Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dešimtmetė Neda kuria įspūdingo grožio keramikos dirbinius

Vaikų literatūros skyriuje, įsikūrusiame Tauragės pilyje, atidaryta dešimtmetės Nedos Vaičiulytės keramikos dirbinių paroda. Jos mokytoja Margarita Paukštaitienė, vadovaujanti Moksleivių kūrybos centro (MKC) keramikos studijai „Molinukas“ ir dailės klasėms, teigia, kad Neda labai talentinga. Mergaitė yra praėjusių metų žymios konkursinės parodos „Sidabro vainikėlis“ laureatė, laimėjusi piniginį prizą.

Vaikų bibliotekoje, prie eksponuojamų Nedos autorinių darbelių, jos mamytė Daiva pasakojo apie dukrą ir jos pomėgius. Šeima prieš šešetą metų atsikėlė į Tauragę iš Vilkyškių, Neda šeimoje – pagrandukė. Mamytė atviravo, kad dukra labai mėgsta gamtą, tarp artimųjų labai aktyvi, o nedrąsi ir uždaroka tampa už šeimos ribų. Jai patinka skaityti, mėgsta sportuoti ir dėlioti dėliones.

Nedą Vaičiulytę žiedimo meno MKC moko Margarita Paukštaitienė, kuri pedagoginį darbą dirba jau 30 metų. Jos vadovaujamoje studijoje Neda antrus metus energingai minko molį ir lipdo įvairias grožybes. Mokytoja atskleidė ugdanti daug talentingų vaikų, tačiau šios mergaitės išskirtinius gabumus pastebėjo iš karto. Juk žiedimas – sudėtingas dalykas: reikia suderinti kvėpavimą ir rankų judesius, būtinas ypatingas atidumas ir kruopštumas.

Pedagogė Margarita atviravo, kad Nedai, kaip ir daugeliui ugdytinių, neužtenka per savaitę skiriamų dviejų užsiėmimų po dvi valandas. Todėl vaikai į būrelį ateina dažniau, o mokytojai net mintis nekyla dėl to priekaištauti: juk MKC nuolatos skatina vaikus lankyti įvairius būrelius ir labiau tobulėti. Mokytoja pasakojo, kad su kiekvienu dirba individualiai, nes moksleiviai susirenka skirtingų gabumų: yra tik pradedantieji ir jau pažengę.

– Bendraudama su mokiniu, padedu jam atsiskleisti ir pasireikšti vaizduotei, kartais kaip svogūniuką tenka išlukštenti, kol pasimato vidus, – jautriai pasakojo mokytoja. – Mokau lipdymo technologijos, kadangi dirbama pirštų galiukais, taip stimuliuojama smulkioji motorika, vyksta sveikatinimo procesas, prilygstantis terapijai. Moksleivių turiu daugiau nei šimtą, kaskart sulaukiu vis naujų.

Keramikos studija jau seniai darniai bendradarbiauja su bibliotekos Vaikų literatūros skyriumi, kuriam vadovauja Alina Bagdonienė. Čia mielai eksponuojami MKC mokinių darbai, kad juos daugelis galėtų pamatyti. Mokytoja Margarita pasakojo, kad šiemet „Sidabro vainikėlio“ konkursą laimėjo jos ugdytinis Ignas Špelveris. Jis ir Neda, pasak pedagogės, yra du žiedimo karaliai. Neda pernai šiame konkurse laimėjo du turus, todėl iš savivaldybės gavo piniginę premiją. Vėl pretenduoti į tautodailės konkurso laurus mergaitė galės paūgėjusi ir perėjusi į kitą amžiaus grupę – tokie nuostatai.

N.Vaičiulytė mokosi ketvirtoje „Šaltinio“ progimnazijos klasėje. Iš klasės draugės Austėjos Šulcaitės sužinojo apie keramikos studiją, nes Austėja pas mokytoją Margaritą mokosi piešti. Priešingai nei draugė, Neda susižavėjo keramika, kasdien šis pomėgis tik stiprėja. Mergaitė žavėdamasi pasakojo apie molio rūšis, lipdymo ir žiedimo techniką. Nors rankutės pavargsta, gelsvą molį ji minko tol, kol nelieka oro tarpų. Dirbinį nuspalvina glazūra, o spalvą išgauna metalo oksidais. Puošia dekoruodama vingeliais, sraigelėmis ar tulpelėmis, kartais skulptūrėlę ant viršaus pritvirtina. Tuomet džiovina, du kartus dega krosnyje.

– Per antrąjį degimą, 1000 laipsnių temperatūroje, išsilydo stiklo glazūra, kuri taškosi, kunkuliuoja. Šis procesas vyksta savaime, yra nevaldomas. Po kelių dienų jau atvėsus dirbiniui pamatai, ar džiaugtis, ar verkti. Ta paslaptis, ta nežinia ir rezultato laukimas labai įdomus, – kalbėjo pedagogė. – Šiuolaikinėje keramikoje naudojamos visos spalvos ir įvairios tekstūros, atkartojant liaudies paveldą – laikomasi taisyklių.

Neda pasakojo, kad labiausiai jai patinka lipdyti indus, neseniai glazūravo arklio galvą, rožę. Sunkiausia dalis jai – minkymas, o smagiausia – žiedimas ant specialių staklių, formos išgavimas. Mėgstamiausia – raudona spalva. Rudenį įteiktą 200 eurų piniginę premiją vasarą Neda išleis Vokietijoje, kur trumpai atostogaus.

Daugelį savo darbelių mergaitė išsineša į namus – dovanoja mamytei ir vyresnei sesei. Mama teigė, kad kiekvienu dukrytės darbeliu džiaugiasi ir juos akylai saugo, patikino, kad taip elgsis ir ateityje. Dėkodama mokytojai ir išsakydama gražiausius padėkos žodžius už dukros mokymą ir rūpinimąsi, moteris net susigraudino. Nuoširdi padėka palietė mokytojos Margaritos širdį ir taip pat sudrėkino akis. Iš parodos užsukus į netoliese įsikūrusią keramikos studiją, nuo įmantrių ir spalvotų dirbinių raibo akyse, mokiniai susikaupę plušėjo palinkę prie savų dirbinių.

Regina GENIENĖ

Rekomenduojami video