Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Medienos įmonėje įžvelgė baudžiavą

Didžiausiu šalies baubu laikomą emigraciją valdžia bando stabdyti įvairiais būdais, kurdama brangias strategijas ir projektus, saldžiais pažadais apie naujas darbo vietas ir solidžius atlyginimus viliodama emigrantus grįžti. O, rodos, užtektų tiek nedaug – kad žmonės iš tiesų turėtų darbo normaliomis sąlygomis ir galimybę užsidirbti, tada ir į užsienius nebesižvalgytų. Tačiau realybė ne visada tokia graži. Į „Tauragės kurjerio“ redakciją užsukęs vos dvi dienas vienoje Tauragės rajono įmonėje padirbėjęs vyras sako: „Lietuvoje, pasirodo, tebegyva baudžiava“. Įmonės vadovas ginasi ir grasina redakcijai teismais – esą tai tik vieno žmogaus nuomonė. 

Prašė bet kokio darbo

67-erių Albinas Gutauskas iš užsienio grįžo visai neseniai, tik šių metų pradžioje, 16 metų dirbęs Ispanijoje, Andalūzijoje. Iškart užsiregistravo Darbo biržoje. Pagal specialybę – jis įgijęs mašinų gamybos technologo specialybę – darbo kol kas neatsirado, tad vyriškis, nenorėdamas sėdėti be darbo, pasiprašė bet kokio darbo. Jam buvo pasiūlytas darbas UAB „Brolenta“, Mažonuose įsikūrusioje medienos įmonėje.

– Dirbau ten dvi dienas, – pasakoja A.Gutauskas. – Ką galiu pasakyti – baudžiava Lietuvoje panaikinta, rodos, 1864-aisiais, o ten ji dar tebėra. Taip ir pasakiau išeidamas: atėjau dirbti, o ne baudžiavos lažą atlikti. Kaip jie elgiasi su darbuotojais? Neįmanoma – vienas žmogus turi dirbti tokį darbą – kilnoti didžiulius medienos ruošinius – kurį normaliai turėtų atlikti du ar netgi trys žmonės. Tačiau kam įdarbinti du, jei gali vienas dirbti? Mano kojos po tų dviejų darbo dienų – vienos mėlynės. Tikrai nesu tinginys, noriu, galiu dirbti ir sveikatos turiu, bet toks darbas – tai pasityčiojimas.

Po dviejų darbo dienų vyras kreipėsi į medikus, jam paskirtas gydymas. Atlyginimo už tas dvi dirbtas dienas žmogus dar negavo, tačiau, anot jo, bendradarbiai sakė, kad per dieną jis turėjo uždirbti maždaug 18 eurų.

Direktorius: „Gal žmogui mėnulio fazė“

„Tauragės kurjeris“ susisiekė su UAB „Brolenta“ direktoriumi Vytautu Remeikiu.

– Nežinau, kas jis toks, nespėjau susipažinti, yra gamybos vadovai, jie priima žmones be manęs, – sakė bendrovės vadovas.

Į pokalbį įsijungė ir įmonės buhalterė Jurgita Giniotienė. Ji paaiškino, kad A.Gutauskas iki šiol tebedirba įmonėje, jam „trečia diena kaip yra pravaikšta“. Esą padirbęs dvi dienas jis atėjo prašyti vienos laisvos dienos, sakė, kad jam reikia pas gydytoją ir į Darbo biržą. Vakarykščiai gamybos vadovas kalbėjęs su juo, tada vyriškis pasakęs, kad daugiau nebedirbs.

– Buvo paprašyta atvykti ir parašyti prašymą. Arba turim atleisti už pravaikštas, arba turi ateiti ir parašyti prašymą. Tokia tvarka. Tiesą sakant, jau po pirmos darbo dienos buvo matyti, kad jis nenori dirbti, darbo sąlygos jo netenkino, tuo metu galėjo parašyti prašymą ir būtume išsiskyrę gražiuoju, – aiškino buhalterė.

Išgirdęs apie A.Gutausko sužalojimus įmonės vadovas sakė nieko apie tai nežinąs. O paklaustas, ar tikrai įmonėje tokios darbo sąlygos, kokias įvardijo A.Gutauskas, atsakė:

– Nėra lengvas darbas, bet dirba apie 50 žmonių, jei būtų baudžiava, kaip jis sako, tai nedirbtų. Nežinau, gal žmogui mėnulio fazė. Jei žmogaus kas netenkina, visada gali pasakyti, jei netinka darbo sąlygos, galim atleisti, per prievartą nelaikom, ne tie laikai.

Darbas nelengvas

Įmonės direktorius sutiko, kad darbuotojų kaita „Brolentoje“ nemaža, nes darbas tikrai nelengvas.

– Bet yra branduolys, kuris dirba seniai, o tie visi kiti gana dažnai keičiasi, – sakė įmonės direktorius. – Bendradarbiaujam su Darbo birža, nepasirašinėjam jos atsiunčiamiems žmonėms, kad pasirinkom kitą kandidatą, jie būna priversti dirbti, bet po kelių dienų išeina.

Pasak direktoriaus, ne visada reikia žiūrėti negatyviai, yra ir kitokių istorijų, antai žmogus, kuris irgi sakė nedirbsiąs, štai jau dirba daugiau nei dveji metai, patenkintas, viskas gerai.

– Iš tikrųjų nežinau, ką jis dirbo, nesikišu į gamybą, neturiu tam laiko, yra atsakingi meistrai. Tačiau tikrai nieko nėra ko nors tokio, kas būtų neįmanoma. Jei vienam žmogui kažkas negerai, dar nereiškia, kad visiems negerai. Atvažiuokit, pažiūrėkit, kaip dirba kiti žmonės, juos pakalbinkit, o ne iš vieno žmogaus nuomonės rašykit straipsnį.

UAB „Brolenta“ – Tauragės rajono Mažonų kaime veikianti įmonė, kurioje, rekvizitai.lt duomenimis, šiuo metu dirba  53 darbuotojai. Skelbiama, kad įmonės metinė apyvarta (be PVM) siekia nuo 1 iki 2 mln. Eur, vidutinis atlyginimas 470,32 euro iki mokesčių.

 

Birutė SLAVINSKIENĖ

Rekomenduojami video