Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pagrindinės PSO išvados iš atlikto Covid-19 kilmės tyrimo: įvardijo, kur pirmiausia išplito liga

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė ilgai lauktą pasaulinio Covid-19 kilmės tyrimo ataskaitą. Nors tyrimas atskleidė kai kurias preliminarias išvadas, vis dar lieka neaišku, kaip Covid-19 atsirado ir kas vyko pirmosiomis protrūkio dienomis. Taigi klausimų vis dar lieka.

„Daug hipotezių vis dar neatmetamos. Šis pranešimas yra labai svarbi pradžia, bet tikrai ne pabaiga. Mes vis dar neradome pirminio viruso šaltinio, ir mes turime toliau tirti kiekvieną galimybę, remdamiesi mokslu“, – sakė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghenbreyesus. 120-ies puslapių ataskaitą parašė tarptautinė mokslininkų komanda, kurios narių specializacijos yra virusologija, zoonotinės ligos ir epidemiologija.

Didžiąją ataskaitos dalį sudaro duomenys, surinkti kelionės į Uhaną metu. Šiame centrinės Kinijos mieste ir buvo pranešta apie pirmąjį Covid-19 infekcijos atvejį 2019 m.

Mokslininkai į Kiniją atvyko 2021 m. sausio 14 d. Po dviejų savaičių karantino, jie aplankė pagrindines vietas, kurios, kaip manoma, yra susijusios su pirminiu protrūkio etapu. Tarp jų ir Huanano jūros gėrybių turgus, Uhano virusologijos institutas ir kelios ligoninės. Ataskaitos išvadose teigiama, kad yra labai didelė tikimybė, kad SARS-CoV-2, Covid-19 sukeliantis virusas, buvo perduotas žmonėms nuo gyvūno.

PSO komanda pabrėžia, kad labai panašiais koronavirusais užsikrečia šikšnosparniai ir skujuočiai, gyvenantys Kinijoje ir kitose rytinės Azijos dalyse. Tačiau kadangi Uhano miestas yra nutolęs nuo šių laukinių populiacijų, yra spėjama, kad tarpinio viruso šeimininko vaidmenį atliko kitas gyvūnas. Pavyzdžiui, gali būti, kad laukiniai šikšnosparniai perdavė virusą gyvuliams, auginamiems pietinės Kinijos kaimo vietovėse įsikūrusiose fermose, iš kurių jie vėliau yra pervežami į Uhaną.

Žinoma, neatmetama ir galimybė, kad virusą gyvūnas žmogui perdavė tiesiogiai, tačiau tai mažiau tikėtina. PSO ataskaitoje abejojama, kad Huanano jūros gėrybių turgus buvo pirminis ligos židinys, kuriame įvyko pirmasis viruso perdavimas nuo gyvūno žmogui. Dokumente pažymima, kad nei vienas iš pirmųjų atvejų nebuvo susijęs su turgumi.

Tikimybė, kad virusas išplito po kokio nors incidento laboratorijoje yra ypač maža Kita svarbi išvada – tikimybė, kad virusas išplito po kokio nors incidento laboratorijoje yra ypač maža. Kai kurie dėl pandemijos kaltino Uhano virusologijos institutą, kuriame esą buvo atliekami panašių koronavirusų tyrimai. Atsirado netgi spekuliacijų, kad ten buvo kuriami biologiniai ginklai.

„Nėra jokių duomenų, kad iki 2019 m. gruodžio mėnesio bent vienoje laboratorijoje būtų tirti į SARS-CoV-2 labai panašūs virusai ar genomai, kuriuos sujungus, būtų sukurtas šio viruso genomas“, – rašoma pranešime. Ataskaita yra kritikuojama dėl konkrečių išvadų trūkumo. Kiti spėja, kad jos autoriai neturėjo prieigos prie visų būtinų duomenų. Kaip praneša „BBC News“, PSO komanda negavo kraujo mėginių, paimtų iš Uhano gyventojų savaitę, mėnesius bei metus prieš ligos protrūkį. Tepinėlių pavyzdžių iš paskutiniųjų 2019 m. gruodžio savaičių – laikotarpio, kuris kaip manoma buvo lemtingas pirmajam protrūkiui – mokslininkai taip pat negavo.

Ataskaitai kritikos nepagailėjo ir valstybių vadovai. Jungtinės Amerikos Valstijos, Australija, Kanada, Čekija, Danija, Estija, Izraelis, Japonija, Latvija, Lietuva, Norvegija, Korėjos respublika, Slovėnija ir Jungtinė Karalystė išleido bendrą pareiškimą, kuriame išreiškė savo susirūpinimą, kad ataskaita buvo: „Gerokai pavėluota, mokslininkams nebuvo suteikta prieiga prie išsamių bei originalių duomenų ir mėginių.“ Pareiškime taip pat buvo prašoma daugiau skaidrumo tiriant protrūkius ateityje.

Rekomenduojami video