Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Komunalinio ūkio direktorius rėžė senjorui: „Tai ne dūmų, o senatvės kvapas“

Iki šiol niekur neradęs tiesos senjoras Kazys Dirškus iš Pagėgių kreipėsi į „Šilokarčemos“ redakciją, nes  nebegalintis gyventi savo namuose dėl to, kad tiesiog nuodijamas įvairių  kvapų, sklindančių iš už sienos esančios katilinės. Vyras pakvietė į susitikimą, kuriame dalyvavo  Pagėgių komunalinio ūkio vadovas Saugintas Vaičiūnas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamento atstovės. Jo metu netrūko nepagarbaus pakelto tono pokalbio su garbingo amžiaus žmogumi metu. Žvelgiant iš šalies, atrodė, kad Pagėgių komunalinio ūkio direktoriui visiškai vienodai, kokia yra besiskundžiančiojo tiesa, mat jis turi savąją.

Gyvena senyvo amžiaus žmonės

„Savo bute, esančiame Birutės gatvėje 7, gyvenu jau 15 metų. Čia atsikrausčiau dar 2003-aisiais. Tada už mano buto sienos ta katilinė jau stovėjo - tai tarybinių laikų palikimas. Kokius 10 metų ją prižiūrėjo brigadininkas Rimukas. Jis skrupulingai atliko savo pareigas, prižiūrėjo, kad darbuotojai sąžiningai sutvarkytų katilinę. Jei reikėdavo, brigadininkas ir pats atvažiavęs katilinę tvarkė. Patalpa buvo prižiūrima taip, kad ten galėjai vaikščioti kambarines šlepetes apsiavęs. Prieš keletą metų darbus perėmė Valdimiras Genutis. Situacija pasikeitė greitai – katilinės stogas prakiuro, pradėjo kūrenti šlapias malkas. Ilgai netrukus pradėjo iš kamino bėgti skysčiai. Čia kūrenama ir anglimi. Dėl to mano bute vis dažniau pradėjo jaustis nemalonus kvapas, dūmai, kaupėsi ant daiktų ir palangių keistos dulkės. Krosnis atrodė, lyg ji nebūtų valoma. Mes negalime katiline patys pasirūpinti, nes mūsų name gyvena vien senyvo amžiaus žmonės. Ateis šildymo sezonas ir vėl mus nuodys“, - pradėjo pokalbį pagėgiškis.  Dėl to jis dar šių metų vasario mėnesį kreipėsi į Pagėgių komunalinį ūkį, kurio atsakomybėje ir yra katilinė. Senolis tvirtino, kad pokalbis su vadovu nebuvo malonus, jis jam net su piktumu išrėžė: „Ką mes padarysime? Nėra pinigų“.

„Atvažiavę darbuotojai į katilinę net pasakydavo: „Ko čia skundies?“.  O ką man daryti?“ - tęsė pašnekovas. Jo gyvenimo draugė Antanina serga bronchine astma, o pats Kazys turi širdies nepakankamumą. Moteris itin jautri kvapams. Ji guodėsi, kad dažniausiai laiką leidžia lauke, nes namuose ilgai negali išbūti – pasidaro bloga, ima kosėti. Tai, kad drabužiai ir namuose esantys daiktai prisigėrę pašalinių kvapų, jie jau net nebesureikšmina.

Nėra pinigų

Pasak pensininko, kai Pagėgių komunalinis ūkis nesiėmė jokių priemonių, jis nuėjo pas merą Virginijų Komskį. Šis pažadėjo padėti, tačiau... Kitą dieną po susitikimo  pas K. Dirškų atėjo mero padėjėjas su Pagėgių komunalinio ūkio vadovu. „Tada jie pasižvalgė ir pasakė: „Tuoj baigsis šildymas ir viskas susitvarkys, užpildysime žvyru ir bus gerai“. Po kiek laiko po mišių sutikau merą. Jis pažadėjo pats ateiti, bet taip ir neatėjo. Keista, kad jis kasdien eina pro šalį pietauti ir niekada neužsuka“, - tęsė pagėgiškis.

Paklausus paties mero, kodėl ta problema nesprendžiama, jis paaiškino, kad buvo nusiuntęs patarėją, o šis pasakė, kad problemos nėra – ji sutvarkyta. „Čia yra problema. Jei pasakiau, kad ateisiu, tai gali ateiti ir patarėjas. Tokias katilines reikėtų iškelti. Siūlyčiau gyventojams pagalvoti apie tai, kad patys pasirūpintų, kūrentų.  Būtų gerai, kad būtų tų pinigų - tai to namo šildymą pajungtume prie bendro šilumos ūkio – turime daug darbų“, - kalbėjo V. Komskis.

Viršija dulkių koncentracija

Į susitikimą birželio mėnesį atvyko Pagėgių komunalinio ūkio vadovas S. Vaičiūnas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamento atstovės. Specialistės aiškinosi, ar eksploatuojamos katilinės atitinka Lietuvos higienos normos reikalavimus. Operatyviosios visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu paimti oro mėginiai lakiems organiniams junginiams, sotiesiems angliavandeniliams ir dulkėms nustatyti. Oro mėginiai paimti ir katilinės patalpose. Jų paėmimo metu katilinė neveikė, mat kūrenama tik šildymo sezono metu.

Atlikus laboratorinius tyrimus, gyvenamųjų patalpų taršos lakiais organiniais junginiais ir sočiaisiais angliavandeniliais nenustatyta.  Lakių organinių junginių koncentracijų viršijimo nerasta ir katilinės patalpose.

Mėginiai dulkėms nustatyti buvo paimti miegamajame ir svetainėje. Išmatuota vienkartinė dulkių koncentracija miegamajame kambaryje – 1,1 mg/kub. m, o svetainėje – 2,17 mg/kub. m. „Tai viršijo Lietuvos higienos normos reglamentuojamą vienkartinę didžiausią leidžiamą koncentraciją – 0,5 mg/kub. m. Nustatyta vienkartinė dulkių koncentracija viršija Lietuvos higienos normoje reglamentuojamą vienkartinę didžiausią leidžiamą dulkių koncentraciją, tačiau tai negali būti siejama su katilinės veikla, nes tyrimo metu ji nesikūreno ir išorinės taršos kietosiomis dalelėmis nebuvo“, - tokią išvadą pasirašė laikinai vykdanti Tauragės departamento direktoriaus funkcijas Gilma Masiulionienė.

Bendravo nemandagiai

Kol specialistės ėmė mėginius, nedraugiškas pokalbis vyko tarp Pagėgių komunalinio ūkio vadovo ir buto šeimininko. Pastarasis katilinėje net prakasė žemes, kur matėsi neaiškus skystis. Patalpose buvo sumestos malkos, kurių dalis atrodė net pasidengusios pelėsiu, ir anglys.

Ponas Kazys uždavė daug klausimų vadovui, tačiau jis neatsakinėjo, o tik pašaipiai, gana nedraugiškai ir kartais net pakeltu tonu pateikdavo savo komentarus. Į klausimą, iš kur bute sklinda kvapai, jis net nekreipęs dėmesio į žurnalistę, pasakė, kad ten senatvės smarvė. Pasidomėjus, kaip gi   ta senatvė smirda, jis atsakyti negalėjo. K. Dirškaus namai labai tvarkingi, matosi, kad šeimininkai labai mėgsta tvarką nors yra garbingo amžiaus.

Bendros kalbos nerado

Dabar rugsėjis. Iki šiol viskas liko taip, kaip buvo birželį. Klausėme, ar per vasarą pavyko komunalininkams rasti bendrą kalbą su K. Dirškumi? „Su Kaziu bendros kalbos neradome. Kai buvo higienos centras, ėmė mėginius iš buto, katilinės. Kvapų koncentracijos, susijusios su katiline,  nėra. Dulkių, susijusių su katiline, nėra. Apskundė energetikos inspekcijai. Buvo atvykęs inspektorius. Išvadų dar nėra, bet susidarė įspūdis, kad mes prižiūrime teisingai“, - kalbėjo S. Vaičiūnas. Jis teigė, kad pats klausė gyventojų, ar jie kažkokius kvapus jaučia, visi, išskyrus Kazį, sakė - ne. Anot pašnekovo, dar 2014 metais buvo organizuotas namo gyventojų susirinkimas ir kalbėta dėl katilinės, tačiau niekas nenori imtis ja rūpintis.  Pagėgių komunaliniam ūkiui ši katilinė atneša tik nuostolį. Priminus, kad tik vieno Kazio buto sienos ribojasi su katilinės patalpų siena, jis pabrėžė – kvapai iš katilinės nepereina per sieną.

Tai iš kur tie kvapai? Kodėl pedantiškai sutvarkytuose namuose jie iš kažkur atsiranda? Atsakymas trumpas: „Gal ir mes pagyvenę būsime tokie“.

Lijana JAGINTAVIČIENĖ

Rekomenduojami video