Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paskutinis Treblinkos mirties stovyklos sukilimo dalyvis užgeso būdamas 93 metų

 Treblinkos nacių mirties stovykloje kalintas vyras, kuris buvo paskutinis gyvas likęs toje stovykloje įvykusio kalinių sukilimo dalyvis, mirė būdamas 93 metų, sekmadienį pranešė „Yad Vashem“ Holokausto studijų institutas.

Lenkijoje gimęs Samuelis Willenbergas (Samuelis Vilenbergas) buvo 19-meti, kai jis kartu su kitais Opatuvo miestelio gyvenusiais žydais buvo išsiųstas į Treblinką.

Per 13 mėnesių, kol veikė ta stovyklą (nuo 1942 metų liepos iki 1943 metų rugpjūčio), joje buvo nužudyti apie 870 tūkst. žydų, skelbia „Yad Vashem“, Izraelio oficialus Holokausto memorialas.

Dienraštis The Jerusalem Post“ nurodė, kad S.Willembergas išvengė mirties, pasakęs stovyklos pareigūnams, kad yra dažytojas ir statybininkas. Jis buvo paskirtas į stovyklos ūkio priežiūros komandą, o ne iškart pasiųstas į dujų kameras kaip dauguma naujų atvykėlių.

1943 metų rugpjūčio 2-ją S.Willembergas kartu su 200 kitų kalinių įsiveržė į Treblinkos stovyklą saugojusio SS dalinio ginklų sandėlį, apšaudė savo kalintojus ir padegė stovyklos pastatus.

„Tuomet daugybė kalinių mėgino prasiveržti per tvorą ir pabėgti iš stovyklos; į juos buvo šaudoma iš visų sargybos bokštelių, o dauguma jų buvo pakirsti kulkų ir krito prie tvoros arba netoliese. Tie, kam pavyko ištrūkti iš stovyklos, buvo sugaudyti ir sušaudyti, – rašoma „Yad Vashem“ tinklalapyje. – Iš maždaug 750 kalinių, kurie mėgino pabėgti, 70 išgyveno iki (stovyklos) išvadavimo.“

S.Willenbergas buvo pašautas į koją, bet sugebėjo pabėgti ir prisidėjo prie Lenkijos pasipriešinimo judėjimo.

1944 metais jis kovėsi nesėkmingame Varšuvos sukilime prieš nacius kartu su lenkų partizanais ir vėl liko gyvas. Po karo jis tarnavo Lenkijos armijoje, o 1950 metais emigravo į Izraelį.

Jis tapo iškiliu skulptoriumi ir sukūrė 15 skulptūrų, perteikiančių įspūdžius iš Treblinkos. Tie kūriniai buvo eksponuojami Izraelyje, Lenkijoje ir Vokietijoje.

„Kai matote mano skulptūras – matote Treblinką“, – jis sakė tyrėjams, duodamas interviu 2011 metais.

Savo knygoje „Sukilimas Treblinkoje“ S.Willenbergas rašė: „Mes negalvojome apie save ir savo gyvybes. Mūsų vienintelis troškimas buvo sunaikinti tą mirties fabriką, kuris buvo tapęs mūsų namais.“

S.Willenbergas, kuris mirė penktadienį, bus palaidotas pirmadienį Izraelio centriniame regione.

Kitas Treblinkos sukilimo dalyvis Kalmanas Taigmanas mirė Izraelyje 2012 metais.

Rekomenduojami video