskaitėme su kitais kreditoriais, mokėjome darbo užmokestį darbuotojams ir įmokas „Sodrai“, vykdėme sutartis su tiekėjais, siekdami užtikrinti bendrovės veiklos tęstinumą,– teismui aiškino B.Cibitienė.

Anot „Molupio ir Ko“ direktorės, bendrovė mokėjo atlyginimus darbuotojams, nes jei būtų nemokėjusi, žmonės būtų nutraukę darbą, taip pat tarėsi su kreditoriais, bet ne su visais pavyko susitarti. Esą jei tiekėjams „Molupis“ būtų nesumokėjęs, jie būtų nutraukę žaliavų tiekimą ir bendrovei būtų tekę stabdyti veiklą, o tai, anot B.Cibitienės, būtų buvę labai blogai, net grėstų bankrotas. Nusižengimas esą padarytas dėl sunkios bendrovės finansinės padėties. Moteris teismui aiškino, kad ne pagal įstatymą vykdyti atsiskaitymai su kitais kreditoriais buvo būtini. Be to, nesilaikant įstatyme numatyto eiliškumo, buvo siekta, kad toliau būtų vykdoma įmonės veikla.

– Apgailestauju, kad susidarė tokia padėtis. Jei teismas pripažins, kad padariau administracinį nusižengimą, prašau skirti kuo švelnesnę – mažesnę baudą nei sankcijoje numatyta minimali,– teismo prašė B.Cibitienė.

Už kreditorinių atsiskaitymų eiliškumo nesilaikymą Administracinių nusižengimų kodeksas numato baudą nuo 1400 iki 3000 eurų. Valstybinė mokesčių inspekcija įmonės vadovei prašė skirti 2200 eurų baudą. Teismas pripažino B.Cibitienę padarius administracinį nusižengimą, tačiau skyrė mažesnę – 1400 eurų baudą.

Apie bankrotą nekalba

Po teismo posėdžio žurnalistės kalbinta B.Cibitienė sakė nemaniusi, kad nusižengia įstatymams.

– Nemaniau, kad dariau pažeidimą, nes susiklaidinau įstatymuose. Galvojau, kol vyko teisminis procesas dėl to, kad Valstybinė mokesčių inspekcija neatidėjo PVM mokėjimų, yra stabdomas ir priverstinis išieškojimas. Buvo užblokuotos įmonės sąskaitos, bet jas atblokavo, tai tikėjausi, kad viskas tvarkoje. Dėjome visas pastangas, kad išgelbėtume bendrovės veiklą. Nuo rudens bendrovė restruktūrizuojama. Dėl apyvartinių lėšų stokos teko atsisakyti mažesnių parduotuvių ir dėl to nesigailime. Tariamės su tiekėjais dėl atsiskaitymų, darbuotojams algas išmokame. Ir pirkėjai mūsų sunkumų nepajautė. Uždaryti bendrovės neketiname, – sakė „Molupio ir Ko“ direktorė.

Tauragės apylinkės teismo nutarimas dėl baudos skyrimo dar neįsiteisėjęs, per 20 kalendorinių dienų jis gali būti skundžiamas, tačiau B.Cibitienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad nutarimo neskųs.

Restruktūrizacijos byla – kad išsigelbėtų nuo bankroto

Finansinių sunkumų patiriančios visoje šalyje žinomos duonos ir pyrago gaminių bendrovės „Molupis ir Ko“ vadovybė 2017 metų spalio 18 dieną kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo. Lapkričio 14-ąją teismas nusprendė tenkinti įmonės prašymą ir priėmė nutartį iškelti įmonei restruktūrizavimo bylą, suteikdamas šešis mėnesius išsikapstyti iš duobės. Restruktūrizavimo administratoriumi paskirtas UAB „Klaipėdos administratorių biuras“.

„Molupiui“ teko priimti skaudžius sprendimus – uždaryti daugelį savo firminių parduotuvių, mažinti darbuotojų. Kaip tuomet Klaipėdos apygardos teismą informavo „Molupio ir Ko“ vykdantysis direktorius Arūnas Cibitis, pagal 2017 m. rugpjūčio 31 d. balansą bendrovei priklausančio turto vertė siekė daugiau nei 6,8 mln. Eur, o jos įsipareigojimai kreditoriams sudarė beveik 4 mln. Eur, iš kurių apie 1,5 mln. Eur privalomi sumokėti po vienerių metų, o beveik 2,5 mln. Eur – per vienerius metus. Kaip teismui nurodė A.Cibitis, dėl didelių įsipareigojimų kreditoriams įmonė negalėjo tinkamai finansuoti veiklos, jai pritrūko apyvartinių lėšų, ir tai turi neigiamos įtakos veiklos rezultatams. A.Cibičio teigimu, per aštuonis 2017 metų mėnesius „Molupis“ gavo 61 tūkstantį Eur pelno, tačiau tiek atsiskaityti su kreditoriais nepakako. A.Cibitis teismui garantavo, kad per restruktūrizavimo plano laikotarpį įmonė ne tik padengs dalį kreditorinių įsiskolinimų, bet ir nepraras verslo partnerių, išsaugos darbo vietas ir mokės mokesčius į valstybės biudžetą.

Teismas bendrovės nurodytais planais patikėjo ir nurodė, kad restruktūrizacijos tikslas – išvengti bankroto. Klaipėdos apygardos teismas nusprendė restruktūrizavimo plano laikotarpiu leisti bendrovei per mėnesį naudoti beveik 900 tūkstančių eurų didžiausią lėšų sumą einamosioms įmokoms mokėti. Iki šių metų gegužės bendrovė privalo parengti ir pateikti teismui restruktūrizavimo planą ir dengti skolas, o visus turto realizavimo ir kitus veiksmus, susijusius su išlaidomis, derinti su administratoriumi.

Tuokart A.Cibitis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad bendrovė numato atlikti detalų gaminamos produkcijos pelningumo įvertinimą, susitelkdama į pelningiausių gaminių asortimento pardavimo didinimą, kurti naujus gaminius. Ypatingas dėmesys esą bus skiriamas naujų eksporto rinkų paieškai. „Klaipėdos administratorių biuras“ atskleidė, kad tiki „Molupio ir Ko“ sėkme, administratoriaus nuomone, įmonės akcininkų sprendimas, nelaukiant iki kreditoriai pradės inicijuoti bankroto bylą, prašyti teismo iškelti restruktūrizacijos bylą sveikintinas.

Ar pavyks rinkoje išlikti vieniems didžiausių Tauragės regiono gamybininkų, parodys laikas. Nors sklinda kalbos, kad šios bendrovės darbuotojų laukia masinis atleidimas, viešai apie tai nekalbama. „Sodros“ duomenimis, šiuo metu „Molupyje“ dirba 158 darbuotojai (prieš metus buvo 173, o 2013 metų kovą – net 400). 2018 metų kovo 2 d. duomenimis, įmonės skola „Sodrai“ siekė per 111 tūkstančių Eur. Vidutinis atlyginimas įmonėje – beveik 640 eurų iki mokesčių.

 

Daiva ŽEBELIENĖ

Rekomenduojami video