Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kovo 10-oji – Keturiasdešimties paukščių diena

40 paukščių diena ši dieną vadinama todėl, kad apytikriai tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sugrįžta į gimtinę. Senoliai tikėjo, kad jei šią dieną pašąla, šalnos laikysis dar 40 parų. Kai kur, ypač Žemaitijoje, manyta, kad šią dieną reikia praleisti „savam lizde“, su savo šeima.

Kaip pasakoja Tauragės kultūros centro etnografė Salvinija Žemaitienė, pagal senų žmonių pastebėjimus, jei šią dieną šviečia saulė, tai reiškia, kad pavasaris jau netrukus lepins šiluma.

Pasak jos, gilioje senovėje žmonės manydavo, kad dienos ilgumą, o ir pavasario šilumą ant savo sparnų parneša paukščiai, o kartu ir išsigelbėjimą nuo bado, šalčio, nepriteklių.

Tikėta, kad pirmieji pasaulio kūrėjai buvo paukščiai. Jie ne tik sukūrė pasaulį, bet ir jį tobulino: kasė upes, rūpinosi vandenimis, o kregždės netgi atnešė iš požemio pasaulio ugnį.

Paukščiai, dangaus ir žemės tarpininkai, nuo seno stebino žmones savo pranašumu – gebėjimu skraidyti, čiulbėti, mėgdžioti ar atkartoti, pasinerti į vandens gelmes.

Kiekvienas gamtos garsas turi savo pavadinimą, ne išimtis – ir paukščių giesmės.

Paukščių giedojimas yra labai skirtingas. Liaudis jį apibūdina tokiais žodžiais: žvirblis čirškia, kregždė čilba, vyturys čiulba, lakštingala suokia, gulbė ulduoja, gandras klegnoja, kielė kivikčioja, griežlė griežia, antis kvaksi, žąsis girksi, strazdas rykauja, apuokas vaitoja, pelėda ūbauja...

Kovo 10-tą gimtinėn jau parskrenda apie 40 paukščių rūšių. Tai daugiausia tie mažieji giesmininkai. Ar suras paukšteliai naujai padarytų ir medžiuosna įkeltų inkilų? Beje, meistrauti berniukai seniau ir pramokdavo inkilėlius darydami, pasak etnografės, visi norėdavo parodyti savo išmonę, kūrybą sukuriant niekur nematytą namelį paukštukui.

Apie paukščius etnografė pasakoja feisbuke įkeltoje vaizdo medžiagoje, kurioje nufilmuota ir kaip  Norkaičių etnokultūros ir tradicinių amatų centras pasirūpino parskrendančiais paukšteliais.

Paukščių sugrįžimo dienai ruošėsi ir tauragiškiai. Štai Dacijonų bendruomenė savo kuriamame Malūno parke pakabino 11 inkilų. Šia žinia pasidalinę socialiniuose tinkluose, bendruomenės nariai dėkoja gamtos mylėtojams Mindaugui Piečiai, Vytautui Račiauskui, Audriui Jakui, Petrui Jakui, Audriui Gendroliui, Donatui Anglickui už namelių pagaminimą ir jų įkėlimą. Vienas inkilas, kaip skelbiama, senjorės prašymu pakabintas prie jos namo. Įsikūrę paukšteliai džiugins visus savo nuostabiomis giesmėmis.

Jovarų bendruomenė 40-ies paukščių dienos nelaukė – pasitikdama grįžtančius paukščius ir taip prisidėdama prie jų išlikimo bei gamtos išsaugojimo, jau praėjusį penktadienį iškėlė net 30 inkilų.

Birutė SLAVINSKIENĖ, taurageszinios.lt

Rekomenduojami video