Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Maistas mokyklose: bandelės, saldikliai ir pietūs be daržovių

Mokyklos valgykloje, pasikeitus maitintojui, maistas suprastėjo, bufete pradėta prekiauti draudžiamomis vaikams prekėmis – bandelėmis ir gėrimais su saldikliais, o mokyklos vadovybė pietauja nemokamai – tokius kaltinimus išgirtajai „Šaltinio“ progimnazijai išsakė šios mokyklos mokinių tėvai. Tėvų skundas pasiekė ne tik „Tauragės kurjerio“ redakciją, bet ir Tauragės valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Šios specialistai sureagavo itin gretai. Ką užfiksavo? 

Mano, kad išvadas slepia

Laišką „Tauragės kurjerio“ redakcijai surašę „Šaltinio“ progimnazijos moksleivių tėvai išsakė ir konkretų prašymą – jie įsitikinę, kad prieš keletą dienų mokyklos valgykloje atlikto patikrinimo išvados nebus atskleistos, esą mokyklos vadovybei surašytas  aktas „dabar didelė paslaptis“. Todėl tėvai prašo viešai paskelbti, kas patikrinimo metu „Šaltinio“ progimnazijos valgykloje buvo užfiksuota – nesvarbu, ar geri, ar blogi dalykai. Tėvai džiaugiasi, kad Tauragės valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) surašius skundą jos viršininkas Kęstutis Patašius „labai greitai sureagavo ir jau po keleto dienų virtuvėje vyko patikra“. Tėvai išreiškė viltį, kad po moksleivių rudens atostogų (moksleiviai atostogauja šią savaitę) trūkumai valgykloje bus pašalinti ir galbūt mokyklos administracija skirs didesnį dėmesį mokinių maitinimui.

Mokinių tėvų teigimu, vos prasidėjus mokslo metams, jie suabejojo, ar jų vaikai maitinami tinkamai, nes moksleiviams, kuriems skirtas nemokamas maitinimas, patiekiami skirtingi patiekalai. Be to, pasikeitus šios mokyklos maitintojui, suprastėjusi maisto kokybė ir asortimentas, mokyklos bufete esą pradėta prekiauti draudžiamomis vaikams prekėmis – bandelėmis, saldžiaisiais gėrimais ir kitais nesveikais užkandžiais. Tėvai klausia, ar po moksleivių atostogų vaikams maistas bus ruošiamas pagal patvirtintą valgiaraštį, ar bent kartą per savaitę vaikai gaus vaisių, ar mokyklose nebebus prekiaujama jų sveikatai kenksmingomis prekėmis. Tėvai pamėtėjo ir konkretų kaltinimą mokyklos direktorei Jūratei Lazdauskienei bei jos pavaduotojai ūkio reikalams, esą jos mokyklos valgykloje valgo nemokamai. Laiško autoriai svarsto – galbūt „už to ir slypi visos negerovės“.

Atsakingi direktoriai

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Tauragės VMVT viršininko pavaduotoja-valstybinė veterinarijos inspektorė Lina Mėlinienė, šiemet buvo patikrintos 13 bendrojo ugdymo mokyklų: iš jų šeši patikrinimai planiniai, du – pagal skundus ir penki, prašant išduoti specialus leidimus teikti paslaugą.

– Patikrinimai, kurių metu rasti pažeidimai, galintys turėti įtakos maisto saugai ir kokybei, nustatyti trijose mokyklose. Visų mokyklų paslaugos maitinimą atliekantiems ūkio subjektams buvo taikytos administracinės nuobaudos, o vienu atveju, kai mokykloje buvo rasta draudžiamų vaikams maisto produktų, buvo priimtas sprendimas dėl jų uždraudimo tiekti į rinką. Visiems maitintojams buvo nurodyta taikyti korekcinius veiksmus, siekiant, kad pažeidimai nesikartotų, – „Tauragės kurjerį“ informavo L.Mėlinienė.

Pasak inspektorės, vienas subjektas pagal rizikos vertinimo kriterijus po patikrinimo buvo priskirtas padidintos rizikos grupei ir bus kontroliuojamas dažniau, tai yra du kartus per metus.

