Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dėl žemės lopinio kerta galvas smulkiesiems verslininkams

Tauragės rajono savivaldybė rengiasi parduoti greta „Maximos“ prekybos centro esantį nenaudojamą žemės sklypą su pastatu, kuriame anksčiau yra buvę socialiniai būstai. Šio sklypo privatizacijos aukcionas dar nepaskelbtas, tačiau savivaldybė jau kibo į atlapus greta jo veikiančių prekybinių paviljonų savininkams. Iki metų pabaigos čia kol kas dar dirbantis smulkusis verslas bus nušluotas nuo žemės paviršiaus. Verslininkai skaičiuoja nuostolius, be darbo liks aštuoni žmonės. „Su mumis niekas nekalbėjo, tik laiškus atsiuntė ir liepė išsikelti“, – vienas po kito priekaištus rajono valdžiai bėrė verslininkai.  

Prasidėjo nuo užmojo parduoti namą

Apie tai, kad Tauragės rajono savivaldybė aukcione ketina parduoti avarinės būklės J.Tumo-Vaižganto g. 110 namą su žemės sklypu, „Tauragės kurjeris“ rašė dar šių metų pavasarį. Dar ir šiandien aukciono data nepaskelbta. Kaip redakciją šią savaitę informavo savivaldybės administracija, sklypo dokumentai dėl parengimo privatizavimui buvo perduoti Nacionalinei žemės tarnybai, o šiuo metu – Turto fondui. Iš pastarosios institucijos laukiama leidimo sklypą ir pastatą privatizuoti. Pardavimo aukcionas gali būti surengtas gruodį ar sausį.

Vos tik prakalbus apie šio sklypo pardavimą pasklido ir kalbos apie greta jau ilgus metus stovinčių paviljonų nušlavimą iš strategiškai patogios miesto vietos. „Tauragės kurjerio“ pavasarį kalbinti verslininkai neslėpė baimės, kad bus iškeldinti, svarstė, kad kažkam greičiausiai parūpo „didelis ir geras kąsnis“ – prie aukcione parduodamo žemės sklypo esą bus prijungtas ir šis žemės lopinėlis. Tačiau tuokart savivaldybės atstovė spaudai Rasa Liorančienė sakė, kad kioskų iškeldinimo klausimas nesprendžiamas, nors paminėjo, kad jie stovi valstybinėje žemėje ir jų savininkai, neturėdami teisinio pagrindo vykdyti veiklos valstybinėje žemėje, galimai turės ieškoti kitų vietų prekybai.

„Šaltalankis“ išsikėlė, kiti atleis darbuotojus

Kai pavasarį rašėme apie verslui kilusią grėsmę, penkiuose paviljonuose greta „Maximos“ dirbo kelios parduotuvėlės – „Jadvygos kepiniai“, „Senieji Teresės gaminiai“, „Šaltalankis“, avalynės taisykla ir „Donerinė“. Nuo rugsėjo du nuomojami paviljonai tušti. Išgirdusi kalbas, kad savivaldybė gali liepti nugriauti paviljonus, nelaukdama nemalonaus valdininkų sprendimo, iš nuomojamo kiosko į J.Tumo-Vaižganto gatvės daugiabutį savo verslą perkėlė „Šaltalankio“ parduotuvėlės savininkė. Nebeveikia ir mėsos krautuvėlė „Senieji Teresės gaminiai“. Anot tuščių likusių nuomojamų paviljonų savininkų, patalpų nuomotis niekas nebenori. Dar blogiau – UAB „Jadvygos kepiniai“ ir „Donerinės“ savininkai turės atleisti po tris žmones. Į Darbo biržą sako eisią ir batsiuvystės amato senbuviai.

– Niekada nesu buvęs Darbo biržos klientas. 25-erius metus dirbu batsiuviu. Nuo 1997 metų – šioje vietoje, – kalbėjo kartu su žmona batus tauragiškiams taisantis Virginijus Kasparavičius.

Išsikelti ragina laiškais

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio pasirašyti pranešimai dėl paviljonų iškėlimo buvo išsiųsti paštu. Verslo atstovai informuoti, kad dėl atsiradusio savivaldybės poreikio formuoti žemės sklypus miesto poreikiams tenkinti numatyta nukelti laikinus paviljonus. Savivaldybės administracija nepateikė pasiūlymo, kur jie galėtų išsikelti, tačiau verslininkai įpareigoti paviljonus nukelti iki 2017 m. gruodžio 31 dienos. Savivaldybės administracijos direktorius dar pridūrė, kad ir aplinką iki Naujųjų metų jie privalo sutvarkyti.

– Raštas surašytas rugsėjo 20 dieną, tačiau laiškas mane pasiekė tik prieš kelias savaites. Neva nerado adresato, – žurnalistei sakė paviljono, kuriame įsikūrusi „Donerinė“, savininkė Jurgita.

Antradienį į laisvą likusį Silverijui Statkui priklausantį paviljoną, kuriame dirbo „Šaltalankio“ parduotuvėlė, susirinkę verslininkai svarstė, kodėl rajono valdžia viešai deklaruoja skaidrumą, verslo skatinimą, tačiau elgiasi priešingai. Iš valdančiosios koalicijos pasitraukęs savivaldybės tarybos narys S.Statkus puse lūpų užsiminė: gal dėl keršto jam nukentės ne tik jis... Kitu atveju esą kam toks skubėjimas.

– Taip, mūsų sutartys seniai pasibaigusios, bet mes norėjome jas pratęsti ir sumokėti žemės mokestį. Nesutiko. Mes ir vandentiekį, ir nuotekų tinklus turime įsirengę, ir elektros skaitiklius kiekvienas turime. Ir aplinką už paviljonų, ten, kur ketinamas parduoti sklypas, tvarkydavome. Paviljonų išorę galėtume vienodai sutvarkyti, kad bendras vaizdas būtų gražus. Bet niekam mes nerūpime, – vienas po kito žurnalistei kalbėjo paviljonų savininkai.

„Valdantieji elgiasi taip, lyg bijotų žmonių“

Smulkiojo verslo atstovai sako, kad jiems pikta, nes su jais rajono valdžia nesikalbėjo – neišklausė jų ir neišsakė savo planų. Nesikvietė į komisijos posėdį, kai buvo svarstomas šis klausimas. Valdantieji esą elgiasi taip, lyg bijotų žmonių.

– Nėra žmogiškumo, – rėžė „Donerinės“ savininkė Jurgita.

Verslininkės šeimai priklauso ir šalia stovintis kioskas, kurį ji buvo išnuomojusi mėsos krautuvėlei.

– Tai tiesioginis susidorojimas su smulkiuoju verslu, – Jurgitai antrino batsiuvys Virginijus.

Susirinkusieji „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad iki šiol dar tikėjosi, jog rajono valdžia juos pasikvies pokalbio.

– Bet jie, matyt, iki šiol nesuprato, kad su žmonėmis reikia kalbėtis. Atsimerkit, – į  rajono valdančiuosius viešai kreipiasi smulkieji verslininkai ir prašo įvardyti, kokiems visuomenės poreikiams prireikė to sklypo.

Sklypą, kur stovi paviljonai, sujungs su parduodamu 

„Tauragės kurjeris“ savivaldybės administracijos klausė, kodėl nuspręsta iškelti laikinus prekybinius paviljonus. Mero padėjėja Rasa Liorančienė atsiuntė paaiškinimą, kad nukelti laikinus paviljonus nusprendė komisija, nustatanti prekybos ir paslaugų teikimo viešąsias vietas Tauragės mieste. O nukelti kioskus nuspręsta dėl „atsiradusio savivaldybės poreikio formuoti žemės sklypus miesto poreikiams tenkinti“. R.Liorančienės teigimu, komisija įpareigojo laikinų statinių savininkus iki gruodžio 31 d. savomis lėšomis juos nusikelti ir sutvarkyti aplinką.

„Taip pat savivaldybė numato formuoti (įsiterpusį) žemės plotą šiuo metu esamų paviljonų (kioskų) vietoje Tauragėje, prie Gedimino gatvės ir sujungti su esamu žemės sklypu Tauragėje, J.Tumo-Vaižganto g. 110. Minėtas žemės sklypas (Tauragėje, J. Tumo-Vaižganto g. 110) valdomas  valstybinės žemės patikėjimo teise ir ta teisė suteikta Valstybinei įmonei Turto bankui, o pastatų savininkas – Tauragės rajono savivaldybė“, – rašo R.Liorančienė.

Anot jos, iš paviljonų savininkų Tauragės rajono savivaldybė prašymų, pageidavimų negavo, o nuomos sutartys terminų požiūriu – pasibaigusios, jokie mokesčiai nemokami. Savivaldybės atstovės teigimu, „pageidaujant miesto gyventojams, verslo atstovams įgyti žemės sklypą komercinei veiklai, žemės fondas organizuoja žemės nuomos/pardavimo aukcionus Tauragės mieste, kur įgytame žemės sklype, pagal parengtą statybos projektą ir išduotą statybos leidimą, yra galimybė statyti prekybos ar paslaugų statinius“ (kalba netaisyta, – red.), – rašo R.Liorančienė.

 

Daiva ŽEBELIENĖ

Rekomenduojami video