Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mokyklose ir vėl netrūko gedulo

 Vasara – moksleivių ilgųjų atostogų metas. Bet jis ne visiems būna sveikas ir džiugus, nes atostogaujantieji neretai „išleidžia atostogauti“ ir savo sveiką nuovoką, protą, baimės jausmą. Apie tai liudija kiekvieną vasarą rikiuojamos moksleivius ištikusios vienokios ar kitokios nelaimės. Galop vasaros pabaigoje jau įprastai liūdnai skelbiama, kad į naująją Rugsėjo 1-ąją nelemta buvo sugrįžti būriui moksleivių, kurie sudarytų visą vieną klasę Lietuvoje. Panašiai tiek jų prarandama ir per kiekvienus mokslo metus. Kokios gi moksleivių tragedijos liūdino šiais mokslo metais? Gal jos taps pamoka moksleiviams vasarą...

Juodieji skaičiai

Statistikos duomenimis, naujuosius mokslo metus pernai rugsėjį Lietuvoje pradėjo 326 000 moksleivių visose bendrojo ugdymo mokyklose, kurių šalyje yra apie 1150. Tai yra 4000 moksleivių mažiau nei 2016-ųjų rugsėjį.

Moksleivių mažėjimą labiausiai lemia visų Lietuvos gyventojų skaičių vis „sutraukianti“ emigracija, tačiau nė vieni mokslo metai neapsieina ir be gedulo dėl mirusių ar žuvusių moksleivių.

Vien tik per mokslo metus netektų vaikų, atrodo, niekas oficialiai neskaičiuoja, tačiau skaičiais besidomintiesiems galima pateikti visų vienų metų skaičius apie mirusius ir žuvusius vaikus. Štai pernai gedėta dėl 70 vaikų (nuo gimimo iki 19 metų). Daugiausia jų (40) buvo kūdikių – iki metukų. Mokyklinio amžiaus grupėse 2017-aisiais mirė ar žuvo beveik 30 vaikų. Didžiausią „duoklę“ giltinė pasiėmė iš 15–18 metų paauglių būrio – 12.

Taip skelbia Statistikos departamentas.

O kalbant apie mokyklinio amžiaus vaikų ir paauglių mirties priežastis, jau ne vienus metus kartojama, kad didžiausi pavojai vaikų tyko šalies keliuose – avarijose. Ne vienas moksleivis gyvybę praranda vandens telkiniuose. Gaisrai labiau „mėgsta“ pražudyti tik ikimokyklinio amžiaus vaikus.

Nepatyręs vairuotojas

Šie mokslo metai Lietuvoje irgi paženklinti mirtinais įvykiais – remiantis šalies policijos įvykių suvestinėmis, jų buvo keliolika. Ypač – visai jau baigiantis mokslo metams.

Štai vienos Kretingos mokyklos abiturientai išleistuves liepą švęs jau be vienos savo klasės draugės. Sandra V. (18 m.) žuvo gegužės 18-osios popietę, kai su metais vyresniu savo draugu važiavo iš mokyklos jo automobiliu „VW Passat“. Vaikinas skaičiuoja dar tik pirmuosius savo vairavimo metus, nors automobiliais domėjosi jau seniau ir savo automobilio nuotraukas pasididžiuodamas viešino socialiniame tinkle taip pat gerokai anksčiau.

Kol kas tyrėjai dar vis aiškinasi, dėl kokių priežasčių Kretingos rajone, kelyje Kretinga–Raguviškiai–Budriai, įvyko ši avarija. Kelio ruožas lemtinga tapusioje vietoje tiesus, buvo sausa asfaltuota danga, šviesu – puikus matomumas.

Yra duomenų, kad vaikinas automobilį vairavo per dideliu greičiu. Po žinios apie nelaimę pasirodė internautų komentarų, kad tuo metu šis automobilis netgi galėjęs lenktyniauti su kitu.

Bet jaunuolio vairuojamą pasatą staiga sustabdė kliūtis – mašina trenkėsi į ta pačia kryptimi dešinėje kelio pusėje stovėjusio sunkvežimio „Scania“ puspriekabę ir po smūgio nulėkė į pakelės griovį.

Pasato keleivė Sandra žuvo įvykio vietoje. Jos kūną iš sumaitotos mašinos išlaisvino atvykę ugniagesiai gelbėtojai. Jaunasis vairuotojas buvo sąmoningas, jam pagalbos išlipti iš automobilio nereikėjo. Suvokęs, kuo baigėsi kelionė, vaikinas labai išgyveno. Jam prireikė medikų pagalbos ir dėl patirtų sužalojimų.

Po mistikos skraiste

Iškart po tragedijos ją aptarinėjusieji kaltino sunkvežimio vairuotoją, kuris apie stovinčią mašiną „rėkė“ tik įjungtais avariniais žibintais – atskiro specialaus ženklo nebuvo pastatęs. Šis sunkvežimis pakelėje stovėjo jau nuo ryto – jis buvo reikalingas susmulkintai medienai pakrauti, nes prie pat kelio esančioje pievoje buvo kertami menkaverčiai medžiai.

Ar stovintis sunkvežimis ir buvo tikroji avarijos priežastis, dar atsakys tyrėjai, kai baigs ikiteisminį tyrimą, tačiau po įvykio sunkvežimio vairuotojas (50 m.) tikino, kad visi, kas prieš tai kelias valandas važiavo pro jį tvarkingai, tai ir pravažiavo, o prieš pat tragedijos akimirką pro sunkvežimį švilpte prašvilpė vienas lengvasis automobilis, paskui jį skubėjo ir kitas, kuris ir rėžėsi į kelkraštyje stovinčią kliūtį.

Baisiausia, kad žuvo mergina. Paskutinis skambutis jai jau nebeskambėjo – abiturientė jo išvakarėse buvo palaidota.

Gana mistiška, tačiau tokių gedulingų Skambučių mūsų mokyklose būna kone kasmet – tuoj po vieną ar kitą mokyklą sukrėtusios netikėtos tragedijos.

Atsakomybės trūkumas

Panaši tragedija, kai savo draugę – irgi moksleivę (18 m.) – pražudė labai jauna vairuotoja (18 m.), įvyko ir pernai per Kalėdas. Ši nelaimė nutiko Lentvario miestelyje (Trakų r.) vėlai vakare. Geležinkelio gatve važiavęs automobilis „Audi A6“, vairuojamas vos prieš mėnesį tokią teisę įgujusios merginos, nesuvaldytas nuvažiavo nuo tiesaus kelio ir trenkėsi į pakelės medį.

Iškart žuvo keleivė, sėdėjusi prie vairuotojos. Sužalojimų neišvengė pati vairuotoja ir visi kiti dar 3 kartu važiavę asmenys.

Jaunuolių kompanija vėlų vakarą važiavo nuo Trakų pusės. Lėkta didžiuliu greičiu! Kai automobilis nuo smūgio dužo, jo detalės išsilakstė kone 30 metrų spinduliu.

Iškart po avarijos policininkai teigė manantys, kad nelaimę prišaukė didelis greitis ir visiškai maža vairavimo patirtis. Be to, keleiviai buvo neprisisegę saugos diržais.

Avarijos dalyvius pažįstantys žmonės neslėpė, kad jaunutė vairuotoja jau anksčiau socialiniuose tinkluose gyrusis, jog dalyvaujanti nelegaliose automobilių lenktynėse. Ji net buvo paviešinusi tokį „eilėraštuką“, išduodantį jos pomėgį: „Su „Audi“ nesnaudi, įsėdi ir spaudi, nes „Audi“ nečiaudi, kai gazą paspaudi“ (kalba netaisyta – red.).

Visa tai išduoda jaunos vairuotojos lengvabūdišką požiūrį į automobilio vairavimą ir avaringumą šalies keliuose. Todėl suaugusiesiems – tėvams, pedagogams, vairavimo mokytojams – labai svarbu pirmiausia įdiegti jauniems vairuotojams atsakomybės jausmą.

Kartos mados ypatumai

Bet atsakomybės jausmo neretai stokoja ir patys suaugusieji. Mat jeigu ne dėmesio stoka vairuojant, tauragiškis pradinukas (7 m.) šiandien būtų jau sėkmingai pasitikęs vasarą. Berniukas žuvo vieną pernykščio lapkričio rytą, kai Tauragėje, šviesoforu reguliuojamoje sankryžoje, ėjo į mokyklą per pėsčiųjų perėją degant žaliam šviesoforo signalui. Mažo berniuko tamsioje perėjoje nepastebėjo krovininio automobilio vairuotojas (36 m.) ir jo valdoma mašina vaiką užkliudė ir partrenkė. Maža to, mašina lyg niekur nieko nuvažiavo.

Vairuotojas buvo surastas tik policijai paviešinus įvykio momento, užfiksuoto vaizdo kameromis, vaizdą. Nustatyta, kad medžio smulkinimui skirtą įrangą automobiliu gabenęs vairuotojas buvo blaivus.

Dar viena moksleivė pėsčiųjų perėjoje žuvo gegužės viduryje, tik jau geležinkelio. Tai atsitiko Šiauliuose, Zoknių geležinkelyje. Pietų laiku bėgius kertančią mergaitę (13 m.) kliudė ir mirtinai sužalojo tuo metu geležinkeliu riedėjęs keleivinis traukinys. Mašinistas (52 m.) po įvykio tikino signalizavęs, kai pamatęs pėsčiąją pervažoje, tačiau mergaitė visą savo dėmesį buvo sutelkusi į mobilųjį telefoną ir nepasitraukė...

Paauglė žuvo kelių savo bendraamžių akivaizdoje ir jos tėvo, atvykusio dukros pasitikti.

Po šios tragedijos vietos gyventojai kaltino modernius traukinius, kurie važiuodami skleidžia tik menką garsą, kurį toje vietoje dažnai užgožia nuolat skraidantys lėktuvai. Tačiau ar nereikėtų kur kas didesnį dėmesį skirti vaikams – kad tėvai ir mokytojai jiems nuolat kartotų, jog gatvėje naudotis ausinukais, klausantis muzikos, ar tyrinėti žinias savo telefonuose yra labai pavojinga? Jau ir psichologai dažnai akcentuoja, kad auga karta, kuriai virtualus bendravimas yra svarbiau už bendravimą gyvai.

Tokių atvejų, kai jaunuolis žuvo ant geležinkelio bėgių, nes dėl užsidėtų ausinukų ar telefono negirdėjo artėjančio traukinio, pastaraisiais metais būta jau ne kartą.

Tik faktai: 

Dar vienos mokyklos bendruomenę gedulas aptemdė pačioje gegužės pabaigoje, baigiantis mokslo metams – Kelmės rajone, laiką leisdamas pas močiutę, netikėtai žuvo pirmokas (7 m.). Vaikas važinėjosi lengvuoju keturračiu motociklu (!) ir įvažiavo į tvenkinį netoli sodybos.

Dar vienas moksleivis (16 m.) gegužės viduryje buvo palaidotas Kaune, kai mirė apsinuodijęs – esą grupė gimnazistų tąkart vakarojo vieno jų namuose, vaišinosi ir atsineštu alkoholiu. Po vakarėlio vienas dalyvis pasijuto blogai, buvo gydomas medikų, tačiau mirė.

Vienas jaunuolis (17 m.) šiais mokslo metais buvo nužudytas – taip 2017-ųjų gruodį žuvo vėlai vakare namo eidamas vienos Panevėžio gimnazijos auklėtinis; nužudymo tyrimas sparčiau pajudėjo tik gegužę.

Mažiausiai 3 šalies moksleiviai (15 m. ir 16 m.) šiandien yra gyvi ir sveiki, tačiau jie – irgi nelaimėliai: įtariami dėl žmogaus nužudymo Trakų ir Alytaus rajonuose.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video