Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Įžūliems hašišo vežėjams ir kanapių platintojams – griežtokos bausmės

Beveik tuo pačiu metu Klaipėdos ir Panevėžio apygardų teismuose paskelbti griežti nuosprendžiai net šešiems narkotikų platintojams. Panevėžiečiai broliai Irmantas (38 m.) ir Aivaras (37 m.) Vaištorai laisvės neteko 13 metų, o jų bendras Valdas Kazokaitis (41 m.) kalės pusmečiu ilgiau. Trims šilutiškiams pasisekė labiau: tik vienas iš jų – Virginijus Kungys – 10,5 metų turėtų gyventi už grotų; Mindaugui Venckui 3,5 metų laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidėtas, o Selestinui Sragauskui paskirta tik 677,88 euro bauda.

Augino ir platino

Kai 2016 metų rudenį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai apsilankė pas Šilutės rajone gyvenantį V. Kungį (28 m.), aišku, jie jau turėjo informacijos, kad vyras augina kanapes. Ir nors V. Kungys iš pradžių tvirtino, kad tie augalai nežinia kieno, pareigūnai žinojo, kad būtent jis prižiūrėdavo šiuos augalus. Pamatęs, kad geriau bus, jei nebandys gudrauti, o pripažins kaltę, vyras taip ir padarė. Jis aiškino, kad, girdi, turįs sveikatos problemų, tad kažkas jam pataręs, o pabandžius – padėję, užtat ir auginęs šiuos augalus. Girdi, parūkydavęs ir jam pasidarydavę geriau, nereikėję vartoti vaistų.

Kadangi tuomet nebuvo įrodymų, jog V. Kungys tuos kvaišalus platino (rasta 30 kg „žolės“), pernai balandį teismas baudžiamuoju įsakymu pripažino vyrą kaltu dėl kanapių auginimo ir paskyrė 1500 eurų baudą.

Tačiau pareigūnai nenuleido nuo jo akių, nes turėjo įtarimų, kad vyrukas vis tik patyliukais kanapes pardavinėja. Ir įtarimai pasitvirtino. Pernai balandžio pabaigoje Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai Traksėdžių kaime sustabdė automobilį „BMW 525“, kuriuo važiavo du vyrai, ką tik iš V. Kungio nusipirkę kanapių. Automobilį vairavęs S. Sragauskas turėjo 4 g kvaišalų, o kartu važiavęs jo draugas M. Venckus – 6 g.

Ūkiniame V. Kungio motinai priklausančiame pastate atlikę kratą pareigūnai rado apie 9 kg augalinės kilmės medžiagos – kanapių, jų stiebų, lapų ir smulkintos medžiagos bei kvaišalams sverti skirtas svarstykles. Viso to „gėrio“ savininkui buvo pareikštas įtarimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti. V. Kungiui paskirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas.

Kitiems dviem įtariamiesiems S. Sragauskui ir M. Venckui buvo paskirtos švelnesnės kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

„Sveikatai gerinti“

Atlikus rastų kanapių ekspertizę paaiškėjo, kad augalai dar buvo apipurkšti psichotropine medžiaga, kad geriau „vežtų“.

Kungys teisme aiškino, kad kanapes, kurios buvo rastos ūkiniame pastate, jis užsiaugino pats, tačiau šios buvo niekam tikusios, tad, girdi, palikęs gyvuliams sušerti. O trilitriniame stiklainyje buvusias kanapes, kurios buvo apipurkštos, jis įgijęs iš nepažįstamo vyro. Girdi, vasario mėnesį su M. Venckumi buvo viename klube ir ten susipažino su užsieniečiu. „Kartu rūkėme ir aš užuodžiau jo rūkomas kanapes, nes žinau, kaip jos kvepia, – pasakojo teisiamasis. – Paprašiau, kad pavaišintų. Pasikalbėjome, išgėrėme, paklausiau, ar negalėčiau tų kanapių įsigyti. Sutarėme, kad pirksiu maždaug už 500–600 eurų. Pasakiau tam vyrui savo adresą ir jis prižadėjo po kelių dienų atvežti. Gavau kanapes, suvyniotas į laikraštį, kurias sudėjau į stiklainį“.

Kungys tvirtino, kad niekam daugiau, tik savo geram draugui M. Venckui porą kartų po žiupsnelį kanapių pardavęs, nes pirkęs, girdi, tik sau, ir tik dėl to, kad turįs sveikatos problemų.

Bandė gelbėti

Venckus ikiteisminio tyrimo metu pirmą kartą duodamas parodymus, paaiškino, kad pas V. Kungį kanapių važiuodavo maždaug kartą per savaitę. Už gramą mokėdavo po 8 eurus. „Jis ne visada jų turėdavo, važiuodavo iš kažkur parsivežti, – sakė M. Venckus. – Šią medžiagą, vadinamą „chemikalais“, rūkiau apie du mėnesius, tačiau ne kiekvieną dieną“.

Tačiau po mėnesio vyrukas bandė palengvinti draugui pateiktus kaltinimus ir ėmė tyrėjams aiškinti, jog „chemikalus“ iš užsieniečio įsigijo kartu su V. Kungiu. M. Venckui buvo priminta, jog pasidalijus per pusę 9 kg kanapių, jam grės dideli nemalonumai ir ilgi nelaisvės metai, tad teisme vyras atsiribojo nuo „pataisytų“ parodymų.

Sragauskas prisipažino, kad buvo priklausomas nuo kanapių. Jis sakė, kad buvo gerai pažįstamas tik su M. Venckumi, žinojo, kad ir šis parūkąs, todėl paprašė gauti „legalkės“ (taip vadinamos kanapės). „Mindaugas žinojo, kur jos gauti. Nuvažiavus į kaimą kartu nesivedė, liepė laukti automobilyje, – aiškino S. Sragauskas. – Aš tik daviau pinigų. „Legalkės“ pardavėjo nesu matęs, nes jis ją parduodavo tik gerai pažįstamiems, o manęs jis nepažįsta, todėl ir prašiau, kad Mindaugas nupirktų“.

Vyras tvirtino, kad per tą laiką, kol laukė teismo, vis mažiau ir mažiau rūkęs. Tikino, kad gailisi ir daugiau nerūkysiąs, nes turi šeimą, mažą vaiką.

Šių metų vasario viduryje, išnagrinėjęs bylos medžiagą, Klaipėdos apygardos teismas trijulei paskelbė nuosprendį. Kaip jau minėta, V. Kungys nuteistas už didelio kiekio kvaišalų platinimą, o kitų dviejų nuteistųjų bausmės skiriasi todėl, kad įrodyta, jog M. Venckus kvaišalus dar ir pirko, o S. Sragauskas – tik laikė ir naudojo savo reikmėms.

Slapta operacija

2016 metų sausį Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai slaptos policijos operacijos metu sulaikė tris panevėžiečius su didžiule narkotinių medžiagų kontrabanda – daugiau nei 300 kg hašišo, kurio vertė „juodojoje“ rinkoje apytiksliai svyruoja nuo 770 000 iki 2 800 000 eurų.

Narkotikai iš Ispanijos Karalystės į Lietuvą buvo įvežti krovininiu automobiliu, sumaniai juos paslėpus tarp teisėtai vežamo agurkų krovinio.

Slapta policijos operacija buvo organizuota remiantis Lietuvos kriminalinės policijos biuro atliekamo tyrimo metu gauta ir surinkta informacija apie organizuojamą ir vykdomą narkotinių medžiagų kontrabandą iš Ispanijos į Lietuvą bei šių medžiagų platinimą labai dideliais kiekiais.

Su įkalčiais sulaikytas krovininio automobilio vairuotojas – tiesioginis narkotikų kontrabandos vykdytojas bei vienas iš kontrabandos organizatorių – krovininių pervežimo bendrovės direktorius V. Kazokaitis. Sulaikyti buvo ir broliai A. ir I. Vaištorai, turėję 18 kg hašišo.

Sulaikymo ir kratų metu išimtos įtariamųjų naudotos ryšio priemonės: mobilaus ryšio telefonai, radijo stotys, kompiuteriai, ginklas ir kiti svarbūs ikiteisminiam tyrimui daiktai ir dokumentai.

Iš pradžių trims įtariamiesiems Vilniaus apylinkės teismas skyrė griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą 3 mėnesiams.

Padėjo atskleisti

Ikiteisminio tyrimo metu buvo išsiaiškinta, jog vienoje krovinius pervežančioje įmonėje vairuotoju dirbęs vyras kaltinamųjų buvo įkalbėtas už piniginį atlygį nelegaliai pervežti kanapes ir kanapių dervą. Už vieną pervežimą vairuotojui turėjo būti mokama nuo 1500 iki 3000 eurų.

Tyrimo duomenimis, broliai I. ir A. Vaištorai, veikdami organizuotoje grupėje ir pasiskirstę užduotimis, Ispanijos Karalystėje įsigijo beveik 18 kg kanapių, kurias vilkiku iš Vokietijos į Lietuvą pargabeno jų užverbuotas vairuotojas.

Kaltinamasis V. Kazokaitis, jo firmai priklausančiu vilkiku, organizavo per 309 kg kanapių dervos pervežimą iš Vokietijos į Lietuvą. Ją V. Kazokaitis ketino išplatinti kitiems asmenis. Būtent jis, kriminalistų surinktais duomenimis, buvo įkalbėjęs bendrovėje dirbantį vairuotoją už piniginį atlygį pervežti narkotikų siuntą.

Tačiau kaltinamiesiems nepavyko įgyvendinti sumanymo – kaip minėjome, kriminalistai sulaikė narkotines medžiagas vežusį vairuotoją, kuris vėliau teisėsaugininkams padėjo atskleisti didžiulę narkotikų kontrabandą, todėl nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleistas.

Turėjo pasiekti Rusiją

Panevėžio apygardos teismas ne tik ilgam pasiuntė tris narkotikų kontrabandininkus už grotų, bet ir konfiskavo vilkiką, kuriuo buvo vežti kvaišalai, o rastus narkotikus nurodė sunaikinti.

Tačiau, kol nuosprendis neįsiteisėjo, trijulė liko laisvėje, nes visiems kardomosios priemonės, kol vyko bylos nagrinėjimas, buvo pakeistos į švelnesnes. Vyrai, aišku, pirmosios instancijos teismo verdiktą apskundė, nes tikisi bausmės sušvelninimo. Tad, kol apeliacinė instancija nagrinės jų skundus, vyrai mėgausis laisve.

Beje, bylos duomenimis, A. ir I. Vaištorai veikė atskirai nuo V. Kazokaičio – tik atsitiktinai sutapo, kad dvi skirtingos kvaišalų siuntos atsidūrė to paties vilkiko priekaboje.

Spėta, kad kvaišalai nebuvo skirti mūsų rinkai ir per šalį gabenti tranzitu, greičiausiai jie turėjo pasiekti Rusiją.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Rekomenduojami video