Kaip praneša Tauragės VMVT, šių mokslo metų pradžioje daugumoje rajono mokyklų pasikeitė maitinimo paslaugos teikėjai. Tačiau iš esmės jie liko tie patys, tik pakeitė mokyklas. Šios paslaugos nebeteikia tik UAB „Mepus“. Šiuo metu pagrindiniai Tauragės moksleivių maitintojai yra UAB ,,Vilartina“, kuri maistą gamina trijose mokyklose, UAB „Juraja“ – maistą gamina vienoje mokykloje, UAB „Gabutis“ – dviejose mokyklose, UAB ,,Amerija“ – vienoje mokykloje. Dauguma maitintojų patiekalus veža į kitas mokyklas, kuriose maistas moksleiviams dalijamas.

Paslaugų sutartį su maitinimo paslaugos teikėjais, atrinktais viešųjų pirkimų būdu, pasirašo mokyklų vadovai ir, pasak L.Mėlinienės, už mokinių maitinimą tiesiogiai atsakingi jie. Mokyklų vadovai tvirtina valgiaraščius ir privalo užtikrinti, kad vaikų maitinimas būtų organizuojamas pagal tvarkos aprašo reikalavimus.

– Turi būti paskirtas asmuo, tai gali būti ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, kuris kartą per savaitę privalo patikrinti valgiaraščius, nustatęs neatitikimų, juos turi užregistruoti ir nedelsdamas raštu apie tai informuoti maitinimo paslaugos teikėją bei pranešimo kopiją pateikti mokyklos vadovui. Apie tai privaloma pranešti ir Tauragės valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Tačiau tokių neatitikimų mokyklų žurnaluose mūsų tarnybos inspektoriai nėra nustatę ir informacijos iš mokyklų atsakingų asmenų dėl pažeidimų negavo, – sakė L.Mėlinienė.

Valgiaraštis – vienoks, maistas – kitoks

Tarnyba informuoja, kad per pirmuosius du šių mokslo metų mėnesius iš tėvų jau gavo du skundus dėl netinkamo vaikų maitinimo mokyklose. Abiejuose skunduose paminėta, kad tėvai kreipėsi visų pirma į mokyklų vadovybę, į maitinimo paslaugos teikėjus ir tik situacijai nesikeičiant – į VMVT. Tarnyba daro išvadą, kad tėvų skundai pagrįsti.

– Paskutinis pranešimas gautas iš „Šaltinio“ progimnazijoje besimokančių vaikų tėvelių. Patikrinimo metu nustatyta, kad maitinimo paslaugos teikėja UAB „Juraja“ vadovaujasi A.Biciušienės knyga „Perspektyviniai valgiaraščiai. Technologinės kortelės“. Tačiau mokamo ir nemokamo maitinimo valgiaraščiai sudaryti nukrypstant nuo šioje knygoje pateiktų valgiaraščių ir receptūrų. Mokyklos vadovė yra patvirtinusi tik nemokomo vaikų maitinimo valgiaraštį. Pagal valgiaraščių rengimo reikalavimus su karštu patiekalu turėtų būti patiekiamos daržovės ar vaisiai arba jų salotos, tačiau patvirtintame nemokomo maitinimo vienos savaitės valgiaraštyje daržovių salotos mokiniams tiekiamos tik dvi dienas, – sakė inspektorė.

Taip pat buvo nustatyta, kad „Šaltinio“ progimnazijos interneto svetainėje skelbiamo mokinių maitinimo valgiaraštis skiriasi nuo skelbiamo valgykloje. Patikrinimo metu mokiniams buvo tiekiami patiekalai, kurie nebuvo nurodyti nė viename šių valgiaraščių. Taip pat mokykloje buvo rasta draudžiamų vaikams maisto produktų, jie tiekti į rinką uždrausti.

Bendrovei „Juraja“ už nustatytus pažeidimus taikyta administracinė nuobauda. Tačiau kokia, VMVT neatskleidė.

Tarnybos viršininkas: „Maistas privalo būti sveikas“

Tauragės VMVT viršininkas Kęstutis Patašius sako, kad vaikų maitinimas mokyklose pastaruoju metu tapo skaudžia problema, nes paslaugos kaina maža ir už ją patiekti kokybišką maistą verslininkams sudėtinga. Artimiausiu metu VMVT ketina šaukti moksleivių maitintojų susitikimą ir aptarti problemas. K.Patašius dėkoja tėvams, kad šįkart jie sureagavo ir pranešė tarnybai apie pastebėtas negeroves, tačiau pripažįsta, kad per skubėjimą į patikrinimą „Šaltinio“ mokyklos valgykloje nepakvietė tėvų atstovo.

– Dėl vaikų maitinimo turi būti atsakingi visi – ir mokyklų vadovai, ir patys maitintojai. Labai smagu, kad tuo rūpinasi ir tėvai. Dėl „Šaltinio“ mokyklos – kadangi greitai reagavom į skundą, nepakvietėm tėvų atstovų. Visą laiką norim, kad tėvai su mumis bendradarbiautų. Mokyklose jie turi išsirinkę savo atstovus. Paprastai, kai tiriame skundus, norime pakviesti tėvus kartu dalyvauti patikrinimuose. Tačiau jei tėvus domina tyrimo rezultatai, jie gali atvykti pas mus į tarnybą. Mes tikrai pateiksim visą informaciją. Tikrai nieko neslepiame, – tikino K.Patašius.

Tarnybos viršininkas išreiškė apmaudą, kad vykdant moksleivių maitintojo parinkimą, konkursų organizatoriai didžiausią dėmesį skiria mažiausiai kainai. Tačiau svarbiau, K.Patašiaus nuomone, yra ne sutaupyti šioje srityje, o maisto kokybė. Moksleiviams tiekiamas maistas, tarnybos teigimu, privalo būti subalansuotas ir sveikas. Tokie reikalavimai taikomi ne tik nemokamą maitinimą gaunančių moksleivių maistui, bet ir tiems patiekalams, kuriuos mokiniai valgyklose perka.

Neigia valganti nemokamai

„Šaltinio“ progimnazijos direktorė Jūratė Lazdauskienė, paklausta, ar po rudens atostogų jos vadovaujamos mokyklos moksleiviai gaus geresnį maistą, sakė kol kas negalinti atsakyti į šį klausimą, nes negavusi VMVT atlikto patikrinimo išvadų, nežinanti – geros jos ar blogos. Be to, direktorė, kitaip nei VMVT specialistai, teigia, kad į ją dėl esą netinkamo maitinimo niekas iš moksleivių tėvų nesikreipė. Esą maistas mokyklos valgykloje skanus, tai jai ne kartą patvirtinę patys mokiniai. Mokyklos vadovė neigia valgykloje valganti nemokamai.

– Jau tegu sako kas ką nori. Aš užsidirbu ir susimoku. Visi mokytojai mokyklos valgykloje pietauja. Bandė ir kai ankstesnis direktorius buvo taip sakyti, ir dabar pradėjo tą patį. Jau man nusibodę tie klausimai ir atsakymai į tokius klausimus. Žmonės nebežino kuo kaltinti, jei neina vienu, tai bando kitu, – svarstė direktorė.

J.Lazdauskienė negailėjo priekaištų Tauragės visuomenės sveikatos biurui. Mat mokykla iki šiol neturi visuomenės sveikatos priežiūros specialisto, o stebėti, kaip teikiama maitinimo paslauga mokykloje, esą turi šis specialistas.

– Didžiausia mokykla rajone, o tokio specialisto neturime. Aš vis prašiau – atsiųskite savo specialistą – juk jie privalo sužiūrėti, kokie produktai. Laikas nuo laiko ateidavo mergaitės pasižiūrėti, irgi nesakė, kad kažkas blogai, – prisiminė mokyklos vadovė.

 

Ramunė RAMANAUSKIENĖ

Rekomenduojami video