Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Laidojimo verslas: kūnai laikomi nežinia kur?

Anapilin savo močiutę išlydėjęs Darius „Tauragės kurjeriui“ atskleidė palaikų šarvojimo užkulisius. Bendrovės „Sandoras“ direktorius Robertas Kirstukas telefonu jį patikinęs, kad  turi specialų šaldytuvą palaikams iki šarvojimo laikyti. „Tačiau daugiau nei parą mirusios močiutės kūną laikė nežinia kur“, – žurnalistams išklojo vyras. „Sandoro“ vadovas ginasi kalbėjęs apie šaldytuvus mirusiųjų kūnams laikyti. Ar bendrovė teikia paslaugas, kurioms reikalingas leidimas-higienos pasas, jau aiškinasi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamentas.

Laukė grįžtančio sūnaus

Amžinybėn močiutę išlydėjęs tauragiškis Darius pasakojo, kad dėl mirusiosios paruošimo paskutinėn kelionėn ir šarvojimo susitarė su UAB „Sandoras“. Kadangi mirusios senolės sūnus turėjo parvažiuoti iš užsienio, šarvoti palaikų anūkas neskubėjęs. Tačiau, pasak Dariaus, tik gerokai vėliau jis sužinojo, kad „Sandoras“ laikyti mirusiųjų kūnų iki šarvojimo negali. Ne tik kad negali, bet ir neturi specialaus šaldytuvo.

– Šeštadienį mirus močiutei paskambinau bendrovės „Sandoras“ direktoriui Robertui Kirstukui, nes ketinau pasinaudoti jo įmonės teikiamomis šarvojimo paslaugomis. Su įmonės direktoriumi susitarėme, kad kūną paims iš namų, nes mirtį medikai konstatavo atvykę į namus. Dar svarsčiau, gal kūną vežti į morgą, kur yra specialūs šaldytuvai, tačiau Robertas Kirstukas patikino, kad turi šaldymo agregatą ir jame galės laikyti kūną. Taigi tą šeštadienį, apie 11 valandą, močiutės kūnas buvo paimtas iš namų ir nuvežtas, kaip maniau, į Sandėlių gatvėje, prie „Mergelių užeigos“, esančias patalpas. Kitą dieną „Sandoro“ direktorius man paskambino ir paklausė, kada norime šarvoti močiutę. Kai pasakiau, kad trečiadienį, pajutau, kad mano pašnekovas sutriko. Paklausiau, ar kas negerai. Patikino, kad viskas gerai. Tačiau man pasidarė neramu. Pradėjęs domėtis sužinojau, kad „Sandoras“ neturi mirusiesiems laikyti skirtų šaldytuvų. Perskambinau direktoriui, bet jis mane patikino, kad tai melas, kad viskas esą gerai ir pabrėžė, kad po mūsų pokalbio, tai yra kai aš pasakiau, kad šarvosime tik trečiadienį, močiutės palaikus jie nuvežė į morgą, – pasakojo tauragiškis.

Vyras tikino, kad tik baigęs pokalbį su R.Kirstuku susivokė, jog į morgą mirusi močiutė buvo nuvežta gal tik po 27–28 valandų. Dariui kilo klausimas, kur jis kūną laikė iki tol.

– Pirmadienį ryte nuvažiavau į morgą įsitikinti, ar tikrai mirusios močiutės kūnas yra morge. Taip, jis ten buvo. Morgo darbuotojams padaviau dokumentus. Iki man atvažiuojant jie jų neturėjo. Kitų „Sandoro“ paslaugų atsisakiau. Močiutę palaidojo kita Tauragėje laidojimo paslaugas teikianti įmonė. O aš kreipiausi į Tauragės apylinkės prokuratūrą, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamentą, informavau Tauragės rajono savivaldybę. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamente man iškart pasakė, kad „Sandoras“ negali teikti nei palaikų paėmimo iš morgo ar namų, nei aprengimo, nei laikymo specialiuose šaldytuvuose paslaugų. Prokuratūra tyrimo nepradėjo, atsakė, kad turėčiau išreikšti pretenzijas „Sandoro“ bendrovei, o jei nepavyks priimti bendro sprendimo, turėčiau kreiptis į teismą, – teigė pašnekovas.

Vyras sakė „Sandoro“ direktorių informavęs, kad kreipėsi į įvairias institucijas.

– Robertas Kirstukas pradėjo neigti, kad man sakė apie šaldytuvą palaikams laikyti. Bet tikrai jis man sakė, kad įmonė turi tokį įrenginį. Šalia manęs buvo kiti žmonės ir jie girdėjo mūsų pokalbį, – pasakojo Darius.

Kur laikė palaikus, neatsakė

Bendrovės „Sandoras“ direktorius R.Kirstukas „Tauragės kurjeriui“ pranešė, kad tauragiškio Dariaus skambučio sulaukė tuo metu, kai buvo išvykęs iš Lietuvos.

„Buvo gautas skambutis ir prašymas dėl mirusio žmogaus palaikų paėmimo-pervežimo. Buvome paprašyti paimti mirusiojo kūną, nes ponas D.R. paminėjo, kad turi išvykti į balių ar pobūvį. Dėl jokių kitokių paslaugų nebuvo jokio susitarimo ar sutarties. Buvo savaitgalis, todėl kai tik galėjo kūną priimti Valstybinės teismo medicinos Tauragės skyrius (morgas), mirusio žmogaus palaikai iškart buvo ir pristatyti į Tauragės patologijos skyrių – morgą. Kūnas buvo pervežtas ir finansinio užmokesčio už jokias kitas paslaugas iš D.R. UAB „Sandoras“ negavo“, – raštu redakcijai aiškino R.Kirstukas.

Anot jo, „Sandoras“ teikia mirusiųjų pervežimo, duobės iškasimo ir laidotuvių organizavimo paslaugas.

Į klausimą, kur buvo laikomi mirusios moters palaikai iki nuvežimo į morgą ir ar sakė tauragiškiui Dariui, kad turi šaldytuvus kūnams laikyti, UAB „Sandoras“ vadovas neatsakė.

Palaikų laikymo paslaugos teikti negali

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vitalija Juzėnienė informavo, kad visas laidojimo paslaugas Lietuvoje reglamentuoja Žmonių palaikų laidojimo įstatymas. Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymas nustato veiklos rūšis, kurioms būtinas leidimas-higienos pasas. Viena žmogaus palaikų laidojimo paslaugų – žmogaus palaikų laikymas, paruošimas šarvoti, šarvojimas, kremavimas, balzamavimas.  Žmogaus palaikų vežimo paslaugai leidimas-higienos pasas nereikalingas.

Anot V.Juzėnienės, norint teikti palaikų laikymo paslaugą, reikalingas leidimas-higienos pasas. „Tauragės kurjerio“ minima bendrovė „Sandoras“ tokio leidimo leidimo-higienos paso šiai veiklai neturi.

– Leidimas-higienos pasas reikalingas ir žmogaus palaikams aprengti, ir įdėti į karstą, išskyrus kai tai laidojančio asmens prašymu atlieka asmens sveikatos priežiūros įstaigos ar Valstybinės teismo medicinos tarnybos personalas. Tauragėje nėra privačios įmonės, kuri savo patalpose galėtų teikti paruošimo šarvoti paslaugą. Mūsų duomenimis, žmogaus palaikų laikymo paslaugą gali teikti tik Valstybinės teismo medicinos tarnybos Tauragės poskyris, – informavo Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamentas aiškinasi, ar UAB „Sandoras“ vykdo veiklas, kurioms reikalingas leidimas-higienos pasas.

 

Daiva ŽEBELIENĖ

Rekomenduojami video