Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vengrija mini 60-ąsias revoliucijos metines

Lygiai 60 metų, 1956 metų spalio 23 dienos vakare, Vengrijoje prasidėjo tautos sukilimas prieš sovietų diktatūrą – prie parlamento protestavo apie 200 tūkstančių žmonių, reikalaudami pakeisti vyriausybę, išvesti sovietų kariuomenę ir reikšdami palaikymą darbininkų protestams socialistinėje Lenkijoje. Žiauriai numalšinus vengrų „rudenį“, ketvirtis milijono žmonių turėjo bėgti iš tėvynės. 

Prie parlamento Budapešte iškelta vėliava, atvyko prezidentas, premjeras, į iškilmes pakviestas Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda. Solidarizuodamiesi su lenkų darbininkų sukilimu Poznanėje, Budapešto Technikos universiteto studentai išėjo į gatves lygiai kaip ir prieš 60 metų.

Taip prasidėjo iki lapkričio ketvirtos dienos truksiantis maratonas, paminėti vienam svarbiausių Šaltojo karo laikų įvykių Vidurio ir Rytų Europoje.

Tuomet prasidėjusį sukilimą už laisvę žiauriai sutriuškino sovietų tankai, veltui Vengrijos ambasadorius Jungtinėse Tautose prašė pagalbos, nes pasauliui tuomet labiau rūpėjo Sueco krizė – JAV susidūrimas su sovietais Egipte. Per mažiau negu tris savaites žuvo iki 3 000 vengrų, 300 buvo įvykdyta mirties bausmė.

Kam pavyko ištrūkti, traukė tolyn į pasaulį arba liko Austrijoje.

„Visas traukinys buvo pilnas vien vengrų, mums liepė likti traukinyje, nes pasirodė, kad visos pabėgėlių stovyklos Vienoje jau pilnos“, – pasakoja buvusi pabėgėlė Andrea Nikolits.

Poniai Andrejai teko gyventi kelių šalių pabėgėlių centruose, buvo giminių Amerikoje, bet teko laukti penkerius metus, kol buvo priimta. Kai tik galėjo, grįžo į tėvynę.

Pasveikino premjeras ir užsienio reikalų ministras

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pasveikino Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną, kartu prašydamas perduoti sveikinimus visiems Vengrijos žmonėms.

„Leiskite vyriausybės ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikinti šios nacionalinės šventės proga ir palinkėti Vengrijos žmonėms gerovės, klestėjimo ir vienybės. Džiaugiuosi, kad stiprėjanti Lietuvos ir Vengrijos partnerystė atveria naujas galimybes abipusiai naudingam bendradarbiavimui. Esu įsitikinęs, kad mūsų šalys prisidės įveikiant kylančius iššūkius, sėkmingai bendradarbiaus ateityje, stiprins draugiškus dvišalius santykius“, – sakoma premjero sveikinimo laiške.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasveikino Vengrijos užsienio reikalų ministrą Peterį Szijjarto Vengrijos revoliucijos 60-ųjų metinių proga.

Pasak ministro, „1956 m. Vengrijos revoliucija buvo įkvepiantis pavyzdys kitoms pavergtoms Europos tautoms, siekiančioms laisvės ir demokratijos. Šiandien, kai šioms vertybėms iškyla nauji pavojai, kartu su visa transatlantine bendruomene privalome parodyti tvirtą ryžtą ir vienybę tam, kad jas apgintume.“

Ministras Linkevičius akcentavo draugiškus Lietuvos ir Vengrijos santykius, taip pat išreiškė padėką už veiksmingą partnerystę gynybos srityje ir Vengrijos indėlį stiprinant saugumą Baltijos regione.

„Esu įsitikinęs, kad ryšiai tarp Lietuvos ir Vengrijos ir toliau tvirtės, bus tęsiamas glaudus dvišalis bendradarbiavimas ir bendras darbas tarptautinėse organizacijose“, – teigiama ministro sveikinime.

Rekomenduojami video