Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vokietijos kanclerės eros pabaigos pradžia ir kitos rinkimų pamokos

Angela Merkel ketvirtą kadenciją iš eilės bus Vokietijos kanclerė. Tačiau iki tol, kol bus suformuota ir dirbti pradės nauja vyriausybė, laukia dar labai ilgas kelias. Socialdemokratai galimybę būti valdžioje atmeta, tad koaliciją turbūt sudarys krikščionys demokratai, laisvieji demokratai ir žalieji.

Didžiausia staigmena – liberalų pasirodymas

Rinkimų rezultatai iš esmės prognozes atitiko. Krikščionys demokratai (CDU/CSU) surinko beveik 33% balsų. Socialdemokratai (SPD) gavo penktadalį balsų. Abi šios partijos dabar turės mažiau mandatų negu praėjusioje kadencijoje.

Populistinė „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) surinko 12,64% balsų. Gana netikėta yra tai, kad laisvieji demokratai (FDP) aplenkė Kairę (LINKE) ir gavo 10,75% palaikymą. Ekskomunistai surinko kiek daugiau negu 9% balsų, žalieji – beveik 9%.

Kanclerės pabaigos pradžia

Nors SPD pasirodymas buvo tragiškas, tačiau „Politico“ pažymi, kad šios partijos pirmininkas Martinas Schulzas buvo iš dalies teisus teigdamas, jog A. Merkel yra didžiausia rinkimų pralaimėtoja. Parama partijos sąrašui smarkiai sumažėjo (mažiau balsų, atmetus Bavarijos krikščionių demokratų CSU rezultatą gauta tik 1949 m. rinkimuose), nors ekonominiai rodikliai buvo puikūs. Rinkėjai A. Merkel neatleido dėl pabėgėlių krizės. „Euronews“ pažymi, kad rinkimų kampanijos metu politikė savo pozicijas pabėgėlių klausimu griežtino, tačiau AfD sėkmingas pasirodymas gali tapti esminiu posūkiu. Pati kanclerė pripažino, kad bus priversta įsiklausyti į tai, dėl ko nerimauja „Alterantyvos Vokietijai“ rinkėjai. Imigracijos taisyklės jau buvo sugriežtintos po pirmųjų CDU/CSU ir SPD nesėkmingų vietos valdžios rinkimų.

„Euronews“ kalbinti pabėgėliai teigia, jog meldėsi, kad A. Merkel laimėtų, ir džiaugiasi, jog Alachas maldas išklausė. Tačiau pripažįsta, kad yra kalti dėl sumenkusio šalies vadovės populiarumo. „Politico“ pabrėžia, jog Vokietija taps ne tokia nuolaidi šalių, kurios ignoruoja pabėgėlių kvotų sistemą, atžvilgiu, nes CDU/CSU viduje manoma, kad, jeigu Europa būtų solidaresnė, AfD nebūtų galėjusi iškilti.

AfD sąrašo lyderis Alexanderis Gaulandas perspėjo CDU/CSU, jog dabar jai laikas ruoštis „sunkiems laikams“. Partijos ko-pirmininkas Jorgas Meuthenas „Politico“ pripažino, jog jo partijos strategijos esmė yra  „konfrontacija ir provokacijos“. Dabar tai vyks jau nebe už Bundestago ribų.

Naujasis parlamentas bus rekordiškai fragmentuotas – jeigu CSU įskaičiuosime kaip atskirą partiją, jame dirbs septynios politinės jėgos. „Euronews“ pažymi, kad dar prieš 15 metų dvi didžiosios partijos kartu sudėjus gavo daugiau nei 80% balsų, dabar šis skaičius vos peržengė 50%.

„Euronews“ teigia, jog trapesnės pozicijos namuose privers A. Merkel mažiau energijos skirti europinėms problemoms. Jamaikos koalicija (CDU/CSU, FDP ir žalieji) tampa vieninteliu įmanomu scenarijumi, nes vienos partnerės yra per mažai. SPD pirmininko pavaduotoja Manuela Schwesig jau rinkimų naktį sakė, kad rinkėjų signalas yra aiškus, ir jokių derybų su CDU/CSU būti negali. Prieš rinkimus tiek žalieji, tiek FDP Jamaikos scenarijų buvo atmetę, o dabar kitos išeities neliks. Tad derybos bus sunkios, o ketveri metai valdžioje reikalaus daug kompromisų.

Sėkmingas FDP pasirodymas iš esmės užkerta kelią Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono planams įvykdyti euro zonos reformas. Didžiosios koalicijos atveju turbūt būtų pavykę susitarti dėl euro zonos biudžeto ir bloko finansų ministro pareigybės. Dabar ši idėja nebeturi šansų dėl to, jog laisvieji demokratai jos nepalaikys, skeptikų yra ir pačios A. Merkel partijoje.

Jamaikos išvengti nepavyks

Taigi, Jamaikos koalicija dabartinėje padėtyje yra neišvengiama. Sunku tikėtis, kad socialdemokratai persigalvos dėl dalyvavimo koalicijoje – jie negali sau leisti po ketverių metų vėl patirti nesėkmę. Bus sunku rasti bendrą kalbą tarp Žaliųjų ir FDP: teks peržengti ne tik didelius skirtumus, bet ir istorinę priešpriešą, susiformavusią konkuruojant dėl „trečiosios“ partijos šalyje statuso.

AfD buvimas parlamente keis viešųjų diskusijų kultūrą, ir dalis raudonųjų linijų gali būti peržengta. Kitos politinės jėgos bus priverstos laikytis sumanios strategijos – vien izoliacija gali tik padidinti AfD palaikymą. Esminį uždavinį suformulavo A. Merkel – pasirūpinti ir tų, kurie balsavo už radikalus, poreikiais. Įrodyti jiems, kad jų baimės yra be pagrindo. Tai bus labai sunkus darbas.

 

Matas Baltrukevičius

Rekomenduojami